Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

19. mája 2008

Indiana Jones sa vo štvrtok po 19 rokoch vráti do kín - Indian Jones 4Po devätnástich rokoch sa do kín na celom svete vracia jedna z najslávnejších postáv filmovej histórie - Indiana Jones.Zdieľať
Na strieborné plátna prichádza v sprievode typických fanfár Johna Williamsa v charakteristickom klobúku a s bičom - jeho nenahraditeľnou zbraňou. Univerzitný profesor a muž, ktorý objavil legendárnu Archu, zachránil posvätné Sankarove kamene a našiel Svätý grál, bude v novom dobrodružstve pátrať po ďalšej slávnej relikvii - záhadnej Krištáľovej lebke.

O ďalšom pokračovaní populárnej archeologickej série sa začalo hovoriť už vo chvíli, keď Indiana Jones(Harrison Ford) zmizol so svojím otcom v žiari zapadajúceho slnka na konci Poslednej krížovej výpravy (1989). Niežeby slávny trojlístok tvorený režisérom Stevenom Spielbergom, producentom Georgeom Lucasom a hercom Harrisonom Fordom nemal chuť pokračovať. Zásadnou prekážkou sa stal scenár. Napriek tomu, že sa oň pokúsilo viacero uznávaných autorov, ako Jeb Stuart, Jeffrey Boam, M. Night Shyamalan, Frank Darabont alebo Jeff Nathanson, úspešný bol až David Koepp (Vojna svetov - 2005, Spider-Man - 2002). Podľa Spielberga bolo ale najdôležitejším prvkom jedinečného kúzla Indianu Jonesa obsadenie Harrisona Forda. Práve on vraj presvedčil Spielberga a Lucasa, aby vymysleli ďalšie dobrodružstvo, no dohodli sa, že ďalší film vznikne len ak sa im podarí zachovať úroveň predchádzajúcich filmov. Na vhodný scenár čakali 19 rokov a tak sa zhodli, že Indiana Jones musí zostarnúť. Podľa Forda je Indy o 19 rokov starší, ale aj múdrejší.
Nakrúcanie sa napokon začalo 18. júna 2007 v štáte Nové Mexiko. Potom sa presunulo do vyľudnenej púšte a do Demingu, kde hangáre leteckej základne z II. svetovej vojny slúžili ako miesto pre úvodné scény. Z Nového Mexika sa produkcia presunula na Marshallovu univerzitu. Kým interiéry pre prvé tri filmy nakrúcali v Londýne a exteriéry na Pacifickej univerzite v Kalifornii, na štvrtý film využili prestížnu univerzitu v Yale. Najdôležitejšie a najnáročnejšie scény sa však odohrávali v nepreniknuteľnej džungli peruánskych dažďových pralesov. Indyho dobrodružstvo sa začína v malom meste Iquitos, nazývanom “brána do Amazónie" na rozhraní "civilizovaného sveta a drsnej džungle". Ako veľký problém sa však ukázalo nakrútenie záberov nedotknutej džungle. Filmári ju hľadali v Mexiku, Guatemale, Južnej Amerike i Portoriku, no našli ju až na Havaji. Väčšinu scén ale nakrútili v kalifornských filmových štúdiách. Kráľovstvo krištáľovej lebky si tak pripísalo oproti predchádzajúcim filmom malý rekord. Zatiaľ čo prvé tri filmy vznikali len v londýnskych ateliéroch, "štvorku" nakrúcali v piatich rôznych štúdiách. S cieľom zachovať kontinuitu s predchádzajúcimi filmami, spoliehali sa
filmári na tradičné kaskadérske kúsky miesto počítačových dablérov. Navyše si kameraman Janusz Kamiński pred nakrúcaním pozorne preštudoval štýl svojho predchodcu Douglasa Slocomba. Podľa producenta Georgea Lucasa bolo cieľom vymyslieť úplne nové dobrodružstvo zasadené do prostredia, ktoré generácie fanúšikov dobre poznajú. "Štýl je rovnaký, humor je rovnaký. Všetko je rovnaké, vrátane dlhoročných priateľských vzťahov medzi tvorcami, ktorí sú silnejšie než kedykoľvek predtým," povedal. Okrem obdobia a prostredia, v ktorom sa film odohráva, ostali niektoré veci rovnaké. Ako doplnil režisér Steven Spielberg, nesnažil sa urobiť lepší alebo väčší film. Chcel, aby malo Kráľovstvo krištáľovej lebky rovnakú atmosféru ako predchádzajúce diely, ktoré majú fanúšikovia radi.

Indiana Jones 4 Trailer

Aj v tomto filme je mapa, lietadlo a auto, ktorého cesta je vyznačená tenkou červenou líniou na zemeguli.
Šesťdesiatštyriročný Harrison Ford trávil pred nakrúcaním tri hodiny denne v posilňovni a absolvoval vysokoproteínovú diétu zloženú z rýb a zeleniny. Chcel, aby ho dvojník nahrádzal len minimálne, preto naozaj tvrdo trénoval, a napokon všetko behanie, skákanie a naháňanie sa po džungli, zvládol sám. Zaujímavé je, že pri prvom castingu na začiatku celej série, nebol Harrison Ford favoritom na túto rolu, no dnes už si snáď nikto nedokáže ani predstaviť, že by to mohol byť niekto iný. Na Indianovi podľa Forda nie je príťažlivá jeho mladosť, ale predstavivosť a vynaliezavosť. "Jeho fyzička k tomu samozrejme patrí, najmä spôsob, ako sa dostáva z napätých situácií. Nie je to však len o udieraní do ľudí a pádoch z výšky. Mojou ambíciou je, aby sa mohli diváci pozerať postave priamo do tváre a nie na zadnú časť hlavy šikovného kaskadéra," vysvetlil svoju predstavu Ford.
Indyho dobrodružstvá sa vždy spájali so starostlivo vybranými priateľmi, nepriateľmi a tými medzi. Vo filmoch o doktorovi Jonesovi je vždy dokonalý zločinec, vtipný parťák, Indyho srdcová záležitosť, kamaráti, ktorých stretne počas výpravy, tí, ktorí ho zradia a tí, ktorí nie sú takí, ako sa tvária. Neoddeliteľnou súčasťou štvrtého dobrodružstva je mladík Mutt, ktorého stvárnil 21-ročný Shia LaBeouf. Indiana ale nie je jedinou postavou, ktorá sa vo filme vracia na plátna kín - prekvapený dobrodruh sa totiž stretne aj so svojou najväčšou láskou Marion Ravenwood (Karen Allen) - ženou, na ktorú nikdy nezabudol. Marion sa do Indyho zamilovala ako veľmi mladá a on ju miloval celý život. Jeho dobrodružstvá ho však stále od nej odvádzali. Ďalšou výraznou ženskou postavou je nemilosrdná sovietska agentka Irina Spalko, ktorú stvárnila Cate Blanchett. Austrálčanka si tak po prvý raz v kariére zahrala úplne zápornú postavu. Blanchett si vraj vždy želala hrať vo filme o Indianovi Jonesovi. Ako povedala, na základnej škole všetky jej kamarátky túžili, aby ich Harrison Ford pobozkal, ona jediná si ale želala byť Harrisonom Fordom, presnejšie byť Indianom Jonesom. Ray Winstone si zahral "Maca" - Indyho kamaráta, ktorému sa nedá vždy veriť. Jednou zo stálych postáv filmov bol Marcus Brody - kurátor múzea a Indyho priateľ. Keďže ale herec Denholm Elliott v roku 1992 zomrel, Indy má v Kráľovstve krištáľovej lebky nového radcu, dobrého priateľa zo štúdií a súčasného kolegu z Marshallovej univerzity, dekana Charlesa Stanfortha, ktorého stvárnil Jim Broadbent.
Náročná úloha čakala po rokoch aj na výtvarníkov kostýmov - museli totiž navrhnúť Indyho typické predmety, teda bič, klobúk alebo bundu tak, aby vyzerali rovnako, ako v predchádzajúcich častiach, no na druhej strane zodpovedali štýlu päťdesiatych rokov. Na kostýmoch pracovala najmä Mary Zophres, ktorá vytvorila jedinečné kreácie pre Spielbergov film Chyť ma, ak to dokážeš (2002). Inšpiráciu čerpala v časopisoch z päťdesiatych rokov, univerzitných ročeniek, i ruských vojenských príručiek a fotografií mayských zrúcanín. Predlohou pre originálny vzhľad agentky Iriny Spalko sa stala Marlene Dietrich. Jej vojaci sú oblečení v skutočných sovietskych uniformách. Muttov vzhľad bol inšpirovaný Marlonom Brandom vo filme Divoch (1953). Jeho rebelskú povahu podčiarkuje kožená bunda a motorkárske topánky. Kostyméri pre Shiu LaBeoufa pripravili spolu 30 takýchto búnd, pretože ich pri nakrúcaní a kaskadérskych kúskoch ušpinil a dotrhal. Pre kostým Maca sa návrhári nechali čiastočne inšpirovať fotografiou Ernesta Hemingwaya, na ktorej má obuté vysoké topánky. Šatník Indianu Jonesa upravil a zmodernizoval Bernie Pollack, ktorý s Harrisonom Fordom pracuje už pätnásť rokov. I keď sa zdá, že má na sebe vo filme stále rovnaké oblečenie, vystriedal spolu 72 tričiek a 60 nohavíc. Jeho typickú koženú bundu ušili v 30 prevedeniach. Ako najnáročnejšie sa však ukázalo upravenie známeho klobúka. Tvorcovia totiž dlho nevedeli nájsť nikoho, kto by dokázal vytvoriť presnú repliku, čo sa im napokon podarilo u klobučníka v štáte Missouri.
Príbeh filmu Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky sa odohráva v roku 1957 - symbolicky presne 19 rokov po Poslednej krížovej výprave. Indiana Jones je profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najviac užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a najmä informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, v ktorej sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom je ruská agentka Irina Spalko (Cate Blanchett) sprevádzaná armádou hrdlorezov. No ani Indy tentoraz nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si neustále uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme životná láska Marion (Karen Allen). Indy a Mutt musia nájsť spôsob, ako uniknúť Sovietom, rozlúštiť nezrozumiteľné tajomstvo, "pobiť" sa s nepriateľmi a "priateľmi" s pochybnými cieľmi, a zároveň zabrániť tomu, aby sa magická krištáľová lebka dostala do nesprávnych rúk. Slovenskí filmoví fanúšikovia sa môžu na nové dobrodružstvo Indianu Jonesa tešiť od štvrtka 22. mája.

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Trailer na štvrté pokračovanie Indianu Jonesa vyjde 14. februára (20. 1. 2008)
 Štvrtý Indiana Jones je najočakávanejším filmom roka 2008 (12. 10. 2007)
 Artefakty z Machu Picchu sa vrátia do Peru (18. 9. 2007)
 Shia LaBeouf prezradil názov štvrtého Indianu Jonesa (10. 9. 2007)
 Jim Broadbent sa objaví vo štvrtom Indiana Jonesovi (21. 6. 2007)nasledujúci článok >>
Marián Hossa deviatym Slovákom vo finále Stanleyho pohára
<< predchádzajúci článok
Už zajtra sa začne prvý z jazzových večerov One Day Jazz