Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

09. apríla 2011

Jaskyňa Mesačný tieň šliape na päty Demänovským jaskyniamJaskyňa Mesačný tieň vo Vysokých Tatrách by sa už onedlho mohla stať najdlhšou a zároveň najhlbšou jaskyňou na Slovensku. Len sedem rokov po objavení ...Zdieľať
belianska jaskyna Ilustračné fotoFoto: SITA/Rastislav Ovšonka POPRAD 9. apríla (WEBNOVINY) – Jaskyňa Mesačný tieň vo Vysokých Tatrách by sa už onedlho mohla stať najdlhšou a zároveň najhlbšou jaskyňou na Slovensku. Len sedem rokov po objavení dĺžka jaskynných priestorov dosiahla 26 555 metrov a hĺbka 451 metrov. V oboch parametroch sa jaskyňa Mesačný tieň zaradila na druhé miesto na Slovensku za Demänovským jaskynným systémom (35 358 m), resp. Hipmanovými jaskyňami (- 495 m). Od objavenia jaskyne v roku 2004 tu jaskyniari každoročne objavia tri až štyri kilometre nových chodieb. Podľa jedného z objaviteľov jaskyne Branislava Šmídu takýmto tempom sa môže Mesačný tieň už o pár rokov stať najväčšou jaskyňou na Slovensku. Svoje tvrdenie opiera aj o posledné výskumy a objavy z minulého roka, kedy našli jaskyniari ďalšie možné podzemné priestory, ktoré ešte len čakajú na zameranie a zmapovanie. Jaskyniari tiež hľadajú druhý vstup do jaskyne, čím by sa značne zjednodušila ich práca v podzemí.


Branislavovi Šmídu spolu s Igorom Papom zo Speleoklubu UK Bratislava a bratom Štefanovi a Petrovi Šusterovcov udelila dnes Slovenská speleologická spoločnosť na Speleomítingu vo Svite ocenenie ako najaktívnejším členom prieskumných tímov, ktorí sa podieľali na významných objavoch v jaskyni Mesačný tieň v minulom roku. Podľa predsedu slovenských jaskyniarov Bohuslava Kortmana, tohto roku si uznanie a ocenenie Slovenskej speleologickej spoločnosti určite zaslúžia aj členovia Jaskyniarskej skupiny Spišská Belá za objavy a aktivity jaskyne Javorinka vo Vysokých Tatrách a za nájdenie spojenia tejto jaskyne s Nádejnou jaskyňou. Slovenská speleologická spoločnosť tiež ocenila Daniela Hutňana a Zdenka Hochmutha za výrazný podiel pri prieskume a výskume zaplaveného krasu polostrova Yucatan v Mexiku.

Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné uznanie filmárovi Pavlovi Barabášovi za propagáciu slovenského jaskyniarstva. Zlatú medailu Slovenskej speleologickej spoločnosti si odnáša Oľga Miháľová za významnú speleologickú činnosť a za organizovanie celoslovenského stretnutia jaskyniarov Speleomíting, ktorý sa dnes koná vo Svite už po 20-krát.

Na Speleomítingu predstavujú jaskyniari svoje úspechy a objavy z uplynulého roku. Podujatia sa zúčastňuje okolo 200 jaskyniarov zo Slovenska i zahraničia. Slovenská speleologická spoločnosť združuje okolo 800 jaskyniarov v 49 kluboch. Hlavne vďaka ich aktivitám počet známych jaskýň na Slovensku už presiahol 6000.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poľská delegácia navštívila miesto havárie vládneho lietadla
<< predchádzajúci článok
HOLANDSKO: Pri streľbe v nákupnom centre zahynulo šesť ľudí

Jaskyňa Mesačný tieň šliape na päty Demänovským jaskyniam - diskusné fórum čitateľov

připomenutí11.4. 10:46:17