24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

17. júna 2008

Holandsko víťazne aj proti Rumunsku

Holandskí futbalisti zvíťazili aj vo svojom treťom vystúpení v základnej C-skupine na tohtoročných majstrovstvách Európy, keď v utorok vo švajčiarskom Berne zdolali Rumunov 2:0 (0:0). Góly zverencov Marca ...

BERN 17. júna (WEBNOVINY) - Holandskí futbalisti zvíťazili aj vo svojom treťom vystúpení v základnej C-skupine na tohtoročných majstrovstvách Európy, keď v utorok vo švajčiarskom Berne zdolali Rumunov 2:0 (0:0). Góly zverencov Marca van Bastena strieľali v druhom polčase v 54. min Klaas Jan Huntelaar a v 87. min Robbie van Persie. Holanďania vyhrali suverénnym spôsobom svoju skupinu s plným počtom 9 bodov a celkovým skóre 9:1 z troch stretnutí. Ich štvrťfinálovým súperom bude jeden z dvojice Rusko - Švédsko. Rumuni nevyužili črtajúcu sa šancu na postup a nenapodobili svoj úspech spred ôsmich rokov, keď zatiaľ jedinýkrát v histórii postúpili medzi osem najlepších tímov Európy. Iróniou ich osudu je fakt, že v kvalifikácii na šampionát v Rakúsku a Švajčiarsku sa stretli s Holanďanmi dvakrát a ani jeden z týchto súbojov neprehrali (vonku 0:0, doma 1:0). Holandsko - Rumunsko 2:0 (0:0) Góly: 54. Huntelaar, 87. Van Persie, ŽK: 78. Chivu (Rum.), rozhodovali: Busacca - Arnet, Cuhat (všetci Švajč.), 30 777 divákov (vypredané) Oproti duelu proti Francúzom nastúpili Holanďania s deviatimi novými hráčmi, ale v prvých troch minútach Rumunom ani poriadne nepožičali loptu. Prvé dve strely zápasu, aj keď mimo bránku, však predviedli rumunskí hráči M. Niculae a Chivu z priameho kopu. Po úvodnej štvrťhodinke, ktorá sa podobala šachovej partii, našiel v 19. min Engelaarov center Van Persieho, ale jeho hlavička smerovala nad bránku Lobonta. Prvá väčšia šanca prišla v 24. min na rumunskej strane. Po vhadzovaní Rata sa v šestnástke výborne uvoľnil Mutu a z hranice päťky sa už-už chystal prekonať Stekelenburga, keď mu gólovú strelu v poslednej chvíli zblokoval jeden z obrancov. Nebezpečný Mutu po polhodine hry mieril z 20 m tesne vedľa ľavej žrde, ale potom prišli dva podnetné holandské momenty. Najprv v 33.min Boulahrouz po peknom nabehnutí z pravej strany sám zoči-voči Lobontovi volil namiesto strely prihrávku na tiesneného Huntelaara a o tri minúty neskôr Robben po výbornom priťuknutí Huntelaara elegantne obstrelil rumunského gólmana, ale aj pravú žrď jeho bránky. Živšiu druhú polovicu prvého dejstva zakončil po peknej kombinácii Rumunov Codrea strelou asi meter nad brvno. Druhý polčas začali „oranžoví“ náporom a zakrátko sa aj dočkali zaslúženého úspechu. V 49.min ešte Lobont strelu Van Persieho zo 7 m zázračne vyrazil, no o päť minút neskôr už na Stade de Suisse vypukla holandská radosť. Center Afellaya prenechal Engelaar možno aj nechtiac lepšiemu postavenému Huntelaarovi a 23-ročný útočník Ajaxu si otvoril strelecký účet na šampionáte. Holanďania potom kontrolovali hru, no góly na postup potrebovali streliť Rumuni. V 38. min sa im takmer podarilo vyrovnať, ale Mutuho strelu z ideálnej pozície z päťky zblokoval oranžový múr pred ním a Petreho nožničky vzäpätí boli efektné, nie efektívne. Futbalisti z krajiny tulipánov napokon v 87.min pridali poisťovací druhý gól, ktorého autorom bol zblízka Van Persie. Holanďania postúpili do štvrťfinále absolútne suverénne, zatiaľ čo Rumuni na šampionáte po druhej prehre definitívne končia.