05. januára 2014

Hokejisti Zvolena prehrali na domácom ľade s Košicami 1:3

Zvolenský brankár Marek Šimko (uprostred), vľavo útočník Andrej Podkonický, vpravo obranca Michal Pichnarčík (všetci Zvolen) a košický center Peter Bartoš (druhý sprava). Foto: FOTO TASR/Dušan Hein
Skalica 5. januára (TASR) - Od vedúceho mužstva tabuľky sa očakávala v prvej tretine iná ofenzíva, ukázali ju veľmi úspornú, a tak sa nemohol nikto čudovať, že prehrávali. Zvolenčania pôsobili solídne, strelili aj gól, keď v 7. min Michal Chovan zblízka prekonal Riečického.

Videorozhodca síce dlho študoval vzápätí záznam, no gól potvrdil a domáci sa dostali na koňa. Veľmi rýchlo však z neho zliezli, medzi 23. a 26. dosť bolestivo. Inkasovali tri góly, druhý a tretí v rozpätí len 37 sekúnd a odrazu sa aj zmenilo dianie na ľade. Oceliari korčuľovali ako elektrické myši, Zvolenčanom oťaželi nohy a ak by vyťahovali puk zo siete aj štvrtý, či piaty raz, vystihlo by to ich bezradnosť. Po treťom góle tréner Šupler si zažiadal o oddychový čas, aby ratoval vývin a zobudil hráčov.

Čiastočne sa mu to aj podarilo, aspoň tak, že manko v skóre nenarastalo. Pri viacerých šanciach v zápase upozornili na seba Michal Chovan v 5. min, v 10. Obšut delovkou nastrelil len masku Riečického a o dve minúty neskôr Češíkovu tutovku do prázdnej bránky zlikvidovala hokejka obrancu Hraška. V 36. min Češík spálil ďalšiu možnosť hostí a tesne pred druhou prestávkou Spilar mieril po brilantnej kľučke vedľa. V tretej tretine sa snaha domácich o zvrat lámala na slabom dôraze i nepresnostiach a kontaktný gól nie a nie streliť. Z ničoho ťažko niečo uvariť, navyše úplne schladiť ich mohol po sóle Marcinko v 47. min. Asi najväčšiu šancu Zvolenčanov spálil v 51. min v presilovke Škvaridlo, bránke netrafil zblízka v 54. min Bortňák a zápas sa neodvratne nasmeroval na vcelku bezproblémové víťazstvo Košičanov, ktoré mohli zvýrazniť v závere Jenčík a v nájazde Gmitter.

Výsledok:
HKM Zvolen - HC Košice 1:3 (1:0, 0:3, 0:0)
7. Michal Chovan - 23. a 25. Hrnka, 26. Boltun. Rozhodcovia J. Konc - Holienka, Valach, vylúčení 1:2, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, zmeny: 30. Puliš za Štumpfa (Zvolen), 2450 divákov.

HK 36 Skalica - HK Nitra 0:7

V prvej vážnejšej šanci zápasu sa ocitol už v 1. min domáci Kuľha, ale nitrianskeho brankára neprekonal. Ani strelecké pokusy Gründlinga si nenašli cestu za Kristanov chrbát. Ďalšiu šancu Skaličanov nevyužil v 4. min Preisinger, keď zblízka nedokázal usmerniť puk do nitrianskej bránky. Domácim sa v úvodných minútach darilo favorizovaného súpera zastavovať už v strednom pásme, a prvou nebezpečnejšou šancou hostí bola až v 7. min strela Stümpela spoza obrancu, ktorú zneškodnil brankár Lipovský. Od 10. min hrali domáci presilovku po vylúčení Ručkaya, ale Kropáč ani Stieler sa strelecky nepresadili.

Domáci neuspeli ani v ďalšej presilovke po vylúčení Kuzmu a podobne neúspešne skončila aj presilová hra Nitry po vylúčení Kutálka. Skaličania urobili v samotnom závere prvej tretiny svoju "tradičnú" chybu a 13 sekúnd pred sirénou skóre zápasu otvoril L. Novák. V 23. min Nitrania nepotrestali ďalšiu chybu domácej obrany. Pri vylúčení Nádašdiho mali za domácich gólové príležitosti Kropáč a F. Novák, ale Kristan si naďalej udržiaval čicté konto. V 27. min po ukážkovej kombinácii hostí zakončoval Tománek do prázdnej bránky a zvýšil vedenie Nitry na 2:0. Domáci mali od 29. min výhodu presilovej hry, ale ich jediná šanca, ktorú mal Obdržálek gólom neskončila. Hostia postupne získavali hernú prevahu, domácim sa nedaril prechod do útoku.

Závar pred Kristanom v 33. min gólom neskončil. Nitrania hrali od 36. min presilovú hru pri vylúčení Školiaka, Tománek najskôr v dobrej šanci prestrelil, ale Nádašdi sa už nemýlil a prudkou strelou od modrej čiary zvýšil na rozdiel troch gólov. Potom hrali Nitrania po vylúčení Segľu v oslabení, ale po úniku Pupáka hostia strelili svoj štvrtý gól. V 43. min mali domáci výhodu presilovej hry po vylúčení Rzavského, ale ich početná výhoda rýchlo skončila po vylúčení Kozáka, ktorý fauloval prenikajúceho Tománka. Pri hre 4:4 v 44. min bez problémov unikol domácej obrane Nádašdi a sprehľadom zvýšil na 5:0. Hostia v ďalšom priebehu zápasu s prehľadom kontrolovali vývoj hry a skóre sa menilo až v samom závere zápasu, keď vylúčenie Laža po 6 sekundách potrestal šiestym nitrianskym gólom Ordzovenský. O niekoľko sekúnd neskôr po chybe skalickej obrany skóre zápasu uzatvoril Segľa.

HK 36 Skalica - HK Nitra 0:7 (0:1, 0:3, 0:3)
20. L. Novák, 27. Tománek, 35. Nádašdi, 37. Pupák, 44. Nádašdi, 60. Ordzovenský, 60. Segľa. Rozhodovali: Bundil, Jonák - Brath, Výleta, vylúčení: 4:7, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1. Striedania: od 41. Mikeska za Vyrúbalík (Skalica), 1393 divákov.

Hlasy po zápase

Andrej Výboh, tréner Skalice: "Mali sme veľmi solídny vstup do zápasu, kedy sme si dokázali vytvoriť tlak aj strelecké príležitosti. Boli sme výrazne aktívnejší, ale nepodarilo sa nám skórovať. V závere tretiny sme dostali gól do šatne, čo nás trochu rozhodilo. Od druhej tretiny súper nastúpil s úplne iným herným prejavom, dobre korčuľoval, jednoducho prechádzal stredným pásmom a dostali sme od neho lekciu zo streleckej efektivity. V závere nám už aj chýbali sily po náročnom zápase v Košiciach, keďže nebol dostatočný čas na regeneráciu."

Karol Kolečány, asistent trénera Nitry: "Napriek výraznému víťazstvu sme mali prvú tretinu veľmi zlú. Prehrávali sme väčšinu osobných súbojov, mali sme veľmi zlý prechod do útoku a v prvej časti hry sme uspeli len vďaka dnes veľmi dobre chytajúcemu brankárovi Kristanovi. Do druhej tretiny nastúpilo na ľad z našej strany úplne iné mužstvo, hrali sme s ľahkosťou, dobre sme korčuľovali a myslím si, že v týchto dvoch tretinách sme výrazne dominovali."

MsHK DOXXbet Žilina - HK Poprad 4:1

Obe mužstvá vstúpili do zápasu opatrne, Popradčania zatlačili až v polovici tretiny počas presilovej hry. Štals pred Koutským neuspel, namiesto toho po návrate vylúčeného Šterbáka uvoľnil Valášek v útočnom pásme Bagina a ten strelou do pravého horného rohu otvoril skóre stretnutia. V ďalšom priebehu mali hostia optickú prevahu a viackrát nebezpečne ohrozili domácu bránu, ale Koutský si so všetkými možnosťami poradil. Tesne pred prvou sirénou musel zasahovať aj Sidor, ktorý lapačkou zastavil strelu Tibora Vargu.

Prostredná časť hry v prvých minútach pripomínala tú úvodnú. Až v 28. minúte v početnej výhode napriahol v ľavom kruhu Marek Slovák a zvýšil na rozdiel dvoch gólov. O malú chvíľu svoje konto presných zásahov navýšil aj najlepší kanonier súťaže Roman Tomas, ktorý zužitkoval prihrávku Valáška spoza brány. Dominanciu domáceho mužstva v druhom dejstve potvrdil práve Valášek, ktorý v 38. minúte na dvakrát zvýšil už na 4:0.

V záverečnej tretine už Žilina hrala s chuťou a kontrolovala priebeh duelu. Podtatranci sa snažili vsietiť aspoň čestný gól, ale Koutský bol proti. Poradil si aj s dobrým pokusom Takáča v 43. minúte. Popradčania sa napokon dočkali v samom závere v štvorminútovej presilovej hre, v ktorej Lapšanský prekazil Koutskému čisté konto a skorigoval výsledok na konečných 4:1. Domáci získali všetky tri body prvýkrát od 26. novembra.

Výsledok:
MsHK DOXXbet Žilina - HK Poprad 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
10. Bagin, 28. Slovák, 31. Tomas, 38. Kalla - 57. Lapšanský. Vylúčení: 4:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Bogdaň, Smerek, 1112 divákov.