08. marca 2008

Holmovo štvrté zlato, Slovákom stop v semifinále

Halový atletický svetový šampionát vo Valencii pokračoval v sobotu večer ďalšími ôsmimi finálovými disciplínami.

VALENCIA 8. marca (WEBBNOVINY) - Halový atletický svetový šampionát vo Valencii pokračoval v sobotu večer ďalšími ôsmimi finálovými disciplínami. V nich boli najúspešnejší Američania, ktorí získali 1 zlatú, 3 strieborné a 1 bronzovú medailu, a zatiaľ suverénne vedú aj v celkovej medailovej bilancii (3 - 4 - 1). Druhý súťažný deň poznačili výpadky favoritov - Kubánec Robles zbabral už rozbeh na 60 m prekážok, svetová rekordérka na rovnakej trati Susanna Kallurová nenastúpila pre bolesť v stehennom svale na semifinále. Hviezdou finálového večera bol výškar Stefan Holm. Švéd dokázal, že má pevné nervy a stal sa šiestym atlétom v histórii, ktorý má v zbierke aspoň 4 zlaté. Tretie zlato v rade získali ruská žrdkárka Jelena Isinbajevová a vytrvalkyňa na 3000 m Meseret Defarová z Etiópie. Púť dvojice slovenských atlétov sa skončila v semifinále. Osemstovkár Jozef Repčík skončil celkovo dvanásty (1:48,61) a Miriam Bobková po zbabranom štarte skončila v I. semifinále posledná (8,24) a celkovo 14. Napínavú výškarskú detektívku vyriešil skvele vo svoj prospech Švéd Stefan Holm, ktorý za výkon 236 cm získal už štvrté zlato z halových MS (2001, 2003, 2004, 2008), a opäť bol jeho najväčším konkurentom Jaroslav Rybakov z Ruska. Kým obhajca titulu skákal všetko v pohode na prvý pokus, Holm mal namále a 230 cm pokoril až na tretí pokus. Obaja sa potom prehupli na prvý raz ponad 232 cm, a keď Rybakov na druhýkrát zdolal aj 234 cm, 31-ročný švédsky reprezentant zariskoval a po neúspešnom prvom pokuse na spomenutej výške si nechal ďalšie dva na 236 cm. Risk mu vyšiel, skočil ich hneď na prvý raz a dostal sa do vedenia, lebo 27-ročnému Rusovi pri úvodnom pokuse latka spadla. Vzápätí zariskoval Rybakov, ale ani v jednom z dvoch pokusov, ktoré si nechal na 238 cm, nebol úspešný. "Od pokusu k pokusu som získaval väčšiu istotu, ale mám pocit, že čím som starší, tým ťažšie sa mi získavajú medaily," tvrdil Holm, ktorý vo Valencii prekonal 230 cm na 122. pretekoch v kariére." Sklamaný Rybakov sa po finále zmohol len na konštatovanie: "Dúfam, nie - som si istý, že na olympiáde v Pekingu bude všetko inak." Dramatický záver videli diváci vo vypredanej hale Palau Velodromo Luis Puig aj v ženskom trojskoku. Grékyňa Hrysopiyi Devetziová viedla od úvodnej série výkonom rovných 15 m. Lenže svetová šampiónka z Osaky Yargelis Savigneová v poslednej sérii, predposlednom pokuse celej súťaže, skočila 15,05 m a získala svoje premiérové zlato z halových MS. "V záverečnom pokuse som zariskovala - hop alebo trop. Nemala som inú šancu," povedala kubánska víťazka. Ešte nikdy v histórii svetových šampionátov neprekonali dve trojskokanky 15-metrovú hranicu. Savigneová (23 r.) sa zaradila na 4. miesto historických tabuliek, Devetziová na šieste. Líderka svetových tabuliek Šestaková zo Slovinska brala bronz za 14,68 m. V behu na 3000 m žien získala tretie zlato v rade Etiópčanka Meseret Defarová časom 8:38,79 min, keď bežala o stotinku rýchlejšie ako pred dvoma rokmi v Moskve. "Boli to ľahké preteky, vôbec sa nebežalo rýchlo," skonštatovala drobná Etiópčanka (155 cm/45 kg), ktorá po pomalom začiatku (2000 m za 5:55,50) v záverečnom kilometri výrazne zrýchlila a s prehľadom triumfovala. "Bola to skvelá príprava na pekinskú olympiádu," dodala Defarová. Olympijský víťaz, majster sveta a svetový rekordér na 110 m prekážok Liu Siang sa vo Valencii dočkal konečne aj halového triumfu. Po bronze v roku 2003 a striebre o rok neskôr vybojoval na halových MS na 60 m prekážok vytúžené zlato a prerušil kraľovanie Američanov, ktorí zvíťazili na predošlých štyroch šampionátoch. Vo finále nemal vážnejšieho súpera (najväčší, Kubánec Robles, nepochopiteľne zlyhal už v rozbehu) a vyhral za 7,46 sekundy s náskokom 9 stotín pred 36-ročným americkým veteránom, trojnásobným halovým majstrom sveta (1995, 2003, 2004) Allenom Johnsonom. Kráľovná ženskej žŕdky Jelena Isinbajevová nenašla od halových MS 2004 v Budapešti na veľkom šampionáte premožiteľku ani teraz, ale rovnako ako ona aj druhá v poradí Američanka Jennifer Stuczynská skočila 475 cm. Dvadsaťpäťročná Volgogradčanka má tretie zlato v rade len preto, lebo túto výšku skočila na prvý a jej súperka na druhý pokus. Na 485 cm už potom ani jedna neuspela. Isinbajevovej 475 cm bol jej najslabší víťazný výkon na vrcholnom podujatí v kariére. Brit Chris Tomlinson viedol vo finále diaľky od úvodnej série výkonom 806 cm, ale v piatej ho o 2 cm preskočil Juhoafričan narodený v nemeckom Heidelbergu Godfrey Mokoena. Bývalý juniorský majster sveta v trojskoku z roku 2004 si utvoril tohtosezónne maximum 808 cm a získal svoje premiérové seniorské zlato. Mokoenov víťazný výkon bol však najslabší v doterajšej histórii halových MS. Dvadsaťpäťročná Lolo Jonesová pri neúčasti svetovej rekordérky Susanny Kallurovej (v rozcvičke pred semifinále pocítila bolesť v stehennom svale a rozhodla sa nebežať, aby neriskovala prípadné vážne zranenie) suverénne vyhrala finále behu na 60 m prekážok za 7,80 sekundy s rekordným náskokom 13 stotín pred ďalšou Američankou Davisovou. Pre USA to bol len druhý titul v tejto disciplíne na HMS, prvý získala v roku 2003 Gail Deversová. Lolo Jonesová dosiaľ na významnom podujatí nezískala medailu. Piata prekážka sa stala vo finále osudnou pre domácu spolufavoritku Josephine Onyiaovú. Španielka nigérijského pôvodu zakopla, spadla a do cieľa potom už len dokráčala za necelých 44 sekúnd. Na 1500 m síce dobehol do cieľa prvý Etiópčan Deresse Mekonnen, ale z víťazstva sa dlho netešil, lebo ho dodatočne diskvalifikovali za to, že ľavou nohou urobil jeden krok mimo oválu. Zlato tak spadlo do lona Danielovi Kipchirchirovi Komenovi (3:38,54), ďalšie dve medaily brali Španieli Juan Carlos Higuero a Arturo Casado, ktorí si v mixzóne od radosti zatancovali. SITA