Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. apríla 2013

Hedviga Malinová na vyšetrení s psychológom mlčalaNa utorkovom klinicko-psychologickom vyšetrení Hedviga Malinová Žáková na odporúčanie svojho ošetrujúceho lekára s psychológom nekomunikovala. Prípad Hedvigy ...Zdieľať
hedviga malinova BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Na utorkovom klinicko-psychologickom vyšetrení Hedviga Malinová Žáková na odporúčanie svojho ošetrujúceho lekára s psychológom nekomunikovala.


Prípad Hedvigy Malinovej

Hedviga Malinová prišla 25. augusta 2006 na skúšku do školy v Nitre zbitá a s popísanou blúzou (nápis: Maďari za Dunaj), pričom podľa nej na ňu zaútočila dvojica mužov so slovami: „Na Slovensku po slovensky.“

Polícia však prípad už po 16 dňoch uzavrela s tým, že sa nestal tak, ako ho popísala. Na tento postup sa sťažovala Hedviga Európskemu súdu pre ľudské práva žalobou na štát. Prípad sa skončil dohodou o zmieri, Radičovej kabinet vyslovil nad prípadom poľutovanie.

Bývalá študentka a dnes matka dvoch detí Malinová Žáková však už roky čelí obvineniam z údajnej krivej výpovede. Vyšetrovanie vedie Generálna prokuratúra SR, prípad je stále v prípravnej fáze. Prokuratúra trvá na tom, že si Hedviga národnostne motivovaný útok vymyslela.Agentúre SITA to povedal jej obhajca Roman Kvasnica. Ako ďalej informoval, dôvodom boli obavy z retraumatizácie.

Vyšetrenie, ktoré je súčasťou skúmania jej duševného stavu, nariadil prokurátor. Hedvigin stav majú posúdiť aj dvaja znalci z odboru psychiatrie, zatiaľ nie je známe, kedy sa vyšetrenie uskutoční.

Na tom utorkovom bol aj Malinovej Žákovej obhajca Branislav Jurga. Kvasnica záležitosť komentuje slovami, že "vyšetrenie u psychológa nie je možné vykonávať podľa právneho poriadku SR ústavnou formou".

Predvolanie Hedvigy Malinovej Žákovej na utorkové vyšetrenie znepokojilo Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku. Výbor vyzval Generálnu prokuratúru SR, aby zastavila trestné stíhanie Hedvigy vo veci krivej výpovede.

Proti psychiatrickému a klinicko-psychologickému vyšetrovaniu v kontexte trestného konania sa v marci postavil aj tím psychiatrov z viacerých európskych krajín, ktorí sa stretli na medzinárodnom kolokviu v Piešťanoch. Tím si preštudoval dokumentáciu prípadu, hovoril s Hedvigou a jej psychiatrom a klinickou psychologičkou. "Je tam vyjadrené hlboké znepokojenie, že v tomto prípade sú jasné známky zneužitia psychiatrie, ktoré sú v rozpore s princípmi svetovej psychiatrickej asociácie," komentoval vtedy závery tímu odborníkov psychiatrický lekár Hedvigy Jozef Hašto.

Ústavné vyšetrenie duševného stavu Malinovej Žákovej chcela prokuratúra po tom, ako odmietla po súdnom príkaze v ambulancii hovoriť s psychiatrom. Súd však návrh zamietol.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 GP podozrieva obhajcu Hedvigy Malinovej z ovplyvňovania (12. 3. 2013)
 Štát sa zmieril s Hedvigou Malinovou, stíhanie pokračuje (16. 1. 2012)
 Polícii neverím, hovorí Malinová (20. 7. 2009)
 Údajný útočník na Malinovú prešiel detektorom lži, potvrdil Trnka (9. 12. 2008)
 Údajný útočník na Malinovú prešiel detektorom lži (4. 12. 2008)
 Hedviga mala po útoku bankomatovú kartu zablokovanú (31. 10. 2008)
 Prokuratúra volá Hedvigu na detektor lži (15. 10. 2008)
 V kauze Hedvigy Malinovej čakáme len na znalcov, vyhlásil Trnka (9. 9. 2008)
 Na webe sa objavil protimaďarský videoklip (8. 9. 2008)
 Do augusta prokuratúra prípad Hedvigy M. vraj uzavrie (10. 5. 2008)nasledujúci článok >>
Rozhodovanie o Sadikiho procese preložil súd o mesiac
<< predchádzajúci článok
Televízia Nitrička oslávi 3. výročie spustenia vysielania

Hedviga Malinová na vyšetrení s psychológom mlčala - diskusné fórum čitateľov