Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. decembra 2011

Gréci schválili rozpočet na rok 2012, vyhli sa bankrotu


Tagy: Grécko

Poslanci gréckeho parlamentu schválili v noci z utorka na stredu veľkou väčšinou návrh úsporného rozpočtu na rok 2012. Rozpočet dočasnej vlády na čele s premiérom Loukásom Papadémosom predpokladá ...Zdieľať
lukas papademos ATÉNY 7. decembra (WEBNOVINY) - Poslanci gréckeho parlamentu schválili v noci z utorka na stredu veľkou väčšinou návrh úsporného rozpočtu na rok 2012. Rozpočet dočasnej vlády na čele s premiérom Loukásom Papadémosom predpokladá ďalšie zvýšenie daní a drastické úspory vo verejnej službe.


Cieľom opatrení je znížiť v roku 2012 rozpočtový deficit na 5,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Už dopredu sa rátalo s prijatím rozpočtu, keďže vláda má podporu väčšiny poslancov v parlamente. Už dopredu sa rátalo s prijatím rozpočtu, keďže vláda má podporu väčšiny poslancov v parlamente.

Pred hlasovaním Papadémos ešte raz presviedčal poslancov, aby jeho návrh podporili. "Naše konanie určí hospodársku budúcnosť krajiny nielen na rok 2012, ale aj na nastávajúce desaťročie," povedal Papadémos. Bývalý vicešéf Európskej centrálnej banky zároveň zdôraznil, že Grécko zostane v eurozóne. "Naše miesto v Európe nie je diskutabilné."


Vyhli sa bankrotu

Ministri členských krajín eurozóny sa v utorok dohodli na uvoľnení zablokovanej časti peňazí pre Grécko. Potvrdil to v utorok večer nemenovaný diplomat po skončení rokovaní 17 šéfov rezortov financií krajín používajúcich spoločnú európsku menu. Ministri tak urobili po tom, ako uznali, že všetky podmienky pre poskytnutie takmer osemmiliardovej pomoci vláda v Aténach splnila. Gréci sa tak vyhli možnosti bankrotu, ktorý im hrozil po 15. decembri.


Finančná pomoc

Krajiny eurozóny sa na v poradí šiestej časti pomoci podieľajú 5,8 miliardami eur, zvyšných 2,2 miliardy dodá Medzinárodný menový fond (MMF). Schválenie najnovšej tranže zo strany MMF nasleduje po tom, ako grécky premiér Loukás Papademos a jeho nová vláda prisľúbili, že krajina bude dodržiavať podmienky dohody o znížení jej deficitu. Európski lídri minulý týždeň schválili pre Grécko ďalšiu tranžu pomoci osem mld. eur. Misia MMF bude s novou gréckou koaličnou vládou o hospodárskej politike rokovať počas svojej misie v Aténach od 12. do 16. decembra.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Grécko
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Grécko nepotrebuje nové škrty, tvrdí minister financií (18. 11. 2011)
 Európska komisia žiada od Grécka písomný záväzok k reformám (15. 11. 2011)
 Grécko potrebuje nové reformy, tvrdí nastupujúci premiér (15. 11. 2011)
 Grécki konzervatívci odmietajú nové úsporné opatrenia (14. 11. 2011)
 Nový grécky kabinet sa ujme funkcie (11. 11. 2011)
 Sarkozy považuje Papandréoua za pomätenca (10. 11. 2011)
 Grécky priemiér Papandréou by mal dnes rezignovať (9. 11. 2011)
 Eurozóna žiada od Grécka písomný záväzok, potom dá peniaze (8. 11. 2011)
 Nová grécka vláda musí plniť závery krízového summitu (7. 11. 2011)
 Grécko by nakazilo aj iné krajiny, eurozónu nesmie opustiť (7. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Trinásťročné dievča priviazali o plot a fotili na mobil
<< predchádzajúci článok
ICC žiada odpovede v súvislosti s Kaddáfího synom

Gréci schválili rozpočet na rok 2012, vyhli sa bankrotu - diskusné fórum čitateľov