15. januára 2014

Jaro bol úžasný, chválil Haláka tréner Hitchcock

Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák bol v noci na stredu jedným z hlavných strojcov víťazstva St. Louis nad Phoenixom 2:1. Pod úspech svojho tímu sa podpísal 20 úspešnými zákrokmi a potvrdil tak ...

St. Louis 15. januára (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák bol v noci na stredu jedným z hlavných strojcov víťazstva St. Louis nad Phoenixom 2:1. Pod úspech svojho tímu sa podpísal 20 úspešnými zákrokmi a potvrdil tak nárast formy po návrate na ľad.

Halák v zákroku proti Mikkelovi Boedkerovi. Foto: TASR/AP

Haláka vyhlásili za druhú hviezdu duelu, keď mal až 95,2-percentnú úspešnosť zásahov. Od svojho návratu do zostavy Blues po chorobe má vynikajúcu bilanciu - v oboch zápasoch NHL doviedol svoje mužstvo k víťazstvám, pričom inkasoval len raz. Minulý týždeň vo štvrtok vychytal triumf 5:0 v Calgary. "Dlho som bojoval s horúčkou, nevedel som sa jej striasť a rýchlo som sa unavil. Teraz, keď som sa zbavil vírusu, sa cítim celkom dobre," tešil sa slovenský brankár, ktorého citoval portál nhl.com.

Dvadsaťosemročný Bratislavčan podržal svoje mužstvo najmä v tretej tretine, keď domáci bránili tesný stav. Svoje majstrovstvo ukázal predovšetkým pri šanci Davida Mossa, krídelník "kojotov" sa na chvíľu ocitol úplne sám pred Halákom, no ten dokázal vykryť priestor a vyraziť puk nad bránku. "Vedel som, že čaká 'za dverami'. Snažil som sa rýchlo presunúť a dať do strely hokejku. Puk ma našťastie zasiahol a šiel mimo priestoru bránky," vydýchol si.

Hráči Coyotes mali v nohách pondelkový súboj s Winnipegom (1:5) a najmä v úvode sa to na nich prejavilo. "Myslím si, že väčšinu zápasu sme odvádzali výbornú prácu. Výnimkou bola posledná tretina, v ktorej sme upustili od našej hry," poznamenal Halák, ktorý mal aj potrebné šťastie - pri strele Radima Vrbatu mu pomohla konštrukcia bránky. "Ak chceme proti Halákovi uspieť, musíme si to zaslúžiť. A my sme nehrali dostatočne dobre, aby sme si to zaslúžili," priznal Čech Vrbata.

19. triumf Jara Haláka v sezóne

Slovami chvály na adresu Haláka nešetril ani tréner Ken Hitchcock: "Bol to duel, v ktorom nás spasil brankár. Jaro bol úžasný - od začiatku až po koniec. V úvode tretej tretiny mal tri dôležité zákroky. Keď sa na to spätne pozerám, bol to zápas, v ktorom sme si nezaslúžili zvíťaziť."

Halák, ktorý by mal byť slovenskou brankárskou jednotkou na februárovom olympijskom hokejovom turnaji v Soči, si pripísal 19. triumf v sezóne. "Chytal neskutočne," zložil poklonu spoluhráčovi T.J. Oshie, autor oboch gólov St. Louis. "Jaro predviedol niekoľko skvelých zákrokov, ktorými nás podržal. Nebyť neho, zápas by sa zrejme vyvíjal úplne inak. Pokojne sme mohli prehrať 2:5. Presne takéto výkony od neho očakávame." Podobne sa vyjadril o Halákovi aj kapitán Blues David Backes, ktorý asistoval pri oboch góloch Oshieho: "Je jedným z hlavných dôvodov, prečo sme dnes vyhrali. V budúcich zápasoch mu však musíme viac pomáhať, lepšie to pred ním čistiť a snažiť sa náš výkon gradovať namiesto toho, aby sme iba úporne bránili náskok."

Blues vyhrali piaty zápas v rade na domácom ľade napriek tomu, že v tretej tretine vyslali na bránku Coyotes len dve strely. Na Phoenix to vedia, z uplynulých deviatich vzájomných konfrontácií s arizonským tímom vyhrali sedem (7-1-1). Aj vďaka Halákovi sa tak držia na vrchných priečkach tabuľky Západnej konferencie, v posledných deviatich vystúpeniach zvíťazili osemkrát.