19. januára 2009

Hantuchová postúpila do 2. kola cez Dellacquovú

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová úspešne odštartovala náročnú obhajobu semifinále na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 23,14 milióna AUD, tvrdý povrch ...

MELBOURNE 19. januára (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Daniela Hantuchová úspešne odštartovala náročnú obhajobu semifinále na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 23,14 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion). Nasadená devätnástka si v pondelkovom súboji večerného programu v hlavnej melbournskej Aréne Roda Lavera poradila s domácou Casey Dellacquovou 7:6 (11), 6:4. Víťazka využila v súboji, ktorý trval 118 minút, tretí mečbal, hoci za stavu 5:4 v druhom sete pri rozhodujúcom podaní na víťazstvo prehrávala už 0:40 a čelila teda trom brejkbalom na 5:5. Vo svojej deviatej účasti v Melbourne postúpila Hantuchová po ôsmy raz do 2. kola. Jej najbližšou súperkou bude Francúzka Mathilde Johanssonová. Rodenej Švédke patrí v rebríčku WTA Tour 87. priečka.

Slovenský tenis má v 2. kole dvojhry na otvorených majstrovstvách Austrálie už dvoch hráčov. Ešte pred Hantuchovou si postup vybojoval v mužskom singli úspešný kvalifikant Dominik Hrbatý.
V súboji minuloročnej semifinalistky s osemfinalistkou z Melbourne Parku mala 25-ročná Slovenka (21. v rebríčku WTA Tour) najmä v prvom sete so svojou súperkou veľké problémy, ale napokon v tesnom tajbrejku zlomila jej odpor. Dellacquová (57.) podporovaná domácimi fanúšikmi nemala čo stratiť a v určitých momentoch dokázala zahrať svetové údery. S 23-ročnou rodáčkou z Perthu Dellacquovou mala v tomto roku tú česť už aj slovenská jednotka Dominika Cibulková, ktorá ju zdolala práve v jej rodnom meste v rámci súboja Hopmanovho pohára 7:5, 6:2.

Prvý set priniesol hojdačkový priebeh dovedna so šiestimi brejkami na oboch stranách a nervóznym tajbrejkovým vyvrcholením. Hantuchová na začiatku setu prehrávala 0:2, vzápätí otočila vývoj na 3:2, ale po strate podania v jedenástom geme podávala jej súperka na víťazstvo. Slovenka odvrátila prvý austrálsky setbal a dotiahla dejstvo do tajbrejku. V ňom čelila 25-ročná popradská rodáčka ďalším trom setbalom postupne za stavu 5:6, 6:7 aj 7:8, ale vždy sa dokázala aj zásluhou víťazných úderov vrátiť do hry. Sama napokon premenila tretiu svoju možnosť na ukončenie setu za stavu 12:11, keď po podaní umne skrátila hru a súperka poslala dobiehaný forhend von z kurtu. Po 69-minútovom vypätí 23-ročná Austrálčanka hneď v úvode druhého setu pustila svoj servis a Hantuchová vzápätí zvýšila na 2:0. Náskok jedného brejku si už potom favorizovaná Slovenka udržala až do konca setu, hoci v závere bola blízko straty svojho podania.

"Spočiatku som sa trochu trápila s úderovou istotou. Potrebovala som hrať hlbšie do dvorca a agresívnejšie. K nevyužitým možnostiam na konci zápasu musím pripomenúť, že každý chce byť v šatni tak rýchlo, ako sa len dá, ale po nevyužitých príležitostiach musíte na ne hneď zabudnúť a pokúšať sa napraviť to. Do ďalších zápasov musím zagresívniť svoju hru. Chcem vyzdvihnúť férovosť miestnych fanúšikov, ktorí povzbudzovali domácu hráčku, ale necítila som sa na dvorci nepríjemne. Možno som v závere pôsobila už aj trochu unavene. Musím teraz dobre zrelaxovať a pripraviť sa na ďalší zápas," uviedla pre Eurosport D. Hantuchová.

Súhrn výsledkov pondelňajších stretnutí 1. kola dvojhry žien na AO v Melbourne:

Jelena Jankovičová (1-Srb.) - Yvonne Meusburgerová (Rak.) 6:1, 6:3
Dinara Safinová (3-Rus.) - Alla Kudriavcevová (Rus.) 6:3, 6:4
Ana Ivanovičová (5-Srb.) - Julia Görgesová (Nem.) 7:5, 6:3
Vera Zvonarevová (7-Rus.) - Magdaléna Rybáriková (SR) 7:6 (2), 6:0
Naďa Petrovová (10-Rus.) - Jaroslava Švedovová (Kaz.) 6:3, 7:6 (3)
Kaia Kanepiová (25-Est.) - Kimiko Dateová-Krummová (Jap.) 6:4, 4:6, 8:6
Ai Sugijamová (26-Jap.) - Stéphanie Duboisová (Kan.) 6:0, 7:6 (5)
Monica Niculescová (Rum.) - Katie O´Brienová (V. Brit.) 6:4, 6:4
Andrea Petkovicová (Nem.) - Kathrin Wörleová (Nem.) 5:7, 7:6 (0), 4:0 - skreč, Wörleová odstúpila pre zranenie priťahovača svalu
Cvetana Pironkovová (Bulh.) - Karolina Špremová (Chorv.) 6:3, 6:4
Virginia Ruanová-Pascualová (Šp.) - Mariana Duqueová-Marinová (Kol.) 6:3, 6:2

Výsledky pondelňajších stretnutí 1. kola dvojhry mužov AO v Melbourne:

Marat Safin (26-Rus.) - Ivan Navarro (Šp.) 6:3, 6:3, 6:4
Philipp Kohlschreiber (32-Nem.) - Sam Querrey (USA) 7:6 (6), 6:3, 6:2
Simone Bolelli (Tal.) - Kristof Vliegen (Belg.) 7:6 (5), 7:6 (3), 7:5
Paul-Henri Mathieu (28-Fr.) - Jarkko Nieminen (Fín.) 6:2, 4:1 - skreč, Nieminen odstúpil
Lu Jen-hsun (Taiw.) - Thomaz Bellucci (Braz.) 6:3, 7:5, 6:4
Dominik Hrbatý (SR) - John Isner (USA) 7:6 (4), 2:6, 6:2, 7:5
Novak Djokovič (3-Srb.) - Andrea Stoppini (Tal.) 6:2, 6:3, 7:5
Andy Roddick (7-USA) - Björn Rehnquist (Švéd.) 6:0, 6:2, 6:2
Juan Martin Del Potro (8-Arg.) - Mischa Zverev (Nem.) 6:3, 6:4, 6:2
David Ferrer (11-Šp.) - Denis Gremelmayr (Nem.) 6:1, 6:7 (6), 6:1, 6:7 (4), 6:4
Stanislas Wawrinka (15-Švajč.) - Ivo Minář (ČR) 6:1, 2:6, 7:5, 7:6 (9)
Robin Söderling (16-Švéd.) - Robert Kendrick (USA) 5:7, 6:4, 6:4, 7:5