13. marca 2011

HÁDZANÁ: Prehra Slovákov v Štokholme, Švédom vyšla odveta

Hádzanári Slovenska zatiaľ nespečatili svoj postup na majstrovstvá Európy 2012 v Srbsku. Zverenci trénera Zoltána Heistera podľahli v nedeľňajšom stretnutí 4. kvalifikačnej skupiny v ...

bez nazvu Foto: SITA/AP ŠTOKHOLM 13. marca (WEBNOVINY) - Hádzanári Slovenska zatiaľ nespečatili svoj postup na majstrovstvá Európy 2012 v Srbsku. Zverenci trénera Zoltána Heistera podľahli v nedeľňajšom stretnutí 4. kvalifikačnej skupiny v štokholmskej Globe Arena Hovet domácemu Švédsku 21:26 (9:12) a v šiestom vzájomnom meraní síl vyšli piatykrát naprázdno (bilancia 1 - 0 - 5). Slováci utrpeli prvú prehru v kvalifikácii o budúcoročný európsky šampionát, ale v priebežnej tabuľke po 4. kole zostávajú na líderskej pozícii so 6 bodmi. Švédi, ktorí odplatili reprezentantom SR stredajšiu prehru 21:23 (11:13) z Bratislavy, zaostávajú na 2. priečke len o skóre. Oba favorizované tímy môžu defenitívne rozhodnúť o svojich miestenkach na ME 2012, kam postúpia prvé dva tímy zo skupiny, už v nasledujúcich stretnutiach. Tie odohrajú začiatkom júna - Slováci v Izraeli a Švédi v Čiernej Hore.

V druhom nedeľňajšom zápase 4. kvalifikačnej skupiny ME nastúpili v meste Nikšič Čierna Hora a Izrael.

Výsledky - kvalifikácia ME 2012 - muži - 4. skupina - 4. kolo - nedeľa:

Švédsko - Slovensko 26:21 (12:9)

Zostavy a góly:
Švédsko: Sjöstrand, Palicka - Källman 2, Jernemyr, L. Karlsson, Ekberg 11/4, Doder 3, Larholm 2, T. Karlsson 1, J. Jakobsson, Petersen 1, Ekdahl du Rietz 1, K. Svensson 3, Barud, Zachrisson, A. Nilsson 2

SR: R. Štochl, Paul - Petro 2, Kopčo 2, Mazák 1, M. Straňovský 1/1, T. Urban, Antl 5/3, Volentics 1, D. Valo, Cs. Szücs ml. 2, M. Baláž 1, P. Szabó 4, Guzy 1, Rábek 1, Mikéci

pok. hody: 5/4 - 4/4, vylúčení: 6 - 7, rozhodovali: San José a Rodríguez Murcia (obaja Šp.), 5789 divákov

Slováci nezachytili úvod. Skóre duelu mohol otvoriť Petro, ale jeho tutovku zmaril Sjöstrand a naštartoval svojich spoluhráčov tým správnym spôsobom. Severania nastrieľali za päť minút štyri góly (4:0), až v 6. min sa Szücsovi ako prvému podarilo prekonať švédskeho brankára a znížiť na rozdiel troch gólov. Potom predviedol niekoľko úspešných zákrokov v slovenskej bránke Štochl a neumožnil získať domácim výraznejšie vedenie. Jeho spoluhráči sa v 23. min dotiahli na 7:9, keď skóroval Kopčo po odpykaní si dvojminútového trestu. Vzápätí mali severania početnú výhodu o dvoch hráčov, ktorú dvakrát využili a päť minút pred koncom I. polčasu upravili stav na 11:7. Hráčom v červených dresoch sa potom podarilo mierne ukrojiť z ich náskoku a na prestávku odchádzali za stavu 12:9 z pohľadu 4. tímu z MS 2011.

Hneď po zmene strán znížil Guzy na 10:12, ale vzápätí si slovenskí hádzanári nechali streliť gól od súpera hrajúceho bez dvoch vylúčených hráčov. Švédi sa vďaka strelecky disponovanému krídelníkovi Ekbergovi ujali v 35. min vedenia 15:10 a onedlho zásluhou Källmana aj 16:10, čo bol dovtedy najvýraznejší rozdiel. Domáci povzbudzovaní takmer šesťtisícovým publikom opäť rozbehli svoj gólostroj a štvrťhodinu pred koncom vyhrávali už o desať gólov (21:11). Tréner Heister sa pokúsil odvrátiť hroziaci debakel oddychovým časom. Jeho zverenci si zrejme dali povedať, zlepšili obranu a v 54. min mali už len polovičné manko (17:22). Švédi však drámu nepripustili a v závere si postrážili víťazstvo (26:21).

Tabuľka 4. skupiny:
1. Slovensko 4 3 0 1 117:96 6
2. Švédsko 4 3 0 1 109:99 6
------------------------------------------------
3. Izrael 3 1 0 2 81:94 2
4. Čierna Hora 3 0 0 3 76:94 0

Doterajšie výsledky: Slovensko - Izrael 38:24, Švédsko - Č. Hora 30:27, Č. Hora - Slovensko 25:35, Izrael - Švédsko 28:32, Slovensko - Švédsko 23:21, Izrael - Č. Hora 29:24, Švédsko - Slovensko 26:21