Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. augusta 2010

Jen láme rekordy voči doláru aj euruJaponský jen v utorok posilnil na 15-ročné maximum voči doláru a na deväťročné maximum voči euru, keďže investori a špekulanti testovali odhodlanosť Japonska brániť posilňovaniu ...Zdieľať
jenjaponsko Foto: SITA/AP

LONDÝN 24. augusta (WEBNOVINY) - Japonský jen v utorok posilnil na 15-ročné maximum voči doláru a na deväťročné maximum voči euru, keďže investori a špekulanti testovali odhodlanosť Japonska brániť posilňovaniu jeho meny. Americký dolár klesol na obchodovacej platforme EBS na 15-ročné dno na úrovni 84,15 JPY/USD. Do 11:23 GMT sa posunul na úroveň 84,26 JPY/USD, ale oproti predchádzajúcemu obchodovaciemu dňu bol stále o 1 % slabší. Spoločná európska mena oslabila voči jenu na úroveň 106,11 JPY/EUR, čo jej najnižšia hodnota od novembra 2001. Do 11:23 GMT euro posilnilo na úroveň 106,37 JPY/EUR, čo znamená, že proti predošlému dňu bolo stále nižšie o 1,2 %. Euro oslabilo aj voči doláru, a to na šesťtýždňové minimum 1,2602 USD/EUR.

Japonský premiér Jošihiko Noda odmietol hovoriť o pravdepodobnosti intervencie a povedal len to, že najnovšie pohyby výmenných kurzov boli jednostranné. Obchodníci to vzali za znak toho, že Japonsko sa ešte nechystá voči sile jenu zakročiť. "Ak Japonsko nepríde s niečím rozhodnejším, budeme svedkami toho, že snaha o špekulatívny prospech bude dolár tlačiť smerom k hranici 80 jenov," povedal Paul Robson, analytik RBS Global Banking.

SITA, Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gašparovič chce s Jurzycom zákony prekonzultovať
<< predchádzajúci článok
V Prešove rozhodujú o majetku za vyše 5,5 mil. eur

Jen láme rekordy voči doláru aj euru - diskusné fórum čitateľov