Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. decembra 2006

Harabin odvolal riaditeľku CPP, Kolíková to považuje za hlúpePre nehospodárnosť v nakladaní štátnymi prostriedkami dnes minister spravodlivosti SR Štefan Harabin odvolal z funkcie riaditeľku Centra právnej pomoci (CPP) Máriu Kolíkovú. Agentúru SITA o tom ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) - Pre nehospodárnosť v nakladaní štátnymi prostriedkami dnes minister spravodlivosti SR Štefan Harabin odvolal z funkcie riaditeľku Centra právnej pomoci (CPP) Máriu Kolíkovú. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva spravodlivosti (MS) Michal Jurči.

„Činnosť Centra právnej pomoci zostáva zachovaná. Chceme osloviť tretí sektor, aby sme spoločne zefektívnili poskytovanie právnej pomoci sociálne najslabším občanom,“ uviedla štátna tajomníčka MS SR Anna Vitteková.

Kontrola MS SR podľa Jurčiho zistila, že CPP nenakladalo so štátnymi financiami hospodárne a efektívne. Ešte za predchádzajúceho vedenia dostalo pri svojom vzniku bezplatne zrekonštruované priestory na Račianskej ulici v Bratislave. Napriek tomu sa rozhodli presťahovať do vily na ulici Fraňa Kráľa, kde je ročný nájom bez energií a opráv viac ako 3,8 milióna korún. Nájomné sa môže v priebehu desiatich rokov zvyšovať, konštatuje Jurči. "Argument o potrebe sídliť v blízkosti vlakovej stanice považuje rezort za nepostačujúci. Občania do Bratislavy cestujú aj autobusmi a po prijatí v CPP musia vyhľadať advokáta sídliaceho v iných častiach Bratislavy," vysvetľuje. Dodáva, že kontrola MS SR zistila aj porušenie zákona pri odmeňovaní pracovníkov centra.

Za absurdné, hlúpe a nezodpovedné pokladá svoje odvolanie z postu riaditeľky Centra právnej pomoci (CPP) Mária Kolíková. Vyhlásila to na tlačovej besede po rozhodnutí ministra Štefana Harabina, ktorý ju odvolal z postu a rozhodol o okamžitom skončení pracovného pomeru. Kolíková s ministrovým rozhodnutím nesúhlasí a zvažuje právne kroky. Zároveň upozornila, že momentálne nie je zrejmá žiadna osoba, ktorej by mala odovzdať úrad a obáva sa problémov.

Kolíková zdôraznila, že predchádzajúce priestory boli nevyhovujúce a provizórne. Už skôr sa zo spomínanej budovy odsťahoval daňový úrad, pripomenula. Odmieta obvinenia z nehospodárnosti a to aj preto, že sa snažili pri zariaďovaní centra šetriť, "kde sa dalo" a napríklad nábytok do centra im za priaznivú cenu vyrobili väzni. V centre bolo viacero kontrol, posledná sa začala vo štvrtok a aj preto Kolíková nesúhlasí s argumentmi o nehospodárnosti, keďže bola odvolaná skôr ako sa skončila kontrola. Kolíková ďalej tvrdí, že zákaz presťahovať sa z ministerstva prišiel až v čase, keď už centrum prerábalo nové priestory a boli podpísané zmluvy.

Centrum právnej pomoci začalo svoju činnosť 1. januára 2006 v Bratislave a postupne otvorilo regionálne kancelárie v Košiciach , Banskej Bystrici a Žiline.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministri EÚ sa dohodli na znížení počtu vojakov v Bosne
<< predchádzajúci článok
Zbrojárske priemysly krajín V4 by mali viac spolupracovať