Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. decembra 2010

Jurzyca dohodol lacnejší internet pre školy o 10 miliónov €Slovak Telekom a rezort školstva našli kompromis v projekte Infovek 2. Výsledkom niekoľkomesačných rokovaní odborných skupín oboch strán je dodatok k zmluve, ...Zdieľať
skola Foto: Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) - Slovak Telekom a rezort školstva našli kompromis v projekte Infovek 2. Výsledkom niekoľkomesačných rokovaní odborných skupín oboch strán je dodatok k zmluve, ktorý spresňuje požiadavky ministerstva a ponúka nové riešenia zo strany Slovak Telekomu.


"Oproti pôvodnej zmluve prinesie Dohoda o urovnaní a Dodatok k zmluve úsporu vo výške 10 038 505,52 eur s DPH," uviedla hovorkyňa rezortu školstva Miriam Žiaková. Pôvodná cena zákazky bola takmer 38,7 milióna eur s DPH, nová cena predstavuje 28,6 mil. eur s DPH. Spoločnosť otvorila zmluvu s rezortom po nástupe nového ministra Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS). Pôvodný kontrakt uzavreli ešte za ministrovania Jána Mikolaja (SNS), a to dva dni pred voľbami. Úlohou druhej vlny projektu Infovek je zmodernizovať internetové siete slovenských škôl.

Novú zmluvu podpísal vo štvrtok Ústav informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) ako priamo riadená organizácia ministerstva. Okrem nižšej ceny sa v nej Slovak Telekom zaviazal napríklad zvýšiť rýchlosť internetového pripojenia, povinný tiež bude odstraňovať poruchy už na nasledujúci pracovný deň. "Kým pôvodná zmluva presne nedefinovala vzťah a prechod medzi zmluvou Infovek 1 (projekt z roku 2004, pozn. SITA) a Infovek 2, nová zmluva prináša spresnenie, podľa ktorého sa platby za pripojenie na internet škôl riadia podľa zmluvy Infovek 1 až do odovzdania diela Infovek 2 v apríli 2011," konštatuje Žiaková. Viac informácií a v:
Slovak Telekom otvorí zmluvu s MŠVVŠ k Infoveku 2

Podľa Martina Vidana zo Slovak Telekom, a.s. spoločnosť po rokovaniach prehodnotila riešenia v súvislosti s poskytovaním služieb Wi-Fi LAN, s čím súvisia výrazné úspory pri obstaraní zariadení, kabeláže, inštalačných prácach, centrálnom monitoringu a manažmentu Wi-Fi LAN.

"Súčasťou projektu je naďalej vzdelávanie školských garantov (administrátorov počítačových sietí) v oblasti práce s novými technológiami a zariadeniami," uviedol Vidan. Oproti pôvodnému riešeniu, ktoré navrhovalo skupinové vzdelávanie, by však mali byť školenia efektívnejšie. "Slovak Telekom administrátorov zaškolí individuálnou osobnou formou už počas samotnej inštalácie informačno-komunikačných technológií v školách," vysvetlil Vidan.

Kvalita ostala rovnaká
Ústav informácií a prognóz školstva sa v novej zmluve rozhodol znížiť počet škôl typu E (SANET), ktoré budú do rezortnej komunikačnej platformy zapojené. Ušetrí tak pri obstaraní zariadení, inštalačných prácach a poplatkoch za služby. "Ústretovým krokom Slovak Telekomu je aj plánované zvýšenie rýchlosti pripojenia pre cca 1 400 škôl typu B z pôvodne dohodnutých troch na 6 Mbit/s pre download a z 256 na 512 Kbit/s pre upload bez zvyšovania ceny," poznamenal Vidan. Slovak Telekom sa zaviazal, že počas trvania zmluvy Infovek 2 na základe svojich technických možností bude hľadať riešenie, ako zvýšiť prístupové rýchlosti najmä tých škôl, ktoré sú dnes do internetu pripojené najnižšími prístupovými rýchlosťami. Spoločnosť pripomína, že zvýšenie prístupových rýchlostí nebude mať vplyv na cenu fakturovaných služieb.

Aj na základe novej zmluvy zostávajú zachované kvalitatívne a bezpečnostné parametre riešenia rezortnej komunikačnej platformy. Komplexné riešenie naďalej zahŕňa poskytovanie Wi-Fi LAN, zvyšovanie kapacity liniek a prenosových rýchlostí, pôvodne dohodnuté rozširovanie lokalít VPN, riadené rozdelenie prenosovej kapacity lokalít, upgrade centrálneho monitoringu internetovej komunikácie, upgrade centrálneho Firewall-u, aplikovanie dedikovanej antispamovej a antivírusovej ochrany, centrálny manažment siete MPLS VPN ako aj služieb Wi-Fi LAN a lokálnej bezpečnosti a vzdelávanie učiteľov pre efektívne využívanie novo poskytovaných služieb.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Smer-SD napadol voľbu generálneho prokurátora na ÚS
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo upozorňuje na sneh v Nemecku a oheň v Izraeli