Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. septembra 2007

Janušek považuje kritiku županov za samoúčelnúMinistra výstavby a regionálneho rozvoja Mariana Januška znepokojili informácie z utorňajšieho stretnutia predstaviteľov vyšších územných celkov (VÚC) SK-8 s premiérom Robertom Ficom v ...Zdieľať

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) - Ministra výstavby a regionálneho rozvoja Mariana Januška znepokojili informácie z utorňajšieho stretnutia predstaviteľov vyšších územných celkov (VÚC) SK-8 s premiérom Robertom Ficom v Trenčíne. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku ministra, spochybňovanie ochoty komunikovať je v ostrom protiklade so stratégiou pravidelných stretnutí a konzultácií s predsedami a školeniami odborných pracovníkov VÚC, ktorú ministerstvo praktizuje od jari. "Kritika županov je samoúčelná a sleduje iba osobné záujmy," uvádza sa ďalej v stanovisku ministra. Európska komisia podľa Mariana Januška ocenila kvalitnú prípravu a strategické smerovanie Národného strategického referenčného rámca a osobitne aj Regionálneho operačného programu (ROP), ktorý podľa najnovších informácií schváli medzi prvými ešte v septembri.

Minister výstavby ďalej pripomenul, že premiér Robert Fico spolu s ním v auguste deklarovali zhodu vlády SR so zainteresovanými stranami v určení priorít a rozdelení kompetencií v procese implementácie zdrojov Európskej únie a spečatili ju podpisom. "Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja aktívne zapojí samosprávne kraje do implementačného procesu v troch prioritách ROP, v regenerácii sídel, v podpore infraštruktúry cestovného ruchu a v rekonštrukcii a modernizácii ciest 2. a 3. triedy," spresnil minister . Ako dodal, ministerstvo dlhodobo školí zamestnancov VÚC s cieľom dosiahnuť plynulý a efektívny proces implementácie prostriedkov Európskej únie. Keďže nespokojnosť županov napriek týmto ústretovým krokom ministerstva pretrváva, Marian Janušek vidí problém v ich obave zo zvládnutia kompetencií a zodpovednosti pri riadení novej európskej agendy. "VÚC na náročný a zložitý implementačný proces zatiaľ nie sú dostatočne pripravené," uzavrel minister.

Predsedovia samosprávnych krajov rokovali v utorok na stretnutí s premiérom aj o Regionálnom operačnom programe (ROP). Ten je súčasťou 11 programov v rámci Národného strategického a referenčného rámca. Samosprávne kraje trvajú na spolupráci pri čerpaní ROP, s čím však podľa nich nesúhlasilo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR a minister Marian Janušek. Predsedovia samosprávnych krajov znovu zopakovali, že nechcú rozhodovať o programe, ale ako znalci miestnych pomerov určovať priority v kraji. Premiér Fico sa postavil za predsedov samosprávnych krajov. Bez ich spolupráce by ministerstvo realizáciu programu vraj ani nezvládlo. Fica mrzí, že medzi ministerstvom a krajmi je "pnutie." Rezort by podľa jeho slov mal čo najskôr so samosprávnymi krajmi pristúpiť k zmluvám, ktoré im umožnia program realizovať. Fico zdôraznil, že do sporu nechce ťahať politiku.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na budúci mesiac zavíta do krajiny francúzsky prezident
<< predchádzajúci článok
V stredu najmä o materiáloch z rezortu zdravotníctva

Janušek považuje kritiku županov za samoúčelnú - diskusné fórum čitateľov