Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

06. apríla 2009

Kniha: Netradičná gangsterka - Tim Davys: AmbervilleAmberville je blahobytná štvrť mesta Mollisan Town, v ktorom si Erik užíva pohodlný život so svojou krásnou ženou Emmou.Zdieľať
Jeho život sa mení v deň, keď ho nečakane navštívi Nikolas, miestny kráľ podsvetia, pre ktorého Erik v minulosti pracoval. Nikolas zistil, že existuje Listina mŕtvych, na ktorej sa ocitlo aj jeho meno. Od Erika chce, aby zoznam našiel a vyčiarkol ho z neho. Ak mu nevyhovie, postará sa o to, aby svoju milovanú Emmu už nikdy nevidel. Erik si preto zvolá starú bandu a spolu sa pustia do hľadania zoznamu…


Debut švédskeho autora Tima Davysa je neuveriteľnou kombináciou rozprávky a drsnej školy. Je to totiž gangsterka ako z učebnice... až na to, že Erik, Emma  a Nikolas sú plyšáky. Románu o abstraktnom svete plyšových zvierat nechýba gradácia ani napätie a rozuzlenie prekvapí aj toho najnáročnejšieho čitateľa. Unikátny pohľad na svet, pri ktorom nebudete mať pocit, že čítate knihu pre deti, pretože to kniha pre deti nie je. Detektívny mysteriózny román plný sarkazmu a fantasy. Odhaľuje pravdu o ľudskej povahe, morálke, dobre i zle. Amberville je vynikajúca kniha – má presvedčivý príbeh, zaujímavé postavy a neustále prítomné tajomstvo. Davys sa venuje témam, ktoré nie sú nové, ale používanie alternatívneho sveta mu umožňuje vziať čitateľa na inú, nezvyčajnú cestu odzbrojujúcim spôsobom.

Ukážka z knihy:
Reči o Listine smrti Erik počúval už ako škôlkar. No v dospelosti sa mu akosi nechcelo veriť, že taký zoznam naozaj jestvuje. Šoféri pracovali podľa pravidiel, ktoré poznali len oni, preto, samozrejme, vznikali špekulácie. Nečudo, že Šoférov sa všetci báli, nečudo, že radšej chceli, aby nejaká listina naozaj jestvovala, to by totiž nočné jazdy Šoférov zbavilo prívlastku náhodné. V tejto súvislosti sa spomínalo aj ministerstvo životného prostredia, lebo práve toto ministerstvo zodpovedalo za dopravu v meste, ale aj za takzvanú Listinu detí. To sa ešte dalo chápať, no že by niekto z ministerstva mal na starosti vynášanie rozsudkov smrti, to sa predsa len zdalo nepravdepodobné.
– Naozaj tomu veríte? – opatrne sa spýtal Erik. – Lebo ak Listina smrti v skutočnosti nejestvuje, potom na nej ani nemôžete figurovať.
– Toto sú len hypotézy, čo ma nezaujímajú, – prerušil ho Holub. – Prišiel som sem z jediného dôvodu. Chcem, aby si listinu našiel a moje meno z nej vyškrtol.
 
Viac na  kniznyweb.sk

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Underwood ovládla udeľovanie cien Academy of Country Music
<< predchádzajúci článok
Bystrík má za sebou prvé tri koncerty unplugged turné