Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

19. apríla 2018

GusGus na Pohode 2018 - elektronická legenda z IsladuMálo projektov v sebe spája toľko žánrov a foriem umenia ako kapela GusGus. V druhej polovici 90-tych rokov demonštrovali, že islandská scéna zďaleka nie je len o Björk.Zdieľať
GusGus na Pohode 2018

V rámci kapely odštartovalo kariéru viacero úspešných umelcov (napr. Emiliana Torini). Počas dvoch dekád nahrali desať albumov, pričom aj posledné dva, Mexico a Lies Are More Flexible, žnú skvelé hodnotenia od recenzentov. Ich nastavenie demonštroval Biggi Veira v minuloročnom rozhovore pre Rádio Wave: „Užívam si, keď mi hudba spôsobuje husiu kožu.“ Veríme, že rovnaký efekt bude mať aj ich koncert na návštevníkov Pohody 2018.

 

Kapela GusGus vznikla v roku 1995 v podstate náhodou ako projekt nadaných hercov, filmárov fotografov, hudobníkov a dizajnérov či spevákov. Ich aktivity viedli najprv ku krátkemu flimu Pleasure, ktorý im priniesol viaceré ocenenia a uznanie kritikov. Zakrátko však začala prevládať hudobná stránka projektu. Už v roku 1996 sa stali jednou z najvyhľadávanejších elektronických kapiel z Islandu. Po vydaní albumu Polydistortion z roku 1997 si upevnili status celosvetovej hviezdy, čo potvrdili aj beznádejne vypredaným turné. Počas dvoch dekád na scéne si preskákali skoro každým žánrom elektronickej hudby. Od techna po trip-hop, od houseu cez progresívny hopuse/trance, pričom do každého štýlu vniesli svoj vlastný punc s nezameniteľným hudobným rukopisom. Kapelu dnes tvoria jej zakladajúci členovia Biggi Veira a Daníel Ágúst. Na najnovších albumoch ponúkajú fanúšikom magické zvukové scény od synth popu, cez deep techno až po progresive house.

 

Základnými ingredienciami ich úspechu je nezameniteľný spevácky prejav Daníela Ágústa a očarujúca elektronika, naliehavé groovy sprevádzané jemnými slákmi a dychmi, ktorými Biggi Veira zakaždým donúti ľudí prosiť o prídavok. Začiatkom roka prišli s novým singlom „Featherlight“, ktorý predznamenal desiatu štúdiovku Lies Are More Flexible (mimochodom už zajtra vydajú ako EP ďalší singel z tohto albumu „Don’t know how to love“). Portál musicOMH o albume napísal: „Gus Gus zostávajú jedným z najflexibilnejších počinov elektronickej hudby, kde členovia kapely prichádzajú a odchádzajú, vydavateľstva sa menia, ale kvalita piesní a produkcie zostáva na úrovni, o ktorej môže väčšina kapiel len snívať.“ Sme veľmi radi, že o kapele GusGus nemusia snívať návštevníci Pohody 2018.

 

VIDEO:

Potvrdení účinkujúci: The Chemical Brothers, Jamie Cullum, St. Vincent, Glass Animals, Jessie Ware, LP, Ziggy Marley, Kronos Quartet, SOJA, Danny Brown, Rodriguez, GusGus, Ride, Aurora, Little Dragon, Everything Everything, Blossoms, BadBadNotGood, tUnE-yArDs, Fink, Calexico, El Gusto, La Femme, Charlie Winston, Knower, Helena Hauff, Scouting for Girls, Riot Days by Pussy Riot Theatre, Yasmine Hamdan, Confidence Man, This Is The Kit, Sophie, Bazzookas, Byetone, Idiotape, Ross From Friends, Onuka, Trosky, Jade Bird, Dälek, Reykjavíkurdætur, Zeal & Ardor, Bukahara, Donny Benét, Dälek, Nakhane, Modré hory, Re-TROS, KillASon, Daniel Brandt & Eternal Something, Housewives, Ifriqiyya Electrique, coucou chloe, Mitch & Mitch, Tshegue, Rebel Babel, Coals, Schnellertollermeier, Lucidvox, Catastrofy, Papyllon...


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pohoda 2018: The Guardian a The Telegraph zaradili Pohodu do svojich festivalových výberov (9. 4. 2018)
 Laura Pergolizzi umeleckým menom LP aj s jej hitom Lost on you na Pohode 2018 (29. 3. 2018)
 Za zrútenie stanu na Pohode musí nemecký staviteľ zaplatiť 33.190 eur (9. 3. 2018)
 Koncert pre Jána a Martinu organizujú už túto nedeľu (1. 3. 2018)
 Pohoda 2018: Ďalšími menami sú shoegazeová legenda Ride a kapela BadBadNotGood. (26. 2. 2018)
 Jessie Ware a Sophie na Pohode 2018 (21. 2. 2018)
 Pohoda Festival 2018: Posledných 2000 lístkov za 89 € (15. 2. 2018)
 Festival Pohoda rozširuje svoje ekologické aktivity (30. 1. 2018)
 Kronos Quartet na Pohode 2018 (29. 1. 2018)
 Charlie Winston, Riot Days by Pussy Riot Theatre a Confidence Man na Pohode 2018 (24. 1. 2018)nasledujúci článok >>
Cvičenia, ktoré pomohli státisícom žien!
<< predchádzajúci článok
Vo veku 121 rokov zomrel v Čile najstarší človek na svete

GusGus na Pohode 2018 - elektronická legenda z Isladu - diskusné fórum čitateľov