Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. júna 2009

KĽDR jadrové testy vykonáva zrejme na viacerých miestachSeverná Kórea (KĽDR) na severovýchode krajiny možno vybudovala viac podzemných skúšobných miest určených pre podzemné jadrové testy. V pondelok o tom informovali tlačové agentúry. Nemenované zdroje z ...Zdieľať
SOUL 15. júna (WEBNOVINY) - Severná Kórea (KĽDR) na severovýchode krajiny možno vybudovala viac podzemných skúšobných miest určených pre podzemné jadrové testy. V pondelok o tom informovali tlačové agentúry. Nemenované zdroje z juhokórejskej spravodajskej služby pre tlačovú agentúru Jonhap uviedli, že KĽDR mohla vybudovať dve alebo tri takéto miesta v alebo v okolí mesta Pchunkkjeri v oblasti Kchil-džu neďaleko pobrežia.


Iné zdroje z americkej spravodajskej služby, na ktoré sa odvolávali americké televízie, minulý týždeň uviedli, že Pchjongjang sa chystá reagovať na nové sankcie, ktoré na krajinu uvalila Organizácia Spojených národov, tretím jadrovým pokusom. "Nič nenasvedčuje tomu, že by sa (Severná Kórea) pripravovala na tretí test," uviedol zdroj pre Jonhap.

Denník Čung-ang Ilbo odvolávajúc sa takisto na zdroje z prostredia spravodajských služieb informoval o tom, že juhokórejské a americké úrady zintenzívnili monitorovanie 11 podzemných zariadení v očakávaní ďalšieho testu. Podľa denníka sa niektoré zo skúšobných miest nachádzajú na severe krajiny vrátane miesta Kchumčchang-ri na severovýchode, v ktorom, ako Západ uvažoval už v roku 1998, sa možno skrýva jadrové zariadenie.

Spojené štáty americké dali KĽDR v rámci humanitárnej pomoci 600 tisíc ton jedla na výmenu za to, že krajina povolí návštevu americkej inšpekcie. Keď sa tak stalo, na podozrivých miestach našli iba prázdne tunely.

Režim v komunistickej KĽDR varoval pred vypuknutím jadrovej vojny na Kórejskom polostrove a zároveň potvrdil že v reakcii na najnovšie sankcie OSN vystupňuje svoj nukleárny program. Komentár s týmito úvahami vyšiel v sobotňajšom vydaní štátneho týždenníka Tongil Sinbo a juhokórejské médiá o ňom informovali v nedeľu. Spojené štáty v súčasnosti pracujú na dovoze obrovského množstva jadrových zbraní do Južnej Kórei a Japonska, ktoré sú pripravené použiť ich proti svojmu znepriatelenému susedovi, píše ďalej neznámy autor pre Tongil Sinbo. Články pre severokórejské printové médiá často píšu samotní predstavitelia režimu a Západ ich preto považuje za viac-menej hodnoverné stanoviská Pchjongjangu.

BR OSN v piatok jednomyseľne prijala prísnejšie sankcie voči KĽDR v odpovedi na nedávny jadrový test, ktorým krajina porušila niekoľko rezolúcií OSN. Všetkých 15 členov súhlasilo s návrhom rezolúcie, ktorú predložili Francúzsko, Japonsko, Južná Kórea, Spojené štáty americké a Veľká Británia. Text rezolúcie, ktorá nepovoľuje použitie sily, vyzýva členské štáty OSN na zavedenie prísnejších sankcií voči Severnej Kórei. K nim patrí aj prísnejšia kontrola dovážaných zásielok podozrivých z toho, že obsahujú zakázaný náklad súvisiaci so severokórejským jadrovým programom a činnosťou týkajúcou sa balistických rakiet. Ďalšími opatreniami by mali byť aj prísnejšie embargo na dovoz zbraní s výnimkou ľahkých zbraní a nové finančné obmedzenia. Dohodnutý text má potrestať Pchjongjang za to, že 25. mája uskutočnil podzemný jadrový test a následne vystrelil niekoľko rakiet, pričom OSN Severnej Kórei prostredníctvom rezolúcie č. 1718 z roku 2006 zakázala uskutočňovať akékoľvek raketové či jadrové testy.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Krupobitie v Číne zabilo 14 ľudí
<< predchádzajúci článok
Na prasaciu chrípku zomrel prvý Erópan

KĽDR jadrové testy vykonáva zrejme na viacerých miestach - diskusné fórum čitateľov