24hod.sk    Šport    MS vo futbale 2014

17. júna 2014

Klinsmann natiahol úspešnú sériu, rýchly gól USA skôr ublížil

Tréner amerických futbalistov Jürgen Klinsmann predĺžil sériu víťazných vstupov do svetových šampionátov, keď jeho tím zdolal v úvodnom zápase na MS v brazílskom Natale Ghanu ...

Jürgen Klinsmann Foto: TASR/AP
Natal 17. júna (TASR) - Tréner amerických futbalistov Jürgen Klinsmann predĺžil sériu víťazných vstupov do svetových šampionátov, keď jeho tím zdolal v úvodnom zápase na MS v brazílskom Natale Ghanu 2:1. Bývalý vynikajúci útočník sa ako hráč predstavil na troch majstrovstvách sveta, nemeckej reprezentácii pomohol k víťazným štartom na MS 1990 (4:1 nad Juhosláviou), 1994 (1:0 nad Bolíviou) i 1998 (2:0 nad USA). Takisto viedol nemecký národný tím ako hlavný tréner na šampionáte v domácom prostredí v roku 2006, kde cestu za ziskom bronzu začal triumfom 4:2 nad Kostarikou.

Víťazstvo nad Ghanou ešte zvýraznilo jeho úspešnú šnúru. Klinsmann napriek zisku troch bodov nebol s výkonom svojich zverencov úplne spokojný. Gól strelený už v 29. sekunde Clintom Dempseym, ktorý sa po narážačke dostal do vápna, obišiel Johna Boyea a strelou k ľavej žrdi nezadržateľne skóroval, podľa trénera jeho tímu skôr ublížil než pomohol. Po ňom sa Američania príliš zatiahli dozadu a nehrali to, čo od nich chcel.

"Celá lavička skákala radosťou. Keď dáte gól v prvej minúte, tak si myslíte, že nemôže byť nič lepšie. Ale opak bol pravdou," povedal Klinsmann. "Hráči sa zbytočne zatiahli a nechali hrať súpera. Preto som stál pri čiare a reval na nich, aby sa snažili získať kontrolu nad zápasom. Ale mali sme problém udržať loptu a prihrať si," citovala trénera agentúra Reuters.

Napriek tomu veril vo víťazstvo, i keď Ghana v 82. minúte vyrovnala. O štyri minúty neskôr sa hlavičkou po rohovom kope presadil stopér John Brooks a zariadil dôležitú výhru, ktorá v náročnej skupine s Nemeckom a Portugalskom dáva USA nádej na postup. "Nemôžem tomu uveriť. Iba som bežal do vápna a dúfal, že ma lopta trafí do hlavy. Štandardné situácie sme trénovali stále dookola a teraz sa to vyplatilo," opísal Brooks situáciu, pri ktorej využil svojich 193 centimetrov. Bol to pre neho premiérový gól v najcennejšom drese.

Negatívom zápasu bol pre USA fakt, že pre zranenia môžu prísť o obe ofenzívne hviezdy. Jozy Altidore musel už v prvom polčase striedať pre problémy so zadným stehenným svalom a Dempsey si zo súboja s Johnom Boyeom zo záveru stretnutia zrejme odniesol zlomený nos. "Ja sám som mal nos zlomený asi štyrikrát. Bude v poriadku, za pár dní bude môcť hrať," dodal Klinsmann.

Američania sa tak pomstili Afričanom za prehry na posledných dvoch šampionátoch. V roku 2006 prehrali s Ghanou v základnej skupine 1:2, o štyri roky neskôr jej podľahli rovnakým výsledkom v osemfinále, ale až po predĺžení. "Máme s ňou nevybavené účty. Ale táto výhra nebude nič znamenať, pokiaľ nás neposunie ďalej," vyhlásil Dempsey.