Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. júna 2009

G8 bude hovoriť o IráneMinistri zahraničia krajín známych pod názvom G8 sa na stretnutí v severotalianskom meste Terst snažia v piatok dosiahnuť spoločné stanovisko k násilnému potlačeniu povolebných nepokojov v Iráne. ...Zdieľať
TERST 26. júna (WEBNOVINY) - Ministri zahraničia krajín známych pod názvom G8 sa na stretnutí v severotalianskom meste Terst snažia v piatok dosiahnuť spoločné stanovisko k násilnému potlačeniu povolebných nepokojov v Iráne. Taliansko, kde sa míting koná, chcelo poslať Iránu tvrdé posolstvo, no zároveň zdôraznilo potrebu Irán ďalej neizolovať. Eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová odsúdila použitie nadmernej sily proti demonštrantom a vyzvala na dialóg medzi bojujúcimi stranami v Iráne. "Nechceme zasahovať do vnútorných záležitostí Iránu," povedala komisárka, "ale želáme si, aby bojujúce strany prešli k dialógu a zložitú situáciu vyriešili."


Taliansko na trojdňové stretnutie ministrov, ktoré sa začalo vo štvrtok pracovnou večerou, pozvalo aj Irán ako špeciálneho hosťa s odôvodnením, že Teherán môže zohrať dôležitú úlohu pri stabilizácii Afganistanu. Keďže však Irán neodpovedal, Taliansko svoje pozvanie stiahlo.

Ešte pred stretnutím v Terste ministri zahraničia vyjadrili znepokojenie nad násilím v Iráne a žiadali o jeho ukončenie. Americký prezident Barack Obama v utorok násilie voči demonštrantom odsúdil a postavil sa na stranu opozície, ktorá výsledky prezidentských volieb označila za podvod. Rusko uviedlo, že výsledky volieb, ktoré potvrdili Mahmúda Ahmadínedžáda v prezidentskom úrade, podporuje. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v stredu povedal, že Rusko v zásahu proti opozícii zatiaľ nevidí porušenie práva. Nemajú sa však podnikať žiadne akcie, pri ktorých by boli ohrozené životy.

Stretnutie ministrov G8 sa má skončiť v sobotu. Na programe sú ešte otázky ako boj proti terorizmu, organizovanému zločinu, pirátstvu a obchodu s drogami, ako aj ekonomický rozvoj. V piatok by sa mali ministri venovať najmä situácii v Afganistane a Pakistane.

SITA/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Povodne na Morave ustupujú, obetí v celej republike je 12
<< predchádzajúci článok
Kotlebu za pozdrav Na stráž ! už nestíhajú