Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. mája 2021

Izrael musí dostať príučku od medzinárodného spoločenstva, povedal Erdogan počas telefonátu PutinoviTurecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal ruskému náprotivkovi Vladimirovi ...Zdieľať
russia_turkey_70652 0c7ec79475f04ad8b419dcd211b56a4d 676x497 12.5.2021 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal ruskému náprotivkovi Vladimirovi Putinovi, že medzinárodné spoločenstvo by malo „dať Izraelu silnú a odstrašujúcu lekciu“ pre jeho správanie voči Palestínčanom.


Obaja prezidenti v stredu absolvovali vzájomný telefonický rozhovor o stupňujúcej sa konfrontácii medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, ktorú vyvolalo niekoľko týždňov trvajúce napätie a strety v Jeruzaleme.

Vo vyhlásení komunikačného odboru Erdoganovej kancelárie sa uvádza, že podľa tureckého prezidenta by mal Izrael dostať „silnú a odstrašujúcu príučku od medzinárodného spoločenstva“.

Erdoganove naliehanie na OSN


Erdogan nalieha na Bezpečnostnú radu OSN, aby čo najrýchlejšie zasiahla „odhodlanými a jasnými odkazmi“ voči Izraelu. Erdogan navyše navrhol Putinovi medzinárodnú ochranu Palestínčanov.

Tisíce ľudí v Istanbule medzitým v utorok večer v čase celonárodného zákazu vychádzania protestovali proti izraelským útokom. Veľká kolóna automobilov smerovala k izraelskému konzulátu a mávala tureckými a palestínskymi vlajkami. Na budovu konzulátu zároveň premietali podobizeň palestínskej a tureckej vlajky.

Výzva na zastavenie eskalácie


Medzinárodné spoločenstvo medzičasom vyzvalo obe strany, aby zastavili eskaláciu. Izrael a Hamas medzi sebou viedli už tri vojny odvtedy, ako sa táto militantná organizácia v roku 2007 zmocnila vlády v Gaze.

Konflikty sa skončili po tom, ako regionálne a medzinárodné mocnosti presvedčili obe strany, aby akceptovali prímerie. Samotný Hamas potvrdil, že v stredu počas izraelských náletov prišiel o svojho veliteľa Bassema Issu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael musí dostať príučku od medzinárodného spoločenstva, povedal Erdogan počas telefonátu Putinovi © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Kazani už pochovali siedmich žiakov a dvoch zamestnancov, ktorí zahynuli počas streľby v škole
<< predchádzajúci článok
Ekologický a udržateľnejší model hospodárstva nebude ľahké zaviesť, no podľa Čaputovej je to nevyhnuté

Izrael musí dostať príučku od medzinárodného spoločenstva, povedal Erdogan počas telefonátu Putinovi - diskusné fórum čitateľov