HOKEJ: Extraliga - 48. kolo - víkend - súhrn

Súhrn výsledkov víkendových stretnutí 48. kola slovenskej hokejovej extraligy

SOBOTA

HKm Zvolen - MHC Martin 1:2 po sam. nájazdoch (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 44. Hvila (Cebák) - 12. L. Havel (L. Říha, J. Polák), rozhodujúci sam. nájazd Havel
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, J. Kubuš - Gajan, Tornay, 952 divákov

Zvolen: Škrečko - Dlouhý, Cebák, L. Čierny, Juraško, J. Malinský, Valach - Hvila, Klouda, P. Barinka - Pavliš, F. Turek, Tatar (21. Chovan) - Dubec, Štrba, Lelkeš
Martin: Lakosil - J. Polák, Klepáč, Babka, I. Ďatelinka, Kolba, Vantroba - L. Havel, L. Říha, Dornič - Török, Lašček, Trokan - Džerinš, Martin Čech, Škumát

Vo Zvolene sa hral pred slabou diváckou návštevou rýchly, no viac korčuliarsky hokej s viacerými hluchými fázami. Hostí prišlo povzbudiť takmer 150 fanúšikov, ktorí sa starali o atmosféru na štadióne. Na ľade sa brankári nenudili. Príležitosť dostala zvolenská dvojka Škrečko, ktorý kapituloval až v 12. min, keď sa zblízka v presilovke presadil Havel - 0:1. V 17. min zaujala tvrdá strela z otočky od domáceho kapitána Ladislava Čierneho, no Lakosil ukázal svoje umenie. Na začiatku druhej tretiny boli Zvolenčania nebezpečnejší i aktívnejší. Najprv sa pred brankárom Martina nepresadil Chovan, po ňom mieril nepresne Lelkeš. Škrečko bol zamestnaný iba vtedy, keď bola na ľade tretia formácia Martina. V 27. min sa nepresadil pred bránkou hostí Vantroba. V 35. min sa dostal do veľkej príležitosti Klouda, ale sám pred Lakosilom neuspel. V závere druhej tretiny sa pred hosťujúcim gólmanom nepresadil ani Barinka.
Domácim to vyšlo až v tretej tretine. V 44. min po Cebákovej prihrávke prestrelil Lakosila z ľavého kruhu peknou strelou Hvila - 1:1. O tri minúty neskôr mal veľkú príležitosť hosťujúci Török, rútil sa na Škrečka, no neprekonal ho. Po ňom sa nepresadil ani Lašček. Dôležitý moment sa udial v 48. min. Fanúšikovia Martina druhýkrát v zápase hodili zopár menších delobuchov za mantinel, rozhodcovia prerušili hru, poslali hráčov do kabín s tým, že sa bude pokračovať v hre až potom, čo martinskí fanúšikovia opustia štadión.
To sa však napokon neudialo, hosťujúci "fans" vyprázdnili svoj sektor, spojili sa so zvolenskými fanúšikmi, oba tábory začali svorne povzbudzovať a po 30 minútach sa mohlo opäť pokračovať. Stav sa však v riadnom čase nemenil. Hokejisti boli vyvedení z rytmu, až v predĺžení prišli šance. Škrečko sa zapotil pri strele Klepáča a Havel trafil hornú žŕdku. Na opačnej strane nevyužil sólo Dubec. Rozhodovalo sa napokon až v samostatných nájazdoch. V siedmej sérii sa presadil hosťujúci Havel a Martin napokon triumfoval 2:1.
Hlasy:
Miloš Holaň (tréner Zvolena): "Ďakujem aj za bod, ktorý sa ráta do tabuľky. Musíme viac premieňať šance, byť efektívnejší. Bol to náročný súper. Martinčania museli vyhrať, no hráči nechali na ľade srdce. Musím pochváliť aj brankára Škrečka, ktorý nahradil zraneného Laca. Svojej úlohy sa zhostil dobre."
Juraj Jakubík (asistent trénera Martina): "Bol to pre nás dôležitý zápas. Chceli sme vo Zvolene bodovať. Musíme hráčom poďakovať za predvedený výkon a snahu. Škoda, že sme nerozhodli stretnutie v riadnom hracom čase. Po prerušení hry nebolo ľahké dostať sa do tempa. Sme však radi aj za tieto dva body, pretože sme presunuli balvan do Popradu. Pod tlakom budú teraz Trenčania."

NEDEĽA

MsHK Garmin Žilina - Slovan Bratislava 2:5 (1:4, 1:0, 0:1)
Góly: 4. Piatak (M. Kokavec), 23. Pleva (Turoň) - 3. Hreus (Kukumberg), 4. Hujsa (Lipiansky, Baček), 5. Kropáč (Lažo, Vaic), 13. M. Hruška (Hujsa, Baček), 59. Kukumberg (Uram, Vaic).
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Krpelec - Smrek, M. Valach, 1522 divákov

Žilina: Láníček (4. Kučera) - Hriňa, Kusovský, Javín, Šimka, Krčula, Turoň - R. Kontšek, Škoda, Sivák - Važan (21. Valášek), Koložváry, Jabrocký - S. Saliji (21. Hájnik), Pleva, R. Krajči - M. Kokavec, Piatak, Čacho
Slovan: Hovi - Kotaška, Hančák, J. Kováčik, Bohunický, D. Devečka, M. Hruška - Lažo, Vaic, Kropáč - Baček, Lipiansky, Hujsa - Uram, Kukumberg, Hreus.

V úvodných piatich minútach videli diváci v Žiline až štyri góly. Najskôr v 3. min z bezprostrednej blízkosti Hreus po prvýkrát prekonal Láníčka. Prakticky z protiútoku vyrovnával domáci Piatak a nepozornosť domáceho gólmana využil v 4. min Hujsa. Tréner Spišiak sa potom rozhodol pre výmenu svojho gólmana za Kučeru, no netrvalo dlho a v 5. min Kropáč zvýšil už na 3:1 pre "belasých". Prevahu Slovana v prvej tretine potvrdil v 13. min Hruška, ktorý spomedzi kruhov prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Prikrášliť výsledok mohol v predposlednej minúte tretiny Kukumberg, ale sám sa pred Kučerom nepresadil. Do druhej časti hry domáci tréner poprehadzoval útočné formácie a výsledkom bolo zvýšené úsilie Žiliny. Pleva pri vylúčení Kropáča vsietil druhý gól a domáci pokračovali v nápore. Výborné strelecké príležitosti však Sivák, Turoň či Škoda zahodili. V 38. min si výborne z ľavej strany nakorčuľoval obranca Turoň, Hovi však bol aj tentokrát
Posledná tretina úrovňou za prvými dvoma zaostala. Príležitosť na zníženie mal v 44. min domáci Piatak, ktorý korčuľoval sám na Hoviho, ten však jeho príležitosť zneškodnil. Podobne si Kučera v 50. min poradil pri šanci Kukumberga. Strelecký zápis si mohli v drese Žiliny pripísať v 54. min Piatak a v 56. min Čacho, ale skvelý Hovi im túto radosť prekazil. Keď sa zdalo, že na výsledku sa už nič nezmení, v 59. min Kukumberg poľahky po tretí raz prekonal domáceho gólmana Kučeru - 2:5.
Hlasy:
Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): "Nevyšiel nám začiatok zápasu. Hrali sme trocha ustráchane, bez pohybu, čo Slovan využil. Keď sme prehrávali o dva góly, bolo to už dosť vážne. V úvode druhej tretiny sme urobili zmeny v zostave, viac sme hrali, vytvorili si príležitosti, ale mnohé nám zlikvidoval skvelý Hovi. V poslednej časti hry sme tiež mali šance, ale ukázalo sa, ako ťažko sa rodí z našej strany gól. V závere sa opäť presadil skúsenejší Slovan."
Róbert Pukalovič (tréner Slovana): "Podali sme excelentný výkon v prvej a tretej tretine. V druhej časti hráči nedodržali taktiku, ktorú sme si stanovili. Hrali sme nekoncentrovane, po fauloch sme ponúkli niekoľko príležitostí domácim, ktorí dali aj gól. Tretina bola z našej strany zbytočne nervózna. V tej tretej to už bolo, ako som povedal, dobré a piaty gól bol iba vyvrcholením nášho snaženia. S výsledkom tohto zápasu som spokojný."

MHk 32 Liptovský Mikuláš - SkiPark MHK Kežmarok 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 2. Cibuľa (Kuric, Tomášek), 15. Cibuľa (Tomášek, Kuric), 24. Heš (Halaj, M. Oravec), 49. Kriška (Róbert Huna) - 27. M. Droppa (Slaninák, Škovira), 48. P. Segľa (Čížek, Klein).
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška - Vojtek, Tvrdoň, 1920 divákov

L. Mikuláš: Falter - D. Rehák, P. Lištiak, Kumstát, Petran, Heš, M. Varga - Richard Huna, Róbert Huna, Kriška - Tomášek, Kuric, Cibuľa - Kovář, Halaj, Vaškovič - M. Oravec, Roháč
Kežmarok: Klempa - M. Droppa, Bartoň, D. Brincko, D. Brejčák, Flašar, M. Žemba, Sadiki, Jelínek - Škovira, Slaninák, Svitana - Mašlonka, Šechný, M. Drotár - P. Segľa, Čížek, Klein.
Výrazný tabuľkový rozdiel bol na ľade viditeľný od prvého striedania, aj keď hosťom nemožno uprieť snahu. Na začiatku 2. min otvoril skóre v presilovej hre dôrazný Cibuľa. Ten istý hráč poistil náskok MHk 32 v 15. min. Jeho nie príliš vydarená strela spomedzi kruhov prenikla za chrbát Klempu - 2:0. Kežmarčania sa ani za tohto stavu nevzdávali. Podnikli niekoľko nebezpečných útočných výpadov, ale domáci gólman Falter bol pozorný. V 24. min mohol v oslabení skorigovať stav stretnutia Segľa. Netrafil však odkrytú domácu bránku a potvrdilo sa staré známe "nedáš - dostaneš". Hešova presilovková delovka našla svoj cieľ - 3:0. V 27. min sa hostia predsa len radovali z gólu. Liptovskému publiku sa pripomenul domáci odchovanec momentálne pôsobiaci v Kežmarku M. Droppa 3:1.
Z viacerých ďalších šancí na oboch stranách sa ujala spolupráca Segľu a Čížka. Prvý menovaný znížil v 48. min na rozdiel jediného gólu. O minútu neskôr upokojil domácich nekompromisnou ranou Kriška - 4:2. Kežmarčania sa sympaticky snažili do posledných sekúnd ešte niečo urobiť s výsledkom, no domáci hráči si už s prehľadom ustrážili povinné víťazstvo.
Hlasy:
Mojmír Trličík (asistent trénera L. Mikuláša): "Všetci naši hráči, ktorí čo i len trochu mohli, nastúpili. Napriek tomu, sme hrali veľmi dobre. Do 27. min bol duel jasne pod našou kontrolou, vtedy to celé zdramatizoval gól hostí na 3:1. Paradoxne, zobudil nás až druhý inkasovaný úder. Veľmi rýchlo sme odpovedali. Súper potom otvoril hru. Mali sme ďalšie šance, no nepodarilo sa nám ich premeniť. V tejto chvíli nás to vôbec netrápi. Víťazstvom sme zaokrúhlili naše konto na 80 bodov, čo sa podľa mňa rovná menšiemu zázraku."
Jerguš Bača (asistent trénera Kežmarku): "Do zápasu sme nevstúpili dobre. Začiatok bol z našej strany veľmi vlažný. Domáci to náležite využili, rýchlo vyhrávali 2:0, čo prakticky rozhodlo o vývoji. Nádej nám svitla, keď sme znížili na 2:3, vzápätí sme však urobili chybu v strednom pásme a štvrtý domáci gól definitívne rozhodol."

HK 36 Skalica - HK Ardo Nitra 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
Góly: 9. J. Mikúš (R. Hartmann, Hranáč), 15. Pálffy (J. Mikúš, Ďurák) - 26. T. Chrenko (M. Výborný), 28. Bobček (M. Výborný, Podstavek), 41. Podstavek (Kmeč, Poláček), 54. Kmeč (Mertel).
Vylúčení: 8:12 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý - Horínek, M. Orolin, 3332 divákov
Skalica: Kotvan - Ďurák, Hranáč, Gründling, Šmach, Škadra, Jendek, Beňa, Gula - Pálffy, J. Mikúš, R. Hartmann - T. Višňovský, Zálešák, Kutálek - Kocák, D. Pašek, Šátek - F. Novák, Hollý, Malík
Nitra: Šúrek - Výborný, König, Ďurkech, Halász, Poláček, Bobček, Rais - Rumpel, T. Chrenko, H. Ručkay - Pištek, Gálik, Ecker - Kmeč, Mertel, Podstavek - Hronský, M. Slovák, Vozdecký
V prvom dejstve sa úroveň zápasu podobala nedeľňajšej sieste. Hostia sa snažili kombinovaním mariť šance v pokojnom tempe hrajúcich domácich hráčov. Zo strany Nitranov stoja za spomenutie iba príležitosti Slováka zo 7. a Rumpela zo 14. min, inak sa do zakončenia nedostali. To Skaličania bojovali najmä s brankárom Šúrekom, ktorý zlikvidoval šance Beňu, Hranáča, Juraja Mikúša, Filipa Nováka či Višňovského. Nestačil iba na milimetrovú strelu zápästím od Juraja Mikúša a na zakončenie Pálffyho, ktorému počas avizovaného vylúčenia ako na podnose pripravil puk s chuťou hrajúci Mikúš.
Do druhej tretiny sa pustili hostia odvážnejšie. Odmenou za skvalitnenie výkonu im bol gól z hokejky Tomáša Chrenka, ktorý si krátko po skončení trestu domácich vykorčuľoval nikým nevšímaný spoza bránky a rutinérsky zavesil puk ponad Kotvanove rameno. Pre domácich to nebola dostatočná výstraha. V krátkom slede si išli sadnúť na trestnú lavicu Filip Novák s Gründlingom a Bobček za 12 sekúnd využil presilovku piatich proti trom na vyrovnanie. V 33. min sa naskytla výhoda presilovky aj domácim. Nenaložili s ňou dobre aj s pričinením Šúreka v bránke Nitranov. Do konca tretiny sa hra zrýchlila a zdramatizovala. Brankári oboch mužstiev privádzali strelcov do zúfalstva, preto sa išlo do kabín za nerozhodného stavu.
V 19. sekunde tretej tretiny prekvapil Kotvana strelou spoza obrancu Podstavek a dostal hostí do nečakaného vedenia. Skaličania po tomto momente znervózneli až na toľko, že neboli schopní výborne chytajúceho Šúreka prekonať ani z najvyloženejších šancí. V 54. min Kmeč zavesil prihrávku Mertela pod hornú žŕdku Kotvanovej bránky a stanovil tak prekvapujúci rezultát zápasu 4:2 pre Nitru.
Hlasy:
Ján Faith (tréner Skalice): "Po dlhšom čase sme chceli hrať so štyrmi päťkami a s brankárom Kotvanom, čo sa nám neosvedčilo, pretože niektorí hráči si nevážia, keď dostanú šancu. Góly dávala znovu len prvá päťka, aj keď len dva. Ostatné útoky sa nepresadili, aj keď snaha bola až do konca. Žiaľ, nepresadili sme sa v koncovke, kde vynikol súperov brankár. Myslím si, že z toľkých striel, ako sme mali v druhej tretine, sme mali dať aspoň jeden gól a určite by sa nám ináč hralo. Som sklamaný, lebo prehrať doma pred takouto návštevou je nedôstojné."
Jiří Kučera (tréner Nitry): "Zo začiatku sme mali príliš veľký rešpekt zo súpera, najmä z prvej päťky. V druhej časti sme si viac dovolili, získali sme presilovky a dokázali sme vyrovnať. Dostali sme sa do zápasu, tretí rýchly gól v tretej tretine rozhodol a štvrtý to len podčiarkol. Vyhrali sme najmä zásluhou výbornému výkonu nášho brankára."

HK Aquacity ŠKP Poprad - Dukla Trenčín 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)
Góly: 8. D. Buc (Kasík, I. Rataj), 12. O. Malinský (M. Bartánus, R. Stantien) - 32. Gábriš (Paroulek), 47. Paroulek (Ľ. Hurtaj, Gábriš), 52. Gábriš (Paroulek, Ľ. Hurtaj).
Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: Kudělka (Trenčín) 5+DKZ za nešport. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0:, rozhodovali: Valachovič, Ország - Müllner, Šefčík, 1358 divákov
Poprad: Melicherčík - Fabian, Kasík, Michal Segľa, J. Brejčák, M. Gavalier, O. Malinský, P. Bakoš, Korenko - Lapšanský, I. Rataj, D. Buc - M. Lukáč, R. Stantien, M. Bartánus - Martin Segľa, Kolusz, D. Skokan - Ficko, Holečko, Vandas
Trenčín: V. Kováč - Homer, P. Mikuš, Kudělka, Gábriš, Fatyka, J. Mikuš, J. Liška, Urban - A. Nedorost, Kóňa, V. Nemec - Tomík, Ľ. Hurtaj, Markovič - Kýtny, Marek Haščák, Paroulek - O. Ďuriš, Trochta, Tybor
Pod Tatrami sa hral dôležitý súboj a oba tímy tomu prispôsobili i svoju taktiku. Úvodný tlak mali vďaka presilovej hre hostia, ale z prvého gólu sa radoval Poprad. Dávid Buc zostal pre bránkou nestrážený a blafákom si vychutnal brankára Kováča. V 12. min pridal Malinský druhý gól a Trenčín si vzal oddychový čas. Hostia sa však stále ťažko presadzovali a mohli znovu inkasovať, Kováč však svoj tím podržal.
Prvú šancu druhej dvadsaťminútovky vypracoval Kolusz, no hostia boli pozorní. Trenčianska defenzíva vyriešila i Skokanov prienik a Poprad tak stále viedol o dva góly. V 29. min musel Melicherčík riešiť dorážku Tomíka. Hosťom sa podarilo znížiť v 32. min, šťastným strelcom bol obranca Gábriš. Vyrovnanie mal na hokejke Hurtaj, vzápätí sa z protiútoku nepresadil ani Holečko.
Aj v tretej časti mal viac z hry Trenčín. "Kamzíci" sa totiž zavreli do obrannej ulity a pykali. V 47. min skóroval príklepom Paroulek a bolo vyrovnané. Ďalší nápor hostí využil druhým gólom v stretnutí obranca Gábriš a razom Dukla viedla. Domáci hokejisti sa z úderu už nedokázali pozviechať a neskórovali ani v power play.
Hlasy:
Július Pénzeš (tréner Trenčína): "Pre nás to bol veľmi náročný zápas. Začali sme veľmi zle a po prvej tretine sme si povedali, že takto ďalej nemôžeme hrať, pretože v hre je všetko. Náš prejav v ďalších dvoch tretinách bol
potom už celkom iný. Začali sme hrať aktívne, napádať súpera. Podarilo sa nám výsledok otočiť a sme šťastní, že to takto dopadlo."
Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): "Z nášho pohľadu sa dá kladne hodnotiť len prvá tretina. Z nepochopiteľných príčin sme v ďalších dvoch prestali hrať, chýbal nám pohyb. Trenčín mal väčšiu chuť po víťazstve a v tom nás jasne prevýšil."