24. októbra 2010

Košičania zdolali Slovan 2:0

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 19. kola základnej časti najvyššej hokejovej súťaže - Slovnaft extraligy 2010/2011: HK 36 Skalica - HK Nitra 2:4 ...

hokej Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 19. kola základnej časti najvyššej hokejovej súťaže - Slovnaft extraligy 2010/2011:

HK 36 Skalica - HK Nitra 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)
Góly: 51. T. Višňovský, 53. Jass (Lušňák) - 3. Podstavek (M. Štefanka), 13. S. Saliji (Ďurák), 35. Spilar (Michal Novák, Ďurák), 46. A. Kollár (Spilar, M. Štefanka)
Vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše: Zálešák, R. Školiak (Skalica) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Lokšík - Výleta, Stano, 2027 divákov
Skalica: Kotvan - Kumstát, Gründling, I. Jankovič, Kloz, Jaborník, Jass, Magušin, Gula - T. Višňovský, R. Školiak, J. Prokop - Lušňák, Zálešák, Tvrdoň - Kutálek, R. Jarolín, Šátek - J. Jurík, F. Novák, Konečný
Nitra: J. Laco - Hlavačka, J. Polák, Fabian, Gabriš, Ďurák, Michal Novák, König, Rais - S. Saliji, T. Chrenko, H. Ručkay - Spilar, A. Kollár, Podstavek - G. Saliji, M. Štefanka, Uhnák - Kmeč, M. Slovák

V dôležitom "šesťbodovom" zápase na chvoste ligovej tabuľky strelili úvodný gól hostia. Podstavek obišiel Jassa a nikým netiesnený prekonal pomedzi betóny domáceho brankára. Vyrovnať mohol v 9. min domáci Jarolín, ale jeho bekhendový pokus minul bránku hostí. Druhý gól Nitry pridal Samir Saliji, ktorý po chyba Gründlinga na útočnej modrej išiel sám na bránku a Kotvanovi nedal ani najmenšiu šancu - 0:2. Ďalšie šance domácich mali Tvrdoň a Lušňák pri presilovej hre, no brankár hostí J. Laco všetko spoľahlivo vyriešil.

V strednej časti hry sa hostia zamerali na bránenie stredného pásma a aj preto šancí na oboch stranách bolo pomenej. Jednu z nich nevyužil Podstavek, keď trafil len Kotvana. Gólom sa neskončila ani akcia domáceho Tvrdoňa potom, ako Ján Laco vystihol jeho úmysel. V 34. min našiel ideálnou prihrávkou Michal Novák Spilara, ten sa dostal za chrbát domácej obrany, položil si na chrbát domáceho gólmana a do úplne odkrytej bránky bez problémov upravil na 3:0.

Štvrtý gól hostí pridal v tretej tretine Andrej Kollár, keď tesne po skončení presilovej hry z ľavej strany prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste, aj brankára domácich. Domácim sa podarilo znížiť v 51. min potom, ako Višňovský nahadzoval z rohu strelu pred bránku a Gabriš ju poslal za vlastného brankára. Skaličania po tomto momente ožili, po drobnej chybe Laca sa puk dostal k Jassovi a ten vrátil domácich do zápasu. Tí sa snažili v závere stretnutia aspoň vyrovnať. Posledné štyri minúty zavreli Nitru v jej obrannom pásme, no ani záverečná power-play im nepriniesla vytúžený úspech.

Peter Oremus (tréner Skalice): "Spravili sme tri individuálne chyby, ktoré skúsení nitrianski hráči využili. Slabšia koncentrácia v prvej a druhej tretine nás stála lepší výsledok, pretože za stavu 0:4 sa výsledok ťažko doťahuje. Nie sme ešte také skúsené mužstvo, aby sme vyhrali štyri zápasy po sebe."
Branislav Okuliar (tréner Nitry): "Zápas bol vyrovnaný, strelili sme dva rýchle góly, ktoré nás držali nad vodou. Dobre sme uhrali oslabenia v prvej tretine, no v poslednej tretine sa chlapci zrejme zľakli víťazstva. Zápas sme však zvládli a treba chalanom poďakovať."

Dukla Trenčín - HKm Zvolen 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 21. T. Melichárek (Ölvecký)
Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - M. Orolín, Horínek, 2250 divákov
Trenčín: V. Kováč - Sekeráš, Hruška, Martin Chovan, Bolf, Turoň, S. Tomko, od 30. E. Bednár - Pardavý, Ölvecký, T. Melichárek - Tybor, O. Ďuriš, M. Filo - Gašparovič, Koložváry, Jánoš - L. Ružička, P. Kopecký, Jarábek
Zvolen: Škrečko - L. Čierny, Juraško, J. Valach, Hranáč, T. Bokroš, Ďaloga, Vosátko, Hraško - Kovář, Marek Haščák, Michal Chovan - Marcinek, Škoda, P. Pucher - Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž - P. Barinka, Otčenáš, Zuzin

Domáci začali aktívne, v 4. min Ölveckého takmer gólovú strelu do odkrytej bránky gólman Škrečko v poslednej chvíli vyrazil. Potom však aj hostia začali podnikať nebezpečné útoky, takže aj domáci brankár Kováč musel potvrdzovať svoju dobrú formu. Trenčín odpovedal na súperovu aktivitu výborným forčekingom, navyše v 17. min Jánoš nastrelil žŕdku.

Už v 48. sekunde druhej tretiny domáci Melichárek strelou blízka do vinkľa otvoril skóre. Potom síce tempo zápasu mierne upadlo, ale šance na oboch stranách sa stále objavovali. Obaja brankári však boli pozorní. V 30. min Zuzin, resp. v 36. min Filo stroskotali na výborných gólmanoch pri svojich nájazdoch. Trenčín mohol zvýšiť svoj náskok v závere druhej tretiny, no Melichárek vo veľkej šanci zblízka neuspel.

V tretej tretine v 42. min domáci Koložváry trafil žŕdku, ale ústrednými hviezdami zápasu zostali aj naďalej brankári. Kováč zneškodnil v 47. min Juraškov pokus do odkrytej bránky, Škrečko zasa v 50. min reflexívne zastavil Filovu strelu z bezprostrednej blízkosti. Stretnutie znova dostalo iskru a mužstvá zabávali divákov zaujímavým hokejom v dobrom tempe. Zvolen až do konca urputne bojoval aspoň o vyrovnanie, no nepomohli mu ani dve presilovky v závere a Trenčín obetavým výkonom víťazstvo udržal.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): "Musím pochváliť súpera za jeho hru najmä v prvej tretine, kedy vnútil na naše hokejky príliš veľkú nervozitu, chýbal nám aj lepší pohyb. Až potom sme sa dostali do hry a dovolím si tvrdiť, že po zvyšok zápasu sme boli lepším mužstvom, vypracovali sme si aj viac gólových šancí. Nakoniec sme zvíťazili zaslúžene, pretože proti dobre bojujúcemu súperovi sme ukázali vôľu po úspechu a silný charakter. Ďakujem za prístup celému nášmu mužstvu a chválim ho."
Ernest Bokroš (tréner Zvolena): "Prehra 0:1 nás mrzí a bolí ešte oveľa viac, ako keby sme prehrali vyšším rozdielom. Nehrali sme vôbec zle, dostali sme sa do veľkého množstva šancí vrátane sólových nájazdov, naši útočníci však zlyhali v efektivite ich premieňania a preto sme v tomto zápase nezískali žiadne bodíky. Nesúhlasím s hodnotením zo strany môjho kolegu, že domáci vyhrali zaslúžene a boli dve tretiny lepší, pretože si myslím, že sme boli domácim vyrovnaným súperom a zaostali sme za nimi len o ten jediný gól"

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)
Góly: 15. P. Klepáč (Uram, M. Beran), 29. M. Beran (Uram, Jabrocký), 58. P. Klepáč (Uram, Jabrocký) - 12. Lundberg (Klouda, J. Kasík), 19. Lundberg (Škovira, Klouda), 30. Škovira, 30. Nagy (A. Kroták)
Vylúčení: 8:6 na 2 min, navyše: Nagy 10 min za filmovanie, Klouda (obaja Poprad) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Minář, Šír - Tornay, Smrek, 1500 divákov
MHC Mountfield: Šimko - A. Novotný, L. Matejka, Drgoň, P. Klepáč, Velebný, L. Kozák - Uram, M. Beran, Jabrocký - Appel, I. Rataj, J. Faith - Themár, Markovič, Galamboš - O. Mikula, M. Gálik, Važan
Poprad: Melicherčík - J. Kasík, R. Suchý, J. Brejčák, Nádašdi, Kramár, Dubaj - Škovira, Lundberg, P. Svitana - Nagy, Kmiť, A. Kroták - J. Kopecký, Klouda, Lapšanský - Paločko, Troliga, Mlynarovič

Martinčania nastúpili už bez odvolaného kouča Júliusa Pénzeša na lavičke s trénerom juniorky Jaroslavom Husárom a v bránke so Šimkom, zatiaľ čo Križan sedel len na lavičke náhradníkov. Od úvodného buly to bol hokej ako remeň, plný vzruchu pred oboma bránkami. Najmä domáci hrali ako vymenení a v úvodnej desaťminútovke si vypracovali viacero gólových príležitostí. V 3. min vystrelil Klouda a vyskúšal Šimkov "semafor". O minútu neskôr Jabrocký nezužitkoval presnú Uramovu prihrávku. Potom hrali domáci 74 sekúnd presilovku piatich proti trom. Turčania zvierali hostí ako v kliešťach, ale Melicherčík odolával a vyznamenal sa pri "tutovke" Faitha. V 7. min vyšlo domácim prečíslenie, Markovič bol sám pre popradským brankárom hákovaný Lundbergom a rozhodca nariadil trestné strieľanie. Faulovaný hráč však neuspel. Opäť platilo "nedáš dostaneš" a keď hral Poprad v 10. min presilovku o dvoch hráčov, Lundberg ju premenil na úvodný gól zápasu. V 15. min prišla aj martinská gólová radosť. Klepáč po Uramovej akcii lišiacky oklamal Melicherčíka a vyrovnal - 1:1. Skóre prvej tretiny pečatil znovu v presilovke strelecky disponovaný Lundberg - 1:2.

Aj v druhej tretine nepoľavili hráči v nastolenom tempe. V 29. min premenil M. Beran v presilovke Uramovu načasovanú prihrávku a Martin po druhý raz vyrovnal, ale už o 36 sekúnd neskôr po dvoch zlepených góloch hostí prehrávali domáci 2:4. Najskôr Škovirov "padajúci list" nachytal na hruškách brankára Šimka a vzápätí Nagy potrestal obarených Martinčanov ešte raz. V ďalšom priebehu druhej časti sa domáci už nezmohli na skorigovanie nepriaznivého stavu.

V tretej tretine si už skúsení hostia strážili svoj náskok, hoci sa domáci ešte nadýchli k náporu. Martinčania mali v presilovke šance na kontaktný gól, konkrétne Faith a Beran, ale Melicherčík podržal svoje mužstvo. Podobne si počínal na druhej strane Šimko, ktorý bravúrnou rybičkou v 57. min zobral Kloudovi gól z hokejky. Turčania ešte vykresali iskierku nádeje o minútu neskôr, keď Klepáč znížil na 3:4. Domácim sa však už nepodarilo vyrovnať, power-play hrali len 12 sekúnd a aj v nej mohli inkasovať, keď Svitana netrafil prázdnu bránku.

Jaroslav Husár (tréner Martina): "Vedeli sme, že k nám príde veľmi ťažký súper a dobre sme sa na to pripravili. V druhej tretine po našom vyrovnaní sme, žiaľ, dostali dva veľmi rýchle góly. Potom sme sa síce stále snažili hrať útočne, ale kontaktný gól sme dali príliš neskoro. V závere nám už nezostal čas na vyrovnanie. Hráčov však treba pochváliť, hrali na hranici svojich možností a naša hra bola lepšia ako minule."
Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): "O našom víťazstve rozhodlo to, že za stavu 2:2 sme za pár sekúnd dokázali streliť dva góly. V tretej tretine sme už len kontrolovali hru, mali sme v závere aj nejaké šance, ale Martin ešte zápas zdramatizoval. Naše víťazstvo je vydreté."

HC'05 Banská Bystrica - MsHK DOXXbet Žilina 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
Góly: 3. Ján Sýkora (M. Hudec, Vantroba), 10. Tománek (Ján Sýkora), 15. Tománek (M. Hudec, Ján Sýkora), 27. Hvila (Paľov, Šechný), 35. Paľov (A. Bezák, Kubka)
Vylúčení: 10:11 na 2 min, navyše: M. Hudec trest v hre za udretie rozhodcu, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík - Rovenský, Valach, 1817 divákov
Banská Bystrica: Fedor - Cebák, Cunik, Kolba, Bambúch, Kubka, Vizváry, Vantroba, Biro - Tománek, M. Hudec, Ján Sýkora - Kútny, Šechný, Hvila - A. Bezák, Paľov, Bendík - Vartovník, Heizer, Lisoň
Žilina: Lipovský (od 15. min M. Laco) - Milovanovič, J. Dlouhý, D. Devečka, Rúfus, Krčula, Ďurkech, Kolarz - T. Petruška, Palovčík, M. Kokavec - Drevenák, Horský, Smotrila - V. Nemec, Hreus, Stupka - Hájnik, Kubiš, Valášek

Pod Urpínom videla tisícka priaznivcov "baranov" jednoznačné víťazstvo domácich. Už v prvej tretine nadelila Banská Bystrica žilinským "vlkom" tri góly. Úvodný vsietil v 3. min po prihrávke M. Hudeca na dvakrát Sýkora. V 6. min mohol zvýšiť vedenie Tománek v presilovke, ale brankár Lipovský v poslednej chvíli zasiahol betónom. Žilinčania mohli vyrovnať v 9. min, keď sa Hájnik natlačil pred Fedora, ale ani on a ani Valášek z dorážky neboli úspešní. Hostí trestal Tománek, keď gólovú akciu vyrobil Sýkora, natlačil sa pred bránku, vystrelil na Lipovského, ktorý puk vyrazil pred najlepšieho strelca extraligy a ten ho už vedel nadvihnúť do odkrytej bránky - 2:0. V 13. min zvonila žŕdka po Cebákovej strele z pravej strany a o minútu neskôr nepremenil vyloženú šancu Hudec, keď brankára Žiliny kľučkou oklamal, ale puk nedostal do odkrytej časti jeho svätyne. To sa podarilo až v 15. min Tománkovi v presilovke, keď si nakorčuľoval na prihrávku Hudeca pred bránku a gólovým zakončením vyhnal Lipovského na striedačku.

V druhej tretine pridali hostia na dôraze, viac sa tlačili pred Fedora, šancu mal v 24. min Ďurkech. Potom Žilina nevyužila 51 sekundovú presilovku o dvoch hráčov, čo sa ukázalo ako kľúčový moment. Oslabenie "barani" zvládli a opäť sa namotivovali. V nasledujúcej presilovke sa presadil po prihrávke Paľova z pravej strany v 27. min Hvila - 4:0. Prácu mal stále aj domáci gólman Fedor, no svoj tím podržal v ošemetných situáciách. V 35. min prekvapil Žilinčanov Paľov, keď pri ľavej žŕdke našiel medzierku popri Lacovi - 5:0. O dve minúty neskôr mohol Paľov opäť skórovať, išiel sám na brankára "vlkov", ale nebol úspešný.

V tretej tretine už gól nepadol, pretože hráči sa viac sústredili na šarvátky ako na hru. Pribudlo veľa nervozity, čo si odniesol trestom v hre M. Hudec, keď pri bitke s Petruškom nechtiac trafil rozhodcu. Niekoľko presiloviek Žilina nevyužila, v závere zápasu mala príležitosti aj domáca Bystrica, ale brankár M. Laco už nekapituloval.

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): "V prvej tretine sme strelili tri góly. Veľmi nám pomohol gól na 1:0, boli sme po ňom živí, hlavne prvá formácia dobre kombinovala a dostala súpera pod tlak. To bol základ nášho víťazstva. V druhej tretine sme mali štyroch vylúčených a to nás trošku pribrzdilo. V poslednej časti to bolo nervózne, ale aspoň sa diváci trošku pobavili na šarvátkach, keď už nie na góloch. Chcem vyzdvihnúť výkon brankára Fedora, ktorý vyriešil veľa ošemetných situácií."
Anton Tomko (tréner Žiliny): "Mali sme ustráchaný vstup do zápasu. To, čo sme si povedali v kabíne, ostalo v nej. Mali sme iné predstavy, chceli sme domácich potrápiť, aj keď vieme, že na vlastnom ľade sú dobrí kombinačne. Nepokryli sme ich hráčov a dostali sme prvé dva góly. Mohli sme niečo riešiť, ak by sme dali kontaktný gól. Potom nám dal Hvila v presilovke ďalší gól a o výsledku bolo rozhodnuté. Potom to už bolo zbytočne nervózne, niektoré zákroky nemuseli byť. Škoda, že bolo toľko vylúčených."

HC Košice - HC Slovan Bratislava 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly: 10. P. Bartoš (Tomík, M. Grman), 51. P. Bartoš (M. Šterbák, Tomík)
Vylúčení: 9:10 na 2 min, navyše: Vaic (Slovan) na 5 min + DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Gajan, T. Orolin, 8347 divákov
Košice: T. Halász - J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, M. Grman, Deyl, Slimák - Michel Miklík, S. Gron,Vorel - Tomík, Jenčík, P. Bartoš - Marcel Haščák, Kristek, Andrašovský - D. Pašek, Martin Frolík, Kriška
Slovan: Konrád - P. Frühauf, Kántor, J. Kováčik, Bohunický, Cartelli, Janík, Schnabel, Jendek - Vaic, Lipiansky, Nedorost - Richard Huna, Róbert Huna, Demel - D. Skokan, Kapuš, Buc - M. Bakoš, L. Hudáček, M. Sloboda

V súboji finalistov uplynulého ročníka extraligy sa o vedúci gól pokúšal už v úvode Róbert Huna, ale z otočky Halásza neprekvapil. Košičania hrali potom presilovku, od modrej neprestrelil Konráda Homer a brankár Slovana si poradil aj s tečovanou strelou Jenčíka. Domáci gólman Halász potom vyrážal Vaicov pokus spoza hráča. V polovici prvej tretiny bola defenzíva hostí rozhodená, Tomík pekne našiel Bartoša a ten gólom do prázdnej bránky dostal svoj tím do vedenia. V 17. min skúšal Lipiansky nájsť medzeru medzi betónmi Halásza.

Hneď v 1. min druhej tretiny nastrelil Tabaček žŕdku bránku bratislavského mužstva. Róbert Huna potom otestoval lapačku Halásza, ktorý si poradil aj s Kapušovym zakončením. V 25. min zazvonila opäť žŕdka bratislavskej bránky po strele Vorela. Vynikajúci zákrok potom v 27. min vytasil Halász, keď na vyrovnanie siahal Kapuš. V polovici stretnutia zvonila žŕdka pre zmenu na košickej bránke po ľahkej strele Kántora, ktorá prekĺzla Halászovi, no ten vzápätí zachytil Neodrostovu dorážku. V 34. min po prečíslení dvoch na jedného zneškodnil pokus Pašeka Konrád. Pri päťminútovom vylúčení Vaica toho domáci veľa nevymysleli. Najnebezpečnejšia bola rana Homera od modrej čiary, ale Konrád bol pripravený.

Druhý gól Košíc mohol paradoxne v oslabení v tretej tretine pridať Kristek, ktorý sa dostal do nájazdu, ale na jeho konci bol výborný zákrok Konráda. Pri hre štyroch proti štyrom v 50. min mal vyrovnanie na hokejke Kapuš, ale Halász svoj tím opäť podržal. Druhý gól Košíc sa napokon zrodil pri presilovke, keď od modrej pálil M. Šterbák a P. Bartoš puk šikovne tečoval. V 56. min sa hosťujúci Nedorost preštrikoval až pred Halásza, ale ten ho zastavil. Slovanu sa nepodarilo streliť čestný gól ani pri záverečnej power-play.

Rostislav Čada (tréner Košíc): "V Steel Aréne sme videli, čo sa týka nasadenia, rýchlosti, pohybu hráčov i taktiky najlepšie stretnutie v tejto sezóne. Aj keď obrany hrali agresívne, mužstvá si vytvorili veľké množstvo príležitostí. Sme veľmi spokojní s brankárom Tomášom Halászom."
Pavel Hynek (tréner Slovana): "Gratulujem domácim k víťazstvu. Dreli sme, bojovali, ale bez streleného gólu sa vyhrať nedá. Pritom šance sme si vytvorili, ale neskórovali sme. Bolo to výborné stretnutie."