Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. apríla 2021

Irán testuje svoju novú centrifúgu, s ňou dokáže obohacovať urán oveľa rýchlejšieIrán začal testovať svoju najnovšiu centrifúgu s označením IR-9, vďaka ktorej dokáže oveľa rýchlejšie obohacovať urán. Informovala o tom tamojšia štátna televízia. Novinka je 50-krát rýchlejšia ako ...Zdieľať
iran_nuclear_82817 9b94529d09124f98b22b3efa4044a867 676x451 10.4.2021 (Webnoviny.sk) - Irán začal testovať svoju najnovšiu centrifúgu s označením IR-9, vďaka ktorej dokáže oveľa rýchlejšie obohacovať urán. Informovala o tom tamojšia štátna televízia. Novinka je 50-krát rýchlejšia ako prvá iránska centrifúga IR-1.

Trump odstúpil od dohody


Krajina začala v januári obohacovať urán na 20%, čo je menej, ako je potrebné na výrobu jadrových zbraní, ale viac ako je potrebné na civilné využitie. Vláda stále tvrdí, že nemá v úmysle vyrábať jadrové zbrane.

Bývalý americký prezident Donald Trump odstúpil od medzinárodnej jadrovej dohody v roku 2018. Irán následne začal s rýchlejším obohacovaním uránu a stavbou centrifúg.

Biden sa chce vrátiť k dohode


Súčasný šéf Bieleho domu Joe Biden pri nástupe do úradu vyhlásil, že sa chce vrátiť k dohode. Ich vzájomné rozhovory však stroskotali po tom, ako USA nevyhoveli požiadavke zrušiť sankcie voči Iránu.

Správa prišla v čase, keď sa vo Viedni začali rokovania aj o návrate USA k jadrovej dohode. Delegáti zatiaľ nedospeli k žiadnemu veľkému úspechu, no rozhodli sa pokračovať v diskusiách.


Zdroj: Webnoviny.sk - Irán testuje svoju novú centrifúgu, s ňou dokáže obohacovať urán oveľa rýchlejšie © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ostrov Jáva zasiahlo zemetrasenie a vyžiadalo si ľudské obete. Otrasy bolo cítiť aj na Bali
<< predchádzajúci článok
Premiér Heger: Na budúci týždeň by malo byť jasné, aké opatrenia sa uvoľnia

Irán testuje svoju novú centrifúgu, s ňou dokáže obohacovať urán oveľa rýchlejšie - diskusné fórum čitateľov