Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júna 2021

Kolíková: Je dôležité, aby boli v prípade vraždy Kuciaka odsúdení tí, pri ktorých je vina jednoznačnáMinisterka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) považuje za veľmi dôležité, ...Zdieľať
img_4617 676x451 15.6.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) považuje za veľmi dôležité, aby boli v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej odsúdení tí, pri ktorých je vina jednoznačná. Uviedla to na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že je to znakom naozaj právneho štátu.

Najpodstatnejší kľúč


Kolíková vníma, aký „enormný“ náklad je na sudcoch, aby ostali nezávislí, nestranní a zároveň strávili ten obrovský tlak, ktorý je na nich prirodzene vyvíjaný.

„Chápem, že odborná, ale aj verejnosť vôbec očakáva exemplárne odsúdenie za takýto brutálny trestný čin, ktorý napokon súvisí aj s právnym štátom, so slobodou prejavu, s prístupom k informáciám, s tým, aby sa novinár nebál písať,“ skonštatovala šéfka rezortu spravodlivosti.


Zdôraznila však, že v konečnom dôsledku bude veľmi dôležité, aby všetci dobre rozumeli, prečo súd rozhodol tak alebo onak. „Toto považujem za ten absolútne najpodstatnejší kľúč k tomu, ak chceme hovoriť o právnom štáte a o dôvere v jeho inštitúcie,“ dodala.

Mimoriadny opravný prostriedok


Mária Kolíková vysvetlila, že od Najvyššieho súdu SR teraz môžeme očakávať, že buď potvrdí rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, alebo mu túto vec vráti. Dôvodov na to môže byť viac.

„Ak by aj došlo ku konečnému rozhodnutiu, faktom je, že je tu ešte mimoriadny opravný prostriedok, takzvané dovolanie a ja ako ministerka spravodlivosti mám oprávnenie prostredníctvom neho istým spôsobom takéto konečné rozhodnutie zvrátiť,“ napísala Kolíková.

Je podľa nej dôležité, aby minister spravodlivosti veľmi citlivo pristupoval k tomuto oprávneniu a mal by ho využiť, ak by po oboznámení sa s obsahom spisu očakával zásadne iné rozhodnutie. „Ak by som k takémuto záveru došla, dané oprávnenie by som využila,“ uzavrela.


Zdroj: Webnoviny.sk - Kolíková: Je dôležité, aby boli v prípade vraždy Kuciaka odsúdení tí, pri ktorých je vina jednoznačná © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Strategická koncepcia NATO by mala priniesť inovatívne prístupy k hrozbám, tvrdí Korčok
<< predchádzajúci článok
Biden hovorí o Putinovi ako „dôstojnom protivníkovi“, stretnú sa na summite v Ženeve

Kolíková: Je dôležité, aby boli v prípade vraždy Kuciaka odsúdení tí, pri ktorých je vina jednoznačná - diskusné fórum čitateľov