Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

22. mája 2023

Gualtieri: Po proteste vo Fontáne di Trevi v Ríme musíme vyliať 300 000 litrov vodyEnvironmentálna skupina Posledná generácia uviedla, že čierna tekutina, ktorú použili pri proteste, fontánu nepoškodila.Zdieľať
Gualtieri: Po proteste vo Fontáne di Trevi v Ríme musíme vyliať 300 000 litrov vody

Klimatickí aktivisti z talianskej odnože skupiny Posledná generácia podnikli v nedeľu akciu občianskej neposlušnosti, aby upozornili na potrebu riešiť klimatickú krízu. Do slávnej Fontány di Trevi v Ríme naliali čiernu tekutinu vyrobenú zo zriedeného rastlinného uhlia. Starosta mesta však neskôr upozornil, že teraz treba z fontány vypustiť až 300.000 litrov vody. 


Environmentálna skupina Posledná generácia uviedla, že čierna tekutina, ktorú použili pri proteste, fontánu nepoškodila.

Starosta Ríma Roberto Gualtieri reagoval, že vyčistenie Fontány di Trevi v historickom center Ríma bude "stáť čas, úsilie a vodu, pretože táto fontána funguje na princípe recirkulácie vody".

"Teraz ju musíme vyprázdniť a vyliať 300.000 litrov vody," vysvetlil.

Talianska skupina približne desiatich ľudí sa v nedeľu pred zásahom polície postavila priamo do fontány a držala pútač s textom "Nebudeme platiť za fosílne palivá". Bol to odkaz na kampaň za zastavenie investovania verejných peňazí, ako aj dotácií do fosílnych palív. Podľa hnutia Posledná generácia (taliansky: Ultima Generazione) sú práve fosílne palivá zodpovedné za emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú klimatickú krízu.

"Naša krajina umiera," skandovali medzi urážkami turistov a okoloidúcich. Potom zasiahla polícia, vytiahla aktivistov z fontány a odviedla preč.

Protest sa konal po niekoľkých podobných akciách občianskej neposlušnosti z posledných týždňov v Taliansku, ktoré majú pritiahnuť pozornosť na klimatickú krízu.

Protestujúci sa v nedeľu konkrétne zmienili aj o krutých záplavách a zosuvoch pôdy v regióne Emilia Romagna na severe Talianska, ktoré si vyžiadali 14 ľudských životov. Vyvolala ich nová vlna extrémneho počasia, ktoré vedci spájajú s globálnym otepľovaním.

Aktivisti podnikli protest v Ríme v čase, keď talianska premiérka Giorgia Meloniová práve pricestovala do regiónu Emilia Romagna a navštívila tam oblasti najviac zničené záplavami, označovanými ako najhoršie za posledných 100 rokov. Za 36 hodín tam totiž spadli zrážky, ktoré inak namerajú za šesť mesiacov.

Aktivisti z Poslednej generácie už hodili polievku, tortu, zemiakovú kašu či umývateľnú farbu na historické a kultúrne pamiatky alebo na umelecké diela v múzeách.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Everest prvýkrát vystúpil človek s nohami amputovanými nad kolenami
<< predchádzajúci článok
Aktivisti v Španielsku protestovali proti farme chobotníc, navzájom sa budú loviť a môžu sa pokúsiť aj o útek