Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. apríla 2006

Informovať o nedostatkoch je podľa Simona jeho povinnosťouMinister pôdohospodárstva Zsolt Simon nepovažuje informovanie verejnosti o predaji pokazeného mäsa v obchode za zneužitie svojho postavenia, ani za šírenie poplašnej správy, či poškodenie dobrého ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. apríla (WN/SITA) - Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon nepovažuje informovanie verejnosti o predaji pokazeného mäsa v obchode za zneužitie svojho postavenia, ani za šírenie poplašnej správy, či poškodenie dobrého mena firmy. Zároveň odmieta akékoľvek politické pozadie v súvislosti s informovaním verejnosti o porušeniach zákona o potravinách pri ich predaji. "O výsledkoch kontrol informujeme od začiatku roku 2005 s takmer mesačnou pravidelnosťou, čo je naša povinnosť, tak ako je aj našou povinnosťou informovať o výskyte nebezpečných potravín aj ostatné štáty Európskej únie prostredníctvom Rýchleho informačného systému," skonštatoval Zs. Simon. Zdôraznil tiež, že obchody majú a deklarujú rôzne systémy kvality, certifikáty HACCP, či normy ISO, a preto je podľa neho otázne, prečo kontroly v obchodoch opätovne a stále nachádzajú v predaji mäso po záruke. Minister pôdohospodárstva tak reagoval na vyjadrenia predstaviteľov Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR a spoločnosti Coop Jednota Bratislava. Vyhlásil tiež, že obchodníci nemôžu neustále ohrozovať obyvateľov pokazenými potravinami len kvôli zisku.

Minister tiež informoval, že v oboch prípadoch, v ktorých podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za ohrozovanie zdravia obyvateľstva predajom pokazených potravín, beží aj správne konanie zo strany Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS), kým obchodníci tvrdili opak. Podľa Simona má ŠVPS na začatie a ukončenie správneho konania jeden rok a nie je v jej silách pri toľkých zisteniach začať správne konanie ihneď, či do týždňa. Pre podanie trestných oznámení sa Simon rozhodol aj na základe výsledkov cielenej kontroly so zameraním na kvalitu a bezpečnosť predávaných potravín v období pred veľkonočnými sviatkami. Počas nej v priebehu piatich týždňov zistili inšpektori ŠVPS v rámci 3 353 kontrol až 1 475 nedostatkov, čo je 43,9 %. Podľa neho je nemysliteľné, aby sa pri takomto počte porušení obchodné reťazce odvolávali na zlyhanie ľudského faktora a kvôli ziskom neustále ohrozovali zdravie obyvateľstva. Inšpektori počas piatich týždňov pred Veľkou nocou pritom zakázali predaj až 1 513 kilogramov mäsových výrobkov.

Predstavitelia ZOCR a Coop Jednoty Bratislava chceli, aby sa minister pôdohospodárstva spoločnostiam za poškodenie dobrého mena verejne ospravedlnil. Zs. Simon sa však vyjadril, že čakal skôr ospravedlnenie voči spotrebiteľom zo strany obchodníkov. Ich útoky a reakciu považuje za ďalší prejav ziskuchtivosti a chamtivosti. Celá kauza začala tým, že minister pôdohospodárstva Zsolt Simon podal v stredu dve trestné oznámenia na neznámeho páchateľa za ohrozovanie zdravia obyvateľstva predajom pokazených potravín. Trestné oznámenie podal za predaj pokazeného mäsa v marci tohto roku v supermarkete Terno spoločnosti Coop Jednota Bratislava na Einsteinovej ulici v Bratislave a tiež za predaj pokazeného mäsa v októbri minulého roku v supermarkete spoločnosti Tesco Stores SR na Kamennom námestí v Bratislave.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Masový odchod Slovákov za prácou do EÚ je mýtus
<< predchádzajúci článok
NASA úspešne vypustila satelity Calipso a CloudSat

Informovať o nedostatkoch je podľa Simona jeho povinnosťou - diskusné fórum čitateľov

plne podporujem akcie p. ministra !28.4. 18:49:16
Má 100yy% pravdu29.4. 6:44:37