Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. decembra 2015

Holandsko čelí výzvam, aby sa zapojilo do bombardovania pozícií ISHolandsko čelí rastúcemu tlaku spojencov, ktorí ho vyzývajú na bombardovanie strategických cieľov Islamského štátu (IS) v Sýrii. Uviedol to dnes veliteľ ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: youtube.com
Brusel/Amsterdam 3. decembra (TASR) - Holandsko čelí rastúcemu tlaku spojencov, ktorí ho vyzývajú na bombardovanie strategických cieľov Islamského štátu (IS) v Sýrii. Uviedol to dnes veliteľ holandských ozbrojených síl Tom Middendorp pred poslancami parlamentu.


Správa, ktorú priniesol spravodajský server DutchNews.nl, cituje slová Middendorpa, podľa ktorého medzinárodná koalícia proti IS zaslala Holanďanom "zásadnú výzvu", aby poskytli pomoc pri zničení tohto džihádistického hnutia.

Výzvu na dôraznejší boj proti Islamskému štátu už prijalo Spojené kráľovstvo. Britský parlament v stredu veľkou väčšinou podporil bombardovanie cieľov IS v Sýrii.

Holandsko sa doteraz bránilo výzvam na rozšírenie súčasnej bombardovacej misie v Iraku a Sýrii, čo zdôvodňovalo potrebou medzinárodného mandátu pre takúto misiu.

"Medzinárodná koalícia chce, aby bol Islamský štát zasiahnutý tam, kde to najviac bolí," upozornil Middendorp. Spresnil, že nálety spojencov proti IS sú zamerané na poškodenie vojenských kapacít tohto zoskupenia, najmä na území Sýrie, rovnako aj na výcvikové tábory a ich veliteľov.

Holandský denník Volkskrant upozornil, že výzvy medzinárodnej koalície na zapojenie sa Holandska do prebehajúcich vojenských operácií v Sýrii spôsobujú rozkol vo vládnej koalícii. Zatiaľ čo ministerka obrany Jeanine Hennisová z liberálnej Ľudovej strany pre slobodu a demokraciu (VVD) má záujem o aktívnejšiu úlohu krajiny na dianí v Sýrii, šéf holandskej diplomacie Bert Koenders, ktorý zastupuje Stranu práce, je proti takejto angažovanosti.

Koenders v tejto súvislosti vyhlásil, že pred tým, ako by uvažoval o holandskom bombardovaní v Sýrii, chce vidieť zrod politickej dohody o budúcnosti tejto krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začali súdiť 35 separatistov obvinených zo spolupráce s ETA
<< predchádzajúci článok
Carter: Americká armáda sa otvára ženám aj pre bojové pozície

Holandsko čelí výzvam, aby sa zapojilo do bombardovania pozícií IS - diskusné fórum čitateľov