Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. decembra 2015

Začali súdiť 35 separatistov obvinených zo spolupráce s ETAŠpanielsky špeciálny súd pre závažné zločiny začal dnes pojednávať v prípade 35 osôb obvinených z členstva v zakázaných skupinách, ktoré boli podľa obžaloby prepojené so ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Madrid 3. decembra (TASR) - Španielsky špeciálny súd pre závažné zločiny začal dnes pojednávať v prípade 35 osôb obvinených z členstva v zakázaných skupinách, ktoré boli podľa obžaloby prepojené so separatistickou organizáciou Baskicko a jeho sloboda (ETA).


Agentúra AP informuje, že trojica politických strán, v ktorých mali obvinení pôsobiť, sa riadila príkazmi ETA, pričom slúžila tejto organizácii ako "politický a finančný front". Konkrétne išlo o baskické nacionalistické zoskupenie Batasuna, ktoré pre väzby s ETA postavili v roku 2003 mimo zákon, a dve jeho odnože zakázané v roku 2008.

Obvinení sú podporovateľmi baskického separatizmu, popierajú však, že by tvorili súčasť ETA. Prokuratúra pre nich na španielskom Národnom súde v Madride žiada tresty do desať rokov väzenia.

Ozbrojenú organizáciu ETA založili v roku 1959 ako hnutie odporu voči diktatúre Francisca Franca v Španielsku. Aj po návrate k demokracii v krajine v roku 1975 však ETA pokračovala v boji za nezávislosť Baskicka. Pri jej útokoch zahynulo viac než 800 ľudí. Od roku 2011, keď oznámila ukončenie ozbrojeného boja, ETA neútočí, dosiaľ však neodovzdala zbrane ani nerozpustila svoje štruktúry v ilegalite.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Inštitút ázijských štúdií: Politika SR voči Číne má byť komplexnejšia
<< predchádzajúci článok
Holandsko čelí výzvam, aby sa zapojilo do bombardovania pozícií IS

Začali súdiť 35 separatistov obvinených zo spolupráce s ETA - diskusné fórum čitateľov