Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. decembra 2006

Kampaň upozorní na nebezpečenstvo ľudského papilomavírusuEdukačná kampaň pod heslom "Povedzte to ďalej" zameraná na informovanie verejnosti o vplyve ľudského papilomavírusu (HPV), ktorá odštartovala v priebehu decembra, potrvá do januára budúceho ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) - Edukačná kampaň pod heslom "Povedzte to ďalej" zameraná na informovanie verejnosti o vplyve ľudského papilomavírusu (HPV), ktorá odštartovala v priebehu decembra, potrvá do januára budúceho roka. Jej cieľom je upozorniť na súvislosti medzi HPV a vznikom rakoviny krčka maternice (karcinómu krčka maternice, KKM), prevenciu a dôsledky. V rámci kampane bola zriadená telefonická linka s číslom 0907 465 499, kde na otázky súvisiace s vírusom HPV a ostatnými gynekologickými problémami zodpovedá gynekologička Radmila Sládičeková.

Na Slovensku ročne pribudne 600 nových prípadov tohto druhu karcinómu, diagnóze ročne podľahne 200 žien. Odborníci upozorňujú na fakt, že aj keď sa dá prítomnosť HPV včas zistiť a zabrániť neželaným následkom, za posledné roky sa incidencia ani úmrtnosť v dôsledku KKM nijako výrazne nezlepšila. Možnosť každoročnej preventívnej prehliadky totiž využíva iba 17 percent slovenských žien. Na karcinóm krčka maternice každý deň zomrie vo svete asi 650 žien. Nebezpečenstvo vírusu spočíva v tom, že infekcia sa nemusí nijako prejaviť. Organizmus sa jej môže zbaviť sám, no nie je to pravidlo. V takom prípade môže postupne dôjsť k vzniku KKM.

Najlepšou cestou ochrany pred HPV je obmedzenie rizikového správania, teda neviesť, respektíve zriecť sa promiskuitného života. "Pred HPV neuchráni ani prezervatív, pretože veľkosť vírusu je 55 nanometrov, teda je menší než póry v prezervatíve," povedala na stretnutí s novinármi primárka Oddelenia lekárskej genetiky v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave Eva Weismanová. Riziko ochorenia zvyšuje aj imunosupresívna liečba, ktorá potláča prirodzenú imunitu organizmu. Častejšie sú ohrozené ženy so slabšou imunitou, najmä vo veku od 20 do 25 rokov. Vznik ochorenia môže zapríčiniť aj fajčenie či toxikácia organizmu škodlivými látkami.

Vírusy HPV, ktorých vedci identifikujú 120, niekedy až 140, sa delia na nízkorizikové a vysokorizikové. Do prvej skupiny patria tie, ktoré spôsobujú napríklad vznik genitálnych bradavíc. Tieto výrastky bielej alebo telovej farby sa zvyčajne objavujú na vonkajších pohlavných orgánoch, v blízkosti konečníka a to nielen u žien, ale aj u mužov. Občas sa môžu vyskytnúť aj vo vnútri vagíny a na krčku maternice. Ich prítomnosť niekedy prezradí pálenie, bolesť, alebo svrbenie. Príčinami vzniku genitálnych bradavíc bývajú HPV vírusy typu 6, 11, 42 až 44 a 53 až 55. Genitálne a vonkajšie genitálne bradavice sa zväčša objavia do niekoľkých týždňov alebo mesiacov po pohlavnom styku s infikovanou osobou. Bradavice sa môžu, ale nemusia stratiť bez liečby, alebo sa začnú zväčšovať. Liečia sa špeciálnym krémom, alebo roztokom na bradavice, podľa toho, čo uzná ošetrujúci lekár za najvhodnejšie. V niektorých prípadoch sa dajú odstrániť zmrazením, vypálením alebo použitím laserovej terapie. V prípade, že tieto typy liečby neúčinkujú, lekár zvyčajne volí ako riešenie chirurgický zákrok. Genitálne bradavice sa môžu objaviť aj po liečbe. Súvisí to s možnou prítomnosťou nízkorizikových HPV, ktoré ich vyvolávajú v organizme.

Nebezpečnejšie sú HPV vírusy typu 31, 33, 35, 39, 51, 52, 56, 58, 65, 66, ktoré sa často radia k medzistupňu medzi nízkorizikovými a vysokorizikovými. Častejšie ich však odborníci radia do skupiny 13 vysokorizikových HPV, kde patria aj HPV typu 16,18, 45 a 46. Práve týchto 13 typov je pôvodcom KKM.

Niektoré typy HPV sa spájajú aj s predrakovinovými stavmi a rakovinou vagíny, vulvy a konečníka. Rakovina vulvy (vulválny karcinóm) sa týka vonkajšej časti ženských pohlavných orgánov. Rakovina konečníka sa lokalizuje v konečníku, pričom časť konečníka sa nachádza vnútri tela, druhá časť je vonku. Rakovina tohto typu môže vzniknúť na oboch týchto miestach. Niektoré typy HPV môžu navyše spôsobiť rakovinu úst a hrdla.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zidane vysúdil od Voici 50 000 eur
<< predchádzajúci článok
Ministri po tretíkrát prerušili rokovanie o záväzku voči AUA