Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. júna 2009

Ilčišin vraj už predal 34 % akcií TranspetroluVranovský podnikateľ Ignác Ilčišin a jeho ďalší spoločníci vraj už predali 34-percentný podiel slovenskej spoločnosti Transpetrol. Ako uvádzajú Hospodárske noviny (HN) spomínaný ...Zdieľať
Ignác IlčišinBRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) - Vranovský podnikateľ Ignác Ilčišin a jeho ďalší spoločníci vraj už predali 34-percentný podiel slovenskej spoločnosti Transpetrol. Ako uvádzajú Hospodárske noviny (HN) spomínaný podiel, na ktorý si nárokujú východoslovenskí podnikatelia právo už viac ako desať rokov, predali na pondelňajšom mimoriadnom valnom zhromaždení pri vodnej nádrží Domaša firme Quick Power Plant so sídlom v Prahe. "Máme už dosť toho, aby nás Fico ďalej prenasledoval a aby si tu každý o nás zobáky obtieral, tak sme sa toho zbavili“ povedal pre HN Ilčišin po skončení mimoriadneho valného zhromaždenia. Sumu transakcie ani jedna strana nekonkretizovala.


Predseda predstavenstva spoločnosti Quick Power Plant Milan Kožíšek podľa HN transakciu potvrdil. Podľa neho firma Quick Power Plant chce hneď začať s výkonom svojich akcionárskych práv. Ak údajnému novému majiteľovi 34-percentného podielu slovenského prepravcu ropy nebude umožnené vykonávať svoje akcionárske práva, plánuje sa Kožíšek obrátiť na medzinárodnú arbitráž a bude žiadať niekoľkomiliardové odškodnenie. Podľa Kožíška je kauza bezprecedentným porušovaním zákona a príkladom politického zasahovania do výkonu súdnej moci a spravodlivosti na Slovensku. Podnikateľ Kožíšek je na verejnosti známy tým, že v minulosti mal lákať Čechov na investície do jeho zlatých dolov v Ugande.

Ilčišin je presvedčený, že predaj akcií Transpetrolu schválilo mimoriadne valné zhromaždenie Transpetrolu z 29. apríla tohto roku pri Vinnom jazere. Vranovský podnikateľ vtedy zvolal valné zhromaždenia slovenského prepravcu ropy na základe rozhodnutia bratislavského okresného súdu. Rozhodnutie okresného súdu však zrušil Najvyšší súd SR na základe mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora. Podľa Ilčišina priebeh zhromaždenia pri Vinnom jazere už osvedčila svojim podpisom aj notárka. Predstavitelia ministerstva hospodárstva naďalej tvrdia, že 100-percentným akcionárom Transpetrolu je štát. "Postupujeme v súlade so zákonom a sme presvedčení, že jediným akcionárom Transpetrolu je štát,“ povedal pre HN hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.

V súčasnosti sa v tejto kauze vedie viac ako 150 súdnych sporov. Hlavný súdny spor sa podľa ministerstva hospodárstva koná na Krajskom súde v Žiline. Na tomto súde čelí východoslovenský podnikateľ Ignác Ilčišin a spol. obžalobe z trestných činov podvodu, prípravy k trestnému činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti spáchanej formou spolupáchateľstva, z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Na piatok 5. júna je vytýčené ďalšie pojednávanie.

Spor o 34 % akcií Transpetrolu, ktoré si nárokuje Ilčišin, sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli vtedy zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo. Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že kvôli postupu daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 43 mil. Sk. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo financií pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo.

Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka Milada Korimová vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu. V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu. Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov. Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si vtedy ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Salvádor obnovil vzťahy s Kubou
<< predchádzajúci článok
Unesení študenti Talibanom sú už na slobode