20. júna 2010

HÁDZANÁ: Triumf Slovákov v Záporoží, pocestujú na MS 2011

Odvetný zápas II. fázy kvalifikácie hádzanárov o postup na MS 2011: Ukrajina - Slovensko 21:30 (12:14) - prvý zápas 30:25, na MS postúpilo Slovensko

Hádzanári Slovenska si senzačným spôsobom vybojovali postup na majstrovstvá sveta 2011 vo Švédsku. Zverenci trénera Zoltána Heistera sa revanšovali Ukrajincom za minulotýždňovú prehru 25:30 z Hlohovca, keď v nedeľňajšom odvetnom stretnutí II. fázy kvalifikácie mužov zvíťazili v Záporoží nad domácou reprezentáciou 30:21 (14:12). Slováci boli v súčte dvojzápasu play-off o štyri góly lepší ako súper, ktorého vyradili aj v kvalifikácii ME 2008, a druhýkrát v histórii samostatnej SR si zahrajú na svetovom šampionáte. Pri premiérovej účasti obsadili na MS 2009 v Chorvátsku solídnu 10. priečku.

Výsledok - nedeľa - II. fáza kvalifikácie MS 2011 - odveta:
   Ukrajina - Slovensko 21:30 (12:14) - prvý zápas 30:25, na MS postúpilo Slovensko
   Najviac gólov za Ukrajinu: Onufrijenko 6, Burka 5
   Zostava a góly SR: R. Štochl, Paul - Petro 1, Kopčo, Mazák 1, M. Straňovský 8/2, T. Straňovský 4, Antl 3, D. Valo 4, Cs. Szücs ml. 3, F. Šulc ml. 2, Kukučka 2, Nižnan 2, Baláž
   Pok. hody: 7/5 - 2/2, vylúčení: 2 - 4, rozhodovali: Canbro a Claesson (obaja Švéd.), 1500 divákov
   Slovákom sa na rozdiel od minulotýždňového domáceho duelu vydaril úvod. Ukrajincov dokonale zaskočili a rýchlo získali šesťgólový náskok (9:3), ktorý by ich už posunul na svetový šampionát. Zverenci trénera Zacharova sa však potom začali postupne doťahovať - znížili na 5:10, 8:11 a napokon vyrovnali na 12:12. Záverečné dve minúty prvého polčasu patrili opäť slovenskému družstvu, ktoré odchádzalo na prestávku za nádejného stavu 14:12. Aj po zmene strán pokračovali Slováci vo výbornom výkon a ukrajovali z päťgólového manka z Hlohovca. To sa im znovu podarilo, keď sa ujali vedenia 23:18. Aj v ďalšom priebehu narastalo skóre v prospech zverencov kouča Heistera, ktorí v 53. min vyhrávali 27:19. V závere už dobre rozbehnutý duel z rúk nepustili a po víťazstve 30:21 mohla v Záporoží naplno prepuknúť slovenská radosť z postupu.
   Hlas:
   Zoltán Heister (tréner SR): "Predviedli sme nátlakovú hru s agresivitou v obrane a útoku, akou sme sa chceli prezentovať už v prvom zápase v Hlohovci. Chalani do bodky splnili to, čo sme od nich chceli. Mali sme vydarený začiatok, už v 12. min sme viedli o šesť gólov a tým sme prvýkrát šokovali domácich. Tí sa potom vzchopili, stav vyrovnali, ale prvý polčas sme aj tak vyhrali o dva presné zásahy. Po zmene strán sme od úvodu boli opäť lepší, hneď sme im znovu ušli na rozdiel štyroch - piatich. Náskok sme si udržiavali, čo súpera znervóznilo a poslednú desaťminútovku sme zvládli excelentným spôsobom."

Súhrn výsledkov piatkových, sobotňajších a nedeľňajších odvetných zápasov II. fázy kvalifikácie (play-off) o postup na majstrovstvá sveta 2011 v hádzanej mužov vo Švédsku:
   piatok:
   Španielsko - Portugalsko 33:25 (15:11) - prvý zápas 27:26, na MS postúpilo Španielsko