26. decembra 2006

Kanada a Rusko na MS20 nezaváhali, nováčikovia prekvapili

Utorňajšie podvečerné zápasy úvodného dňa MS hokejistov do 20 rokov (26. 12. 2006 - 5. 1. 2007) vo švédskych mestách Leksand a Mora priniesli úspešné vstupy mládežníckych reprezentácií ...

LEKSAND, MORA 26. decembra (WEBNOVINY) - Utorňajšie podvečerné zápasy úvodného dňa MS hokejistov do 20 rokov (26. 12. 2006 - 5. 1. 2007) vo švédskych mestách Leksand a Mora priniesli úspešné vstupy mládežníckych reprezentácií krajín, ktoré na predchádzajúcich dvoch svetových šampionátoch nastúpili proti sebe vo finále - Kanady a Ruska. Titul obhajujúce a po čistom hetriku siahajúce "javorové listy" si zobrali ponaučenie z piatkovej prehry 2:3 v prípravnom stretnutí a revanšovali sa hostiteľským "trom korunkám" 2:0. Kanaďania si v Ejendals Arene v Leksande znova vypracovali proti Švédom dvojgólový náskok (Bourdon i Marchand prekonali Joela Gistedta počas presilovej hry), tentokrát však svoje vedenie nepremrhali a usadili sa na čele "slovenskej" A-skupiny.

Výber SR pod vedením trénera Jána Jaška sa do bojov vo svojej päťčlennej skupine zapojí v stredu od 19.00 h proti Nemecku, ktoré v utorok popoludní ako nováčik medzi elitou nečakane zdolalo USA 2:1 po predĺžení. Američania pritom mali veľkú prevahu i dávku smoly: na pokusy vyhrali 39:16, z toho v strednej časti 15:3, ale hrdinom zápasu sa stal nemecký brankár Sebastian Stefaniszyn.
Ešte väčšie prekvapenie za podobných okolností (35:17 na strelecké pokusy pre mužstvo, ktoré napokon prehralo) sa zrodilo v utorňajšom otváracom zápase B-skupiny v More. Ďalší nováčik na MS Bielorusko najmä zásluhou výborného výkonu v záverečnej tretine (tri góly, z nich druhý v oslabení) v Mattson Arene v More vyhralo nad naposledy bronzovým Fínskom 4:3 a ako vôbec prvé v histórii na vrcholnom medzinárodnom podujatí pod hlavičkou IIHF získalo za víťazstvo až tri body podľa aplikovaného nového modelu (triumf po predĺžení alebo samostatných nájazdoch dva body, prehra po predĺžení alebo samostatných nájazdoch jeden bod, prehra v riadnej hracej dobe nula bodov).
Večer si na rovnakom ľade obhajcovia striebra Rusi poradili s Čechmi 3:2. Na vedúci gól Tomáša Svobodu z 11. min odpovedal - takisto počas presilovky - v 23. min Čerepanov. Už o 102 sekúnd neskôr strhol vedenie na stranu "zbornej" Loginov a v 46. min zvýšil na 3:1 Bumagin. Zníženie Sobotku v 56. min v početnej prevahe sa už nedočkalo kontinuity, hoci Česko v závere vyše minúty hralo power-play 6:4 medzi vylúčením Zubova a prehreškom Kuchejdu. Rusi dominovali vo vzájomnom súboji v základnej skupine aj na ostatných MS (7:2).

Súhrn výsledkov utorňajších zápasov úvodného hracieho dňa MS hokejistov do 20 rokov vo švédskych mestách Leksand a Mora (26. 12. 2006 - 5. 1. 2007):

A-skupina (Leksand):
Kanada - Švédsko 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 15. Bourdon, 40. Marchand

Nemecko - USA 2:1 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Slovensko zatiaľ nehralo
(legenda: poradie, mužstvo, zápasy, výhry v riadnej hracej dobe/3 b., výhry po predĺžení alebo sam. náj./2 b., prehry po predĺžení alebo sam. náj./1 bod, prehry v riadnej hracej dobe/0 b., skóre, body)

B-skupina (Mora):
Rusko - Česko 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Góly: 23. Čerepanov, 24. Loginov, 46. Bumagin - 11. T. Svoboda, 56. Sobotka

Bielorusko - Fínsko 4:3 (1:1, 0:1, 3:1)
Góly: 7. a 53. Stefanovič, 46. Ilin, 49. Kosticin - 20. Komarov, 31. a 60. M. Lehtonen