27. septembra 2013

KHL: Slovan odštartoval trip po Rusku prehrou na ľade Sibir Novosibirsk 3:1

Novosibirsk 27. septembra (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava odštartovali štvorzápasovú šnúru na klziskách súperov v KHL piatkovou prehrou 1:3 na ľade Sibiru Novosibirsk.

Slovan Bratislava vs. Sibir Novosibirsk Foto: TASR/Pavel Neubauer

Zverenci trénera Rostislava Čadu mali síce v úvodnej tretine navrch, no z 18 striel na brankára Koskinena sa neujala ani jedna. V druhej časti domáci pridali v aktivite a v 25. minúte ich poslal do vedenia Alexej Kopejkin. "Belasým" sa podarilo vyrovnať v 32. minúte, keď takisto v početnej výhode skóroval obranca Tomáš Mojžíš. O svojom triumfe rozhodli hráči Novosibirsku v záverečnej tretine, v ktorej sa strelecky presadili Vjačeslav Belov a Jori Lehterä.

"Belasí" tak po deviatich odohratých zápasoch sezóny stále čakajú na prvé víťazstvo v riadnom hracom čase, so štyrmi bodmi sa nachádzajú na samom chvoste ligovej tabuľky.

Druhý zápas v rámci svojho najdlhšieho tripu v sezóne odohrá Slovan v nedeľu o 12.00 SELČ, keď sa predstaví na klzisku ďalšieho sibírskeho klubu Metallurg Novokuzneck. Potom zamieri na Ďaleký východ, kde ho čakajú zápasy s Amurom Chabarovsk (utorok 1. októbra o 10.00) a Admiralom Vladivostok (štvrtok 3. októbra o 11.00).

Sibir Novosibirsk - Slovan Bratislava 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Góly: 25. Kopejkin (Monja), 44. Belov (Kugryšev, Koskiranta), 48. Lehterä (Romanov, Lekomcev) - 32. Mojžíš (Netík). Rozhodovali: Kiseľov, Nalivajko - Parfionov, Sysujev (všetci Rus.), vylúčení: 5:9 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 5905 divákov.

Sibir Novosibirsk: Koskinen - Belov, Kudroč, Kutuzov, Alexejev, Lekomcev, Ožiganov, Karavajev - Lemťugov, Lehterä, Romanov - Kugryšev, Koskiranta, Kopejkin - Monja, Ignatuškin, Sannikov - Karamnov, Gubin, Vorošilo - Butuzov

Slovan Bratislava: Kopřiva - Škoula, Kutlák, Sersen, Mojžíš, Mihálik, Sigalet - Miklík, Ölvecký, Vondrka - Netík, J. Mikúš, Bartovič - Daňo, Kukumberg, Hudáček - Bakoš, Matoušek, T. Mikúš

Priebeh zápasu

Oproti avizovanej zostave sa v bránke Slovana nakoniec nepredstavil Jaroslav Janus, ktorý utrpel menšie zranenie slabín, medzi žrďami ho tak nahradil Čech Miroslav Kopřiva. Po obojstranne opatrných úvodných minútach si hostia v 7. minúte prvýkrát zahrali presilovku, no v hre 4 na 3 si nedokázali vytvoriť výraznejšiu streleckú príležitosť. Prvú vážnu šancu mal až v 9. minúte Netík, no trafil len hornú žŕdku domácej bránky. Vzápätí sa však museli hostia brániť v štvorici, Sibir sa o možnosť čosi vymyslieť sám pripravil svojou nedisciplinovanosťou, keď na trestnú putoval Belov. V 1. časti za pozornosť stáli ešte pološanca Sigaleta a štipľavá strela Mojžíša.

Kým v úvodnom dejstve mal streleckú i územnú prevahu Slovan (vyhral na strely 18:9), druhá tretina patrila Sibiru. Domáci hráči zatlačili slovanistov pred ich bránku a Kopřiva sa mal čo obracať. Aktívny bol najmä Kugryšev, ktorý sa ocitol v troch dobrých šanciach, no zakaždým pohorel na brankárovi "belasých". Skóre sa prvýkrát menilo v 25. minúte, vylúčenie Kutláka potrestal Kopejkin, ktorého nechali obrancovia Slovana trestuhodne voľného medzi kruhmi a domáci útočník trafil presne nad rameno Kopřivu - 1:0. Vzápätí putoval na trestnú Mojžíš a hostia si vydýchli, keď Lemťugov v tutovke pálil mimo. Následne stroskotali v koncovke aj Lehterä a opäť Lemťugov. Potom na seba upozornil nový muž v belasej zostave Matoušek, po súboji s ním pri mantineli sa zranil Ignatuškin a do hry sa už nevrátil. Čadovým zverencom potom pomohol faul Karavajeva v polovici stretnutia, v presilovke Mojžíš od modrej nahodil puk na súperovu bránku a ten si našiel cestu za Koskinenov chrbát - 1:1. Slovan po tomto momente ožil a začal odvážnejšie prenikať do útočného pásma. V závere tretiny skúšal Miklík zasunúť puk spoza bránky, no neuspel.

Tretiu tretinu začal slovenský účastník KHL najhorším možným spôsobom. V 44. minúte po obliehaní slovanistickej bránky Kugryšev našiel obrancu Belova a ten prepálil Kopřivu, ktorému bránil spoluhráč Mihálik vo výhľade. Ubehli len štyri minúty a domáci sa opäť radovali. Pri vylúčení Škoulu dorazil strelu Romanova do bránky Fín Lehterä - 3:1. Hráči Novosibirsku sa vďaka svojej rýchlosti a technickými prednostiam s ľahkosťou presadzovali voči pomalým obrancom Slovana a naďalej nebezpečne hrozili, ako to ukázal napríklad Romanov. Hosťom už v závere nezostali sily na zvrat či aspoň skorigovanie výsledku a tak si z tretieho najväčšieho ruského mesta vezú prehru.