23. januára 2010

Hantuchová skončila na Australian Open v Melbourne

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová skončila svoje účinkovanie na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (celková dotácia 24,094 milióna AUD, ...

MELBOURNE 23. januára (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Daniela Hantuchová skončila svoje účinkovanie na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion) v 3. kole dvojhry. Nad sily 26-ročnej Slovenky bola najlepšia ázijská hráčka súčasnosti Číňanka Na Li. Hantuchová jej podľahla za 138 minút 5:7, 6:3, 2:6 a tým sa už v šiesty hrací deň skončila slovenská účasť vo dvojhre na otvorených majstrovstvách Austrálie. Zo šestice singlistov v hlavnej súťaži sa totiž len Hantuchová dostala do 3. kola.

"Dnes boli podmienky trošku náročnejšie. Dosť fúkalo a nie jedným smerom, ale vietor sa menil a ťažšie sa hľadal rytmus. Z toho vyplývali aj niektoré tesné ´outy´, ktoré sme zahrali,“ uviedla na úvod svojho hodnotenia pre agentúru SITA Daniela Hantuchová a ďalej pokračovala: "Škoda záveru prvého setu, mohol sa skončiť aj v môj prospech. V druhom sete som hrala dobre do stavu 5:0, snažila som sa súperku pretlačiť agresívnou hrou. Potom som trochu zvoľnila. Ak by som vyhrala set 6:0 a nie 6:3, možno by to bolo iné na začiatku toho tretieho. V ňom začala ona po brejku viac riskovať a vychádzalo jej to. Celkovo to bolo veľmi tesné. Pár úderov vietor odfúkol, boli tam milimetrové ´outy´, ale treba priznať, že súperka hrala veľmi dobre."

Aj štvrtý vzájomný zápas oboch hráčok, ktoré sa veľmi dobre poznajú a často spolu trénujú, sa musel hrať na tri sety (bilancia 2:2) a napriek vyrovnanému priebehu v ňom mala mierne navrch 27-ročná Číňanka. V rozhodujúcom treťom sete urobila turnajová šestnástka Na Li menej chýb, ušla svojej slovenskej súperke (22. v "pavúku") z 1:1 na 4:1, a to bol už rozhodujúci náskok. Slovenka v závere pôsobila mierne rezignovane a za stavu 2:5 doslova nahodila loptičku súperke na premenenie mečbalu. Čínska tenistka zahrala 29 víťazných úderov, zdolaná hráčka o 4 menej. Výraznejší rozdiel ukázala štatistika premenených brejkbalov: 5 z 8 na strane víťazky a 3 zo 7 v podaní Slovenky.

Súboj Hantuchovej a Na Li bol zaujímavý aj z pohľadu blížiaceho sa februárového stretnutia 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie 2010 v Bratislave, kde si obe hráčky môžu vzájomnú konfrontáciu zopakovať.
š
Zverenkyňa trénera Eduarda Nicolasa Hantuchová si z Melbourne odnáša šek na 52 000 AUD a 160 bodov do rebríčka. Odmenou za postup medzi 32 najlepších je pre popradskú rodáčku aj staronové obsadenie postu slovenskej jednotky. Po Australian Open na ňom vystrieda Dominiku Cibulkovú.

Držiteľka troch singlových trofejí na okruhu WTA Hantuchová hrala na Australian Open medzi seniorkami 11. raz (aj so zarátaním kvalifikácie spred desiatich rokov). Miestny aj absolútny grandslamový rekord si vytvorila predvlani, a to v podobe prieniku do semifinále, v ktorom prehrala so Srbkou Anou Ivanovičovou 6:0, 3:6, 4:6, hoci viedla 6:0, 2:0. Do 3. kola medzi 32 najlepších postúpila popradská rodáčka v Melbourne Parku celkovo ôsmykrát, z toho šiestykrát v rade.

Na Li (16-Čína) - Daniela Hantuchová (22-SR) 7:5, 3:6, 6:2 za 138 minút (57, 43, 38)

V úvodných štyroch gemoch sa hráčky oťukávali a držali si servis, ale v piatom slovenská tenistka pod tlakom súperky prvýkrát zaváhala. Číňanka vzápätí dobre odpodávala a zvýšila na 4:2. Hantuchová zabojovala a požičané si vzala zakrátko naspäť, keď v ôsmom geme využila pri servise Ázijčanky tretiu výhodu. Brejk získala výborným returnom pod nohy, po ktorom Číňanka z defenzívy zahrala len do pásky. Hantuchová sa vzápätí ujala aj vedenia 5:4, keď gem pri svojom podaní zakončila efektným obhodením svojej súperky. Na Li zrovnala krok na 5:5 (bolo aj 30:30) a po sérii chýb z rakety slovenskej hráčky už viedla 6:5. Nasledovalo potvrdenie na zisk setu, ktoré sa zrodilo až po kvalitnom podaní premenením štvrtého setbalu (ten tretí odvrátila Slovenka skvelým forhendom po čiare) - 7:5 za 57 minút.

V druhom sete sa staronovej slovenskej jednotke vydaril nástup a po brejku viedla 2:0. Na Li akoby znervóznela a často aj jednoduché a nahodené loptičky posielala do outu za základnú čiaru. Prvá čínska víťazka turnaja WTA (Guangžou 2004) sa spamätala až za stavu 0:5, keď mala hrozivú bilanciu nevynútených chýb v sete 11:2. Získala prvý gem a vzápätí po zle odpodávanej hre v podaní Slovenky zakončenom dvojchybou aj druhý. V ôsmom geme za stavu 40:15 pre Na Li reagovala Hantuchová výmenou rakety, ale Číňanka znížila na 3:5. Súperkin rozlet stopla slovenská tenistka pri svojom podaní až premenením štvrtého setbalu, keď predtým zahodila zdanlivo nemožné - vysokú nahodenú loptičku poslala za sieť mohutným náprahom za základnú čiaru. Hantuchová vyrovnala na 1:1 na sety a začínalo sa odznova.

Na úvod rozhodujúceho setu si obe hráčky podržali servis, keď sa blysli peknými údermi najmä z bekhendu. Na Li však robila menej chýb. Brejkom na 3:1 a jeho potvrdením si vybudovala rozhodujúci náskok. Za stavu 2:5 už išla Slovenka na svoje podanie pomerne zlomená a jej súperka využila hneď prvý mečbal víťazným úderom do otvoreného kurtu.