08. januára 2010

Jakeš v Rely Dakar skončil, roztrhla sa mu reťaz

Slovenský motocyklový pretekár Ivan Jakeš jazdiaci v českom tíme KM Racing, ktorý sa vo štvrtok 6. januára tešil z výborného šiesteho miesta, v piatok v úvode 7. etapy (už na 5 km, pozn.) na ...

ANTOFAGASTA 7. januára (WEBNOVINY) - Slovenský motocyklový pretekár Ivan Jakeš jazdiaci v českom tíme KM Racing, ktorý sa vo štvrtok 6. januára tešil z výborného šiesteho miesta, v piatok v úvode 7. etapy (už na 5 km, pozn.) na tohoročnej edícii Rely Dakar 2010 predčasne skončil. Tridsaťšesťročného rodáka z Brezovej pod Bradlom v púšti Atacama zradila roztrhnutá reťaz, ktorú v povolenom časovom úseku nedokázal opraviť. Preto musel z 32. ročníka najťažšej rely súťaže odstúpiť. "Je to veľká škoda, lebo Ivan tento rok jazdil veľmi dobre a navyše piatková etapa mala viac charakter endura, čo by mu vyhovovalo. Väčšina trate 7. etapy, ktorá merala 641 km a špeciálnych časových úsekov bolo dovedna 600 km, viedla korytami vyschnutých riek, v ktorých dosť fúkalo," povedal v piatok pre agentúre SITA manažér slovenského tímu Hant Logomotion Slovakia Ivan Figura, ktorý smolu Ivana Jakeša v dejisku Rely Dakar videl na vlastné oči. Ivan Jakeš, ktorý po Jaroslavovi Katriňákovi bol druhým Slovákom, čo došiel až do cieľa Dakaru, tak z troch štartov na Rely Dakar dokončil iba minuloročný ročník. Vlani v konečnom poradí motocyklistov obsadil 43. miesto.

Víťazom piatkovej 7. etapy sa stal Francúz Cyril Despres na motorke KTM, ktorý trať z Iquique do Antofagasty prešiel v čase 6:34:14 h. Druhého v cieli klasifikovali Španiela Marca Comu - za víťazným pretekárom zaostal o 29 sekúnd, tretí bol v piatok ďalší Francúz David Fretigne, ktorý mal v cieli päťminútové manko na C. Despresa. Po siedmich etapách má Francúz na čele náskok 1:06:50 h pred Marcom Comom zo Španielska a Portugalčanom Helderom Rodriguesom na Yamahe (+1:20:08). Štvrtý je Nór Pal Anders Ullevaseter.

Úradujúci majster Európy v enduro v triede E3 Štefan Svitko zo slovenského tímu Hant Logomotion Slovakia v 7. etape jazdil od začiatku veľmi dobre. V konkurencii 99 motocyklistov, ktorí po 6. etapách pokračovali, jazdil na výbornom 8. až 10. mieste. Na prvom a druhom medzičase (64 km a 79 km) bol na 8. mieste, na 227 km bol jedenásty a časovú kontrolu na 355 km prešiel ako dvanásty. Po dojazde dvadsiatichdvoch jazdcov figuruje v cieli na 10. mieste, keď za víťazným Cyrilom Despresom zaostal o 26:26 min. "Štefan v piatok jazdil veľmi dobre. Od prvých kilometrov sa držal v popredí, na predposlednej kontrole bol trinásty a keďže v záverečnom úseku sa ešte o dve pozície zlepšil, v cieli bol hneď za prvou desiatkou - na 11. mieste. Vďaka piatkovému sústredenému výkonu si výrazne polepší aj v celkovom poradí. Z doterajšieho 20. miesta sa posunul na 14. pozíciu. Na vedúceho jazdca Despresa z Francúzska má časovú stratu 4:15:15 h. Počas jediného voľného dňa na tohoročnom Dakare bude oddychovať ako jazdec, ktorý patrí do prvej pätnástky jazdcov, čo je veľmi dobre," referoval o výkone Štefana Svitka jeho manažér Ivan Figura. Ako manažér Hant Logomotion Slovakia ďalej povedal, doterajšie tempo je veľmi rýchle, motocyklisti sú veľmi unavení a deň voľna im príde určite vhod.

Výsledky:

MOTOCYKLE
7. etapa: 1. Cyril Despres (Fr.) KTM 6:34:14 h, 2. Marc Coma (Šp.) KTM +29 s, 3. David Fretigne (Fr) Yamaha +5:00 min, 4. Ruben Faria (Port.) KTM +9:10 min, 5. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM +11:10 min, 6. Jose Manuel Pellicer (Šp.) Yamaha + 14:07 min,....10. Štefan Svitko (SR) KTM +26:26 min

Priebežné poradie po 7. etape: 1. Cyril Despres (Fr.) KTM 28:10:13 h, 2. Marc Coma (Šp.) KTM +1:06:50 h, 3. Helder Rodrigues (Portug.) Yamaha +1:20:08, 4. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM +1:25:52, 5. Francesco Lopez Contardo (Čile) Aprilia + 1:31:04, 6. Alain Duclos (Fr.) KTM +1:47:09,... 16. Štefan Svitko (SR) KTM +4:15:15