08. februára 2013

Hokejisti vyhrali nad Švajčiarskom 2:1

O výhru slovenskej hokejovej reprezentácie v Nórsku sa postaral Roman Kukumberg a Michael Vandas. V sobotu Slováci nastúpia proti domácemu tímu.

jan laco STAVANGER 8. februára - Slovenská seniorská hokejová reprezentácia mužov uspela vo svojom úvodnom vystúpení na Turnaji troch krajín v nórskom Stavangeri, keď v piatok večer zdolala Švajčiarsko 2:1.

Presné zásahy zverencov trénera Vladimíra Vůjtka zaznamenali už v I. tretine Roman Kukumberg a Michael Vandas, konečnú podobu výsledku dal v 52. min Benjamin Plüss.

Švajčiari boli počas celého stretnutia strelecky aktívnejší, na brankára Jána Laca vyslali dovedna 41 striel, jeho náprotivok Lukas Flüeier čelil 22 pokusom.

"V prvých dvoch tretinách sme hrali veľmi dobrý hokej. Vytvorili sme si dvojgólový náskok a súpera sme nepúšťali do šancí. Naopak, niekoľko ďalších príležitostí sme si vytvorili sami, mali sme aj niekoľko brejkov. To tretia tretina už bola iná. Až priveľmi sme sa stiahli, iba sme posúvali puky von z obrannej tretiny. Švajčiari sa pokúšali o streľbu z každej pozície, strely to neboli príliš nebezpečné, s výnimkou jednej si s nimi brankár Laco výborne poradil," povedal pre agentúru SITA hlavný tréner slovenského tímu Vladimír Vůjtek.

V sobotu o 16.00 h nastúpia Slováci proti domácemu Nórsku, úspešnejší tím z tohto duelu sa stane celkovým víťazom turnaja. Švajčiari s istotou obsadia posledné tretie miesto.

Slovensko - Švajčiarsko 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Góly: 5. Kukumberg (J. Brejčák, Kudroč), 17. Vandas (Švarný) - 52. Benjamin Plüss (Bykov, Grossmann)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Söstumoen, Tysland - Waldejer, Kilian

Slovensko: J. Laco - Mezei, T. Slovák, J. Brejčák, Kudroč, Vydarený, Švarný, Ďaloga, J. Mikuš - Radivojevič, Špirko, Marcel Hossa - Bartek, Kukumberg, L. Hudáček - Vandas, J. Mikúš, Ölvecký - Gašparovič, T. Marcinko, Marcel Haščák
Švajčiarsko: Flüeier - Blindenbacher, Hirschi, Ramholt, Grossmann, Blum, Kukan, Chiesa, Wellinger - Vermin, Trachsler, Scherwey - Sciaroni, Ambühl, Hofmann - Šimek, Cunti, Simon Moser - Pestoni, Bykov, Benjamin Plüss

Úvod stretnutia patril reprezentantom Švajčiarska, no na konci 4. min putoval na trestnú lavicu za hákovanie obranca Grossmann a v presilovke otvoril skóre Roman Kukumberg - 1:0.

Neskôr Slováci nevyužili početnú výhodu pri vylúčení Plüssa, vzápätí si trest za podrazenie odpykal aj Michael Vandas. Práve útočník extraligového Popradu po návrate na ľade dostal puk od Švarného a poslal ho za Flüeierov chrbát - 2:0. Streleckú prevahu z úvodnej časti (10:7) potvrdili Švajčiari aj v II. tretine (15:12).

Ján Laco v slovenskej bránke neinkasoval v oslabení pri vylúčeniach Švarného a Radivojeviča, zverenci trénera Vůjtka nevyužili početnú výhodu za nesprávne striedanie Švajčiarov. Tí v tretej časti spustili na Lacovu bránku "kanonádu" a v 52. min znížil na rozdiel jediného gól Benjamin Plüss. V závere sa reprezentanti Švajčiarska snažili vyrovnať v hre bez brankára, ale Ján Laco už neinkasoval.