Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júna 2013

Jagland varuje Rusko pred protihomosexuálnou legislatívouGenerálny tajomník Rady Európy (RE) Thorbjörn Jagland v stredu varoval Rusko pred prijatím kontroverzného zákona namiereného proti sexuálnym menšinám, ktorý deň predtým odhlasovala dolná komora ...Zdieľať
homosexualita ŠTRASBURG 13. júna (WEBNOVINY) - Generálny tajomník Rady Európy (RE) Thorbjörn Jagland v stredu varoval Rusko pred prijatím kontroverzného zákona namiereného proti sexuálnym menšinám, ktorý deň predtým odhlasovala dolná komora parlamentu.


Členovia hornej komory, ktorí budú o legislatíve rozhodovať ako ďalší v poradí, by mali podľa jeho vyhlásenia zaujať opačný postoj, keďže návrh "jasne zasahuje do niektorých z najdôležitejších princípov Európskeho dohovoru o ľudských právach, ako sú sloboda prejavu a sloboda zhromažďovania".

Úprava zakazujúca "propagáciu netradičných sexuálnych vzťahov medzi mladistvými" v prípade schválenia umožní stíhanie prejavov odlišnej sexuálnej orientácie na verejnosti, pričom bude porušovateľom hroziť prísnymi trestami.

Jagland vo vyhlásení pripomína, že svoje obavy zo zákona už vyjadril v liste adresovanom predsedovi Štátnej dumy. Zároveň upozornil, že "väčšina nemá právo prijímať legislatívu, ktorá jasne diskriminuje menšiny".

"Naopak, väčšina má povinnosť chrániť práva menšín," dodáva šéf RE s tým, že prijatie zákona "legalizujúceho predsudok" nemôže ospravedlňovať ani verejná mienka. "Táto iniciatíva žiaľ zapadá do širšieho modelu v Európe, kde sú napádané zraniteľné skupiny a menšiny, čo podnecuje k extrémizmu a násiliu."

Nariadenia zakazujúce "propagáciu homosexuality" už dávnejšie prijali viaceré ruské samosprávy. Samotná homosexualita bola pritom v Rusku trestná až do roku 1993, keď prestali platiť ustanovenia pochádzajúce z éry sovietskeho vodcu Josifa Stalina.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V prípade dieťatka, ktoré sa topilo, začali trestné stíhanie
<< predchádzajúci článok
Ceny domov v Španielsku v prvom štvrťroku prudko klesli