Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

25. marca 2010

Kosák s kladivom na Pamätník osloboditeľom patrí


Tagy: Pamätník

Kosák prekrížený kladivom, ktorý je častým symbolom zločineckého komunistického režimu, je historickou súčasťou Pamätníka osloboditeľom na ...Zdieľať
Foto: SITA/APBANSKÁ BYSTRICA 25. marca  - Kosák prekrížený kladivom, ktorý je častým symbolom zločineckého komunistického režimu, je historickou súčasťou Pamätníka osloboditeľom na Námestí SNP Banskej Bystrici a mal by na ňom aj zostať. Pre agentúru SITA to pri dnešnom 65. výročí oslobodenia Banskej Bystrice, ktoré sa tradične oslavuje kladením vencov pri Pamätníku osloboditeľom, uviedol historik Roman Hradecký, tajomník Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Kosák s kladivom a rovnako aj nápis v ruštine "Proletári všetkých krajín, spojte sa!" je totiž na pamätníku umiestnený ako súčasť štátneho znaku Sovietskeho zväzu, ktorého vojaci spolu s rumunskými vojakmi Banskú Bystricu 25. marca 1945 oslobodili spod nemeckej okupácie. K pamätníku nebol doplnený neskôr, ale je jeho súčasťou už od 26. júna 1945, kedy pamätník v tvare obelisku na námestí odhalili. Pomník stojí na mieste, kde bolo pôvodne pochovaných 59 sovietskych a rumunských vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Banskej Bystrice. Neskôr ich telá exhumovali a previezli do ústredného cintorína vo Zvolene.

Pamätník postavili miestni kamenári z iniciatívy sovietskeho veľvyslanectva i mesta, podľa projektu poručíka Červenej armády S. M. Vajnštejna, architekta, ktorý žil po vojne v Kyjeve. "Postavili ho aj za náklady, peniaze Červenej armády. Treba však povedať, že vtedajší starosta Gustáv Zeman povedal, že keby bola iná finančná situácia, tak by mesto ten pamätník zaplatilo, pretože si to osloboditelia zaslúžia," povedal Hradecký. Na výstavbu pamätníka sa použila miestna žula a sovietsky leštený mramor. "Údajne to bol trofejný mramor z Nemecka, ktorý mal byť použitý na pamätníky v Moskve a Leningrade," dodal Hradecký. Ďalšou zaujímavosťou tohto pamätníka je podľa neho to, že mesto ho má len v správe a údržbe, ale zostal majetkom Červenej armády, respektíve Sovietskeho zväzu, teda v súčasnosti Ruskej federácie.

Pri rekonštrukcii Námestia SNP začiatkom 90. rokov minulého storočia sa uvažovalo aj o premiestnení obelisku na iné miesto, čo by bolo podľa Hradeckého chybou. V 90. rokoch na obelisk pribudol aj nápis, vyjadrujúci vďačnosť za oslobodenie rumunským vojakom, ktorých prvý, pôvodný nápis nespomína.

Boj o oslobodenie Banskej Bystrice bol záverečnou fázou stredoslovenskej útočnej operácie 2. ukrajinského frontu. Padlo v nej 17-tisíc sovietskych a 10 458 rumunských vojakov.

SITA

Tagy: Pamätník
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Učiteľov ocenil Mikolaj medailami sv. Gorazda
<< predchádzajúci článok
Euro pred summitom EÚ posilnilo voči doláru

Kosák s kladivom na Pamätník osloboditeľom patrí - diskusné fórum čitateľov