23. januára 2006

Hrbatý prehral v osemfinále Australia Open s Davydenkom

Slovenský tenista Dominik Hrbatý skončil svoje účinkovanie na tohtoročnom úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD) v osemfinále dvojhry. Dvanásty ...

MELBOURNE 23. januára (WN/SITA) - Slovenský tenista Dominik Hrbatý skončil svoje účinkovanie na tohtoročnom úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD) v osemfinále dvojhry. Dvanásty nasadený hráč podľahol v pondelkovom dramatickom osemfinále turnajovej päťke Rusovi Nikolajovi Davydenkovi za 210 minút 6:4, 6:4, 4:6, 2:6, 3:6. Slovenská jednotka nedotiahla štvrtý päťsetový zápas v 94. ročníku otvorených majstrovstvách Austrálie do víťazného konca, aj keď bola k tomu blízko. Po výbornom taktickom výkone podporenom skvelým prvým podaním vyhral 28-ročný Bratislavčan prvé dva sety zhodne 6:4 a v treťom mal brejk na 4:3. Napriek tomu dokázal jeho súper zápas otočiť, keď mu v tom výrazne pomohol aj slovenský tenista slabším podaním a veľkým počtom chýb. Hrbatý neobhájil v Melbourne minuloročné štvrťfinále, napriek tomu zanechal dobrý dojem a stal sa jedným z mála tenistov, ktorí dokázali vyhrať tri päťsetové zápasy v rade. Davydenko sa po roku na Australian Open opäť prebojoval do štvrťfinále, kde bude jeho súperom víťaz duelu Roger Federer (1-Švajč.) - Tommy Haas (Nem.).

Dvojhra - 4. kolo (osemfinále):

Dominik Hrbatý (12-SR) - Nikolaj Davydenko (5-Rus.) 6:4, 6:4, 4:6, 2:6, 3:6

Už v druhom geme musel slovenský tenista odvracať brejkbal súpera, ale zvládol to. Rozhodujúci moment prvého setu prišiel za stavu 2:2, keď 24-ročný Rus stratil podanie a keďže Hrbatý si to svoje vzápätí podržal, zvýšil na 4:2. Slovenský tenista bol útočnejší a v úderoch presnejší. Na winnery vyhral set 12:3 a na gemy za 45 minút 6:4. Za stavu 5:4 sa síce Rus dostal pri servise slovenského tenistu k brejkbalu, ten ho však odvrátil nechytateľným esom. Druhý set mal podobný priebeh ako ten prvý s tým rozdielom, že Slovák brejkol Rusa v siedmom geme. Hrbatý počas celého druhého setu výborne podával a to až tak, že sa pričinil o neuveriteľný štatistický údaj - dosiahol stopercentnú úspešnosť získaných fiftínov pri svojom prvom servise. Zisk brejku bez problémov potvrdil na 5:3 a neskôr za stavu 5:4 opäť podával na víťazstvo v sete. Davydenko, ktorý je jedným z najlepších hráčov od základnej čiary na okruhu ATP, sa snažil súpera rozbehať, aj sa mu to darilo, ale slovenský tenista vybehal aj tie najťažšie lopty. Práve po takejto loptičke sa dostal k setbalu, ktorý premenil po ďalšej z Rusových chýb. Stav 2:0 na sety dával najlepšiemu slovenskému tenistovi už veľké šance na víťazstvo. Aj v treťom sete sa podarilo Hrbatému súpera brejknúť v siedmom geme a ujať sa vedenia 4:3. Stačilo potvrdiť dovtedy takmer bezchybný servis, ale nestalo sa. Davydenko rebrejkom vyrovnal na 4:4 a začal si veriť. Napokon sériou troch hier v rade set dotiahol do víťazného konca, keď pri Hrbatého podaní premenil hneď prvý setbal. Rodák z ukrajinského Severodonecka definitívne vycítil šancu a hoci hneď v úvode štvrtého setu prehral svoj servis, vzápätí si požičané vzal späť a ďalšou sériou víťazných gemov zvýšil až na 5:1. Slovák sa v tých momentoch trápil so servisom. V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma setmi mal ani nie polovičnú úspešnosť I. podania, pričom z druhého si už nedokázal vytvoriť potrebný tlak. Stihol síce ešte znížiť na 2:5, ale vzápätí opäť nepodržal servis napriek vedeniu 40:15 a Rus po 171 minútach vyrovnal na 2:2 na sety. V piatom sete začal opäť slovenský tenista brejkom, ale znova sa zopakovala aj situácia s tým, že ho neudržal. V ďalšom priebehu nastal dôležitý okamih v šiestom geme, keď slovenský tenista ôsmykrát v zápase stratil podanie a Rus náskok dvoch gemov vzápätí potvrdil a zvýšil na 5:2. Potom ešte lanský najlepší športovec Slovenska zabojoval. Znížil na 3:5 a pri podaní súpera mal hneď tri brejkbaly, ruský tenista však v rozhodujúcich okamihoch zahral svetové údery a po 210 minútach esom premenil prvý mečbal. Davydenko si vylepšil bilanciu s Hrbatým na 3:1.