Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. augusta 2013

Ján Počiatek navrhuje zlúčenie piatich regulačných úradov do dvochNamiesto piatich regulačných úradov, ktoré v súčasnosti na Slovensku pôsobia, by mali od januára 2014 fungovať len dva.Zdieľať
Bratislava 9. augusta (TASR) – Namiesto piatich regulačných úradov, ktoré v súčasnosti na Slovensku pôsobia, by mali od januára 2014 fungovať len dva.

64. schôdza vlády SR v stredu 19. júna 2013 v Bratislave. Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Zlúčením Telekomunikačného úradu a Poštového regulačného úradu má vzniknúť Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Zároveň sa má vytvoriť Dopravný úrad zriadený pre oblasť železničnej dopravy, civilného letectva a vnútrozemskej plavby. Ten vznikne zlúčením Úradu pre reguláciu železničnej dopravy, Leteckého úradu SR a Štátnej plavebnej správy.

Takéto zámery opísal rezort dopravy pod vedením Jána Počiatka (Smer-SD) v návrhu zákona o Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb a Dopravnom úrade, ktorý predložil do pripomienkového konania. Dôvodom je podľa ministerstva zníženie rozpočtových organizácií v rezorte, zoštíhlenie počtu administratívnych zamestnancov a tým úspora nákladov rozpočtu.

Ministerstvo odhaduje, že za prvé tri roky pôsobenia nových úradov sa ušetrí 2,1 milióna eur. Z toho úspora regulačného úradu bude 1,1 milióna a dopravného úradu 1 milión eur. V prípade zamestnancov sa ich počet zníži o 53 ľudí. V rámci toho klesne počet štatutárnych orgánov o troch ľudí a počty podpredsedov o jedného.

Nový regulačný úrad bude mať celoslovenskú pôsobnosť a sídliť bude v Bratislave. Činnosť jeho pracovísk mimo hlavného mesta však zostane zachovaná, čo platí pre reguláciu poštových služieb, ktorá bude aj naďalej v Žiline.

Dopravný úrad bude tiež sídliť v Bratislave, ale zostanú zachované aj jeho pracoviská v doterajších lokalitách. V prípade železničnej dopravy sú to pôsobiská v Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Zvolene, Žiline a Bratislave. V prípade vnútrozemskej vodnej dopravy ide o Košice, Žilinu, Bratislavu a Komárno. "I keď sa dá v budúcnosti z titulu zefektívnenia uvažovať napríklad aj so zriadením spoločného pracoviska pre obidva druhy dopravy," avizovalo ministerstvo v materiáli.

Telekomunikačný úrad so zámerom ministerstva nesúhlasí. Podľa jeho pripomienok k zákonu, ktoré má TASR k dispozícii, nie je vhodné navrhované zrušenie telekomunikačného a poštového regulátora a následné vytvorenie nového úradu. Podľa Telekomunikačného úradu by bolo efektívnejším riešením včlenenie Poštového regulačného úradu a jeho úloh do pôsobnosti súčasného TÚ SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cesta pri Jahodnej je uzavretá, malo tam dôjsť k streľbe
<< predchádzajúci článok
Wellness Hotel Patince ****