Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2019

Izrael vyšetruje smrť 11 Palestínčanov zabitých na hranici pásma GazyIlustračná snímka..Zdieľať
Ilustračná snímka.. Foto: TASR/AP
Ženeva 14. marca (TASR) - Izraelské úrady začali vyšetrovať smrť 11 Palestínčanov, ktorých počas protestov popri hranici pásma Gazy v priebehu minulého roka usmrtila izraelská streľba. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa Izraela.


Predstavitelia Izraela v Ženeve to oznámili novinárom v reakcii na obvinenia, ktoré obsahovala minulotýždňová správa Organizácie Spojených národov (OSN). Izraelskí vojaci podľa správy údajne zámerne strieľali na civilistov a mohli spáchať zločiny proti ľudskosti na hraniciach pásma Gazy, kde od začiatku nepokojov v marci minulého roka prišlo v dôsledku streľby o život 189 ľudí a viac ako 6000 utrpelo zranenia.

Jeden z predstaviteľov Izraela povedal, že Izrael začne v takýchto prípadoch plnohodnotné trestné konanie, ak sa potvrdia podozrenia o zločinoch. Kritici poznamenali, že to len zriedka vedie k potrestaniu vojakov.

Zástupcovia Izraela podľa AP hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, pretože neboli oprávnení verejne sa k daným záležitostiam vyjadrovať.

Vedúci predstavitelia palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, sa snažia protesty využiť na vytvorenie tlaku na Izrael s cieľom ochromiť blokádu. Tú zaviedli Izrael a Egypt v roku 2007, keď sa hnutie ujalo vlády v pásme Gazy.

Izrael obhajoval spôsoby boja použité počas protestov a tvrdil, že bránil svoje hranice. Militantov z hnutia Hamas obviňuje, že používajú dav ako krytie a poznamenal, že demonštranti hádzali cez hranice zápalné bomby, horiace pneumatiky a ďalšie predmety.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu správu, ktorú iniciovala Rada OSN pre ľudské práva, po jej vydaní kritizoval a obvinil organizáciu "z chorobnej nenávisti voči Izraelu".

Od 30. marca 2018, keď sa protesty v pohraničí medzi Izraelom a pásmom Gazy začali, prišlo o život už najmenej 244 prevažne neozbrojených Palestínčanov. Väčšina z nich zahynula počas protestov alebo pri zrážkach s izraelskými bezpečnostnými zložkami, ďalšie obete si vyžiadali izraelské nálety alebo ostreľovanie palestínskeho územia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
USA si v správe o ľudských právach v SR všímajú vraždu J. Kuciaka
<< predchádzajúci článok
Mayová môže dať o brexite bez dohody hlasovať tretíkrát, do 20. marca

Izrael vyšetruje smrť 11 Palestínčanov zabitých na hranici pásma Gazy - diskusné fórum čitateľov