Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. augusta 2012

Hydinári bijú na poplach, hrozí kolaps vo výrobe mäsaSlovensku hrozí kolaps vo výrobe hydinového mäsa. Chovatelia hydiny oznámili slovenským spracovateľom, že pri súčasnej cenovej úrovni 0,93 eura za kilogram brojlerových kurčiat, ...Zdieľať
hydina BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) - Slovensku hrozí kolaps vo výrobe hydinového mäsa.


Chovatelia hydiny oznámili slovenským spracovateľom, že pri súčasnej cenovej úrovni 0,93 eura za kilogram brojlerových kurčiat, nebudú v chove pokračovať.

Krajine tak podľa Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) hrozí, že mäso z domácej produkcie sa z obchodov úplne vytratí, alebo ho bude nedostatok.

Chovatelia svoj postoj argumentujú hlavne rastúcimi nákladmi na krmivá a ďalšie vstupy. Z výsledkov prieskumu vývoja cien, ktorý uskutočnila ÚHS, vyplýva, že v období medzi januárom 2010 a augustom 2012 stúpli ceny kŕmnych zmesí o 63 %.

Za rovnaké obdobie však ceny brojlerových kurčiat vzrástli len o 18 %. Hydinári preto požadujú zvýšenie výkupných cien u spracovateľov 0,16 eura na kilogram.

Na zlej situácií v odvetví majú podľa hydinárov najväčší podiel obchodníci. Aby mohli spracovávatelia dať chovateľom, čo žiadajú, museli by cenníky upraviť o 15 centov smerom nahor, zo súčasných 1,85 eura na rovné 2 eurá za kilogram chladeného kurčaťa. Obchodné reťazce však nechcú na tieto požiadavky pristúpiť.

"Marže u obchodných reťazcov sa podľa našich prieskumov v letných mesiacoch pohybujú pri hydine na úrovni závratných 27 až 108 %. Pre porovnanie, dnes chovateľ a spracovateľ hydiny dosahuje stratu, ale obchody ich aj napriek tomu naďalej tlačia do znižovania cien a do predaja hydiny v akciách," uviedol tlačový tajomník ÚHS Ľubomír Urban. Hydinári tvrdia, že pokiaľ reťazce nezačnú platiť spracovávateľom viac, rady nezamestnaných Slovákov sa opäť rozšíria.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Iveta Radičová by mohla byť prezidentkou, tvrdí prieskum
<< predchádzajúci článok
Zosnulého premiéra na letisku oplakávali tisíce Etiópčanov

Hydinári bijú na poplach, hrozí kolaps vo výrobe mäsa - diskusné fórum čitateľov