Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. augusta 2015

Grécko kritizuje EÚ: Migračná kríza sa nedá vyriešiť plotmiMaďarskí vojaci počas výstavby dočasných zábran na maďarsko-srbských hraniciach pri obci Ásotthalom, 184 km juhovýchodne od Budapešti 10. augusta 2015. Plot dlhý 175 kilometrov má zabrániť masovému prílivu utečencov zo Srbska do ...Zdieľať
Maďarskí vojaci počas výstavby dočasných zábran na maďarsko-srbských hraniciach pri obci Ásotthalom, 184 km juhovýchodne od Budapešti 10. augusta 2015. Plot dlhý 175 kilometrov má zabrániť masovému prílivu utečencov zo Srbska do Maďarska. Vlna migrantov, ktorí ilegálne vstupujú na územie Maďarska, však stále nepoľavuje. Počet migrantov, ktorí z Balkánu vstúpili na maďarské územie, v tomto roku stúpol už nad 100.000. Osemdesiat percent z nich pochádza zo Sýrie, Iraku a Afganistanu. Foto: TASR/AP
 
Atény 19. augusta (TASR) - Grécko apelovalo v utorok na svojich partnerov z Európskej únie, aby prišli s komplexnou stratégiou na vyriešenie zhoršujúcej sa migračnej krízy. V súčasnosti čelí najväčšiemu prílevu migrantov práve Grécko - podľa najnovších údajov sa len za posledný týždeň doplavilo na grécke pobrežie 21.000 utečencov.


Tento počet tvorí takmer polovicu z celkového počtu utečencov prijatých v Grécku v roku 2014. Tento rok už dorazilo do Grécka 160.000 migrantov, pričom krajina zápasí s dlhovou krízou, ktorá donútila Atény vziať si tretiu medzinárodnú pôžičku.

Prílev utečencov, prevažne zo Sýrie, preťažuje už i tak zle pripravený systém prijímania migrantov v Grécku. Systém sa totiž do veľkej miery spolieha na dobrovoľníkov. Tisíce príchodzích sú preto nútené táboriť pod holým nebom v nehygienických podmienkach a napätá situácia vyúsťuje do občasných potýčok a bitiek.

Hovorca Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov(UNHCR) vyhlásil v Ženeve, že Grécko potrebuje "oveľa lepšie riadenie" migračnej krízy.

Grécki predstavitelia sa však bránia, že potrebujú oveľa lepšiu koordináciu s Európskou úniou. "Tento problém sa nedá vyriešiť tak, že v Grécku zavedieme prísne právne procedúry, a určite nie prevracaním člnov," vyhlásila podľa tlačovej agentúry Reuters hovorkyňa vlády Olga Gerovassiliová.

Nedá sa vyriešiť ani stavaním plotov, dodala.

Začiatkom tohto mesiaca začalo Maďarsko stavať 175-kilometrový plot zo žiletkového ostnatého drôtu na hranici so Srbskom, aby tak odstrašilo migrantov. Británia a Francúzsko sprísnili bezpečnostné opatrenia na francúzskej strane 30 kilometrov dlhého tunela pod Lamanšským prielivom, ktorý spája obe krajiny.

Grécko, ktoré zvádza ťažký boj s najhoršou ekonomickou krízou za celé generácie, kritizovalo ostatné európske krajiny za to, že skôr bránia riešeniu, ako pomáhajú. Atény upozornili, že musia znášať bremeno migračnej krízy.

"Táto krajina nemá finančné prostriedky ani infraštruktúru, aby to zvládla dôstojne," vyhlásila Gerovassiliová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Fitch zvýšila rating Grécka; tri krajiny schválili záchranný program (19. 8. 2015)
 Nemecký parlament bude o novej pomoci pre Grécko hlasovať v stredu (15. 8. 2015)
 Finančný výbor v Grécku schválil dohodu o novom záchrannom programe (13. 8. 2015)
 Grécko a jeho veritelia sa dohodli na novom záchrannom programe (11. 8. 2015)
 Grécko je podľa A. Tsiprasa blízko k uzavretiu dohody s veriteľmi (5. 8. 2015)
 Grécki obchodníci očakávajú v prvý deň otvorenia burzy obrovské straty (2. 8. 2015)
 Kríza v Grécku zvýšila medzi farmármi záujem o barterový obchod (1. 8. 2015)
 Reštrukturalizácii gréckeho dlhu sa podľa Lagardeovej nedá vyhnúť (30. 7. 2015)
 Grécko pozvalo MMF na rozhovory o treťom záchrannom programe (25. 7. 2015)
 Rokovania Grécka s veriteľmi z bezpečnostných dôvodov odložili (24. 7. 2015)nasledujúci článok >>
Ceny ropy sa vrátili k poklesu, cena WTI je okolo 42,5 USD/barel
<< predchádzajúci článok
Svätyňu Erawan po krvavom bombovom útoku znovu otvorili

Grécko kritizuje EÚ: Migračná kríza sa nedá vyriešiť plotmi - diskusné fórum čitateľov