07. marca 2009

Košice aj Slovan vedú v sériach 3:1

Sobota nepriniesla rozuzlenie ani v jednej z dvoch štvrťfinálových sérií, ktoré mali na programe štvrté zápasy. Víťazi základnej časti Košičania ani ešte nemohli postúpiť, no po piatkovom ...

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) - Sobota nepriniesla rozuzlenie ani v jednej z dvoch štvrťfinálových sérií, ktoré mali na programe štvrté zápasy. Víťazi základnej časti Košičania ani ešte nemohli postúpiť, no po piatkovom zaváhaní na ľade Banskej Bystrice tentoraz zdolali nováčika so šťastím po samostatných nájazdoch 2:1. Rozhodujúci nájazd premenil Jaroslav Kmiť. Šancu ukončiť sériu nevyužil obhajca titulu Slovan Bratislava, ktorý podľahol v Martine 2:4. Víťazstvo domácich pečatil 27 sekúnd pred koncom gólom do prázdnej bránky Peter Trokan. Košice aj Slovan vedú v sériach 3:1 a rozhodnúť o postupe do semifinále môžu už najbližšie na domácom ľade. V Košiciach a Bratislave sú piate zápasy na programe v pondelok 9. marca.

Súhrn výsledkov sobotňajších štvrtých štvrťfinálových stretnutí Slovnaft extraligy v hokeji (hrá sa na 4 víťazstvá):

MHC Martin - Slovan Bratislava 4:2 (1:0, 1:1, 2:1) - stav série 1:3
Góly: 19. Dornič (Babka, M. Macho), 23. L. Říha (Klepáč, Appel), 53. M. Macho (Trokan, Džerinš), 60. Trokan (M. Macho) - 25. Uram (Döme, Kukumberg), 43. Lipiansky (J. Kováčik, Kuľha)
Vylúčení: 7:10 na 2 min, navyše: J. Polák na 5+DKZ za napadnutie - Bohunický na 5+10+DKZ za napadnutie zo zadu a údery, Kropáč na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, Rudý - M. Novák, T. Orolin, 3055 divákov

Druhý zápas na martinskom ľade konečne niesol všetky známky play off. Martinčania hrali od začiatku prvej tretiny s ohromným nasadením. Svoj tlak stupňovali najmä v druhej desaťminútovke, keď sa čoraz viac tlačili pred brankára Hoviho, ale ten držal Slovan nad vodou. Hovi sa vyznamenal pri strelách Macha, Berana i Klepáča. V 18. min najskôr Dornič netrafil odkrytú časť Hoviho bránky, ale o minútu sa ten istý hráč presadil v presilovke 5-3 a Martin sa ujal, po prvýkrát v sérii, vedenia. V závere prvého dejstva vzbĺkli na ľade i v hľadisku vášne, o ktoré sa pričinili aj rozhodcovia niektorými spornými verdiktmi.
Po prestávke horúce hlavy vychladli a opäť sa hral hokej. Domáci začali presilovkou a Říha pridal v 23. min druhý gól - 2:0. Eufóriu Martina schladil rovnako v presilovke v 25. min Uram. Aj po tomto kontaktnom góle belasých hral Martin naďalej nátlakový hokej, ale Hovi bol stále nepriestrelný. Na druhej strane sa vyznamenal aj brankár Dzubina, keď v 36. min kryl Vaicovu strelu zblízka.
Presilovky boli dôležitou súčasťou zápasu. V 43. min vyrovnával v početnej výhode Lipiansky - 2:2. V 53. min vrátil Macho domácim vedenie - 3:2. V 56. min išiel Themár sám na Hoviho, no Kováčik ho fauloval. Nariadené trestné strieľanie však Macho nepremenil. V 57. min mal rovnakú výhodu po faule na Kukumberga Kuľha, ale ani on proti Dzubinovi neuspel. Stodvadsaťdva sekúnd pred koncom začal hrať Slovan power-play, počas neho Trokanov puk smerujúci do prázdnej bránky odvrátili hostia rukou, rozhodcovia však avizované ďalšie trestné strieľanie odvolali. Hostia potom opäť stiahli brankára 56 sekúnd pred koncom a o ďalších 29 sekúnd pečatil konečný stav strelou do prázdnej bránky Trokan. Udržal tým Martin ešte v hre o semifinále.

HC ´05 Banská Bystrica - HC Košice 1:2 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1) - stav série 1:3
Góly: 19. B. Jánoš (P. Frühauf) - 13. Juraj Sýkora (Rudolf Huna, Jenčík), rozhodujúci sam. nájazd Kmiť
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Lokšík - Bundil, Mášik, 4600 divákov

Pod Urpinom sa hral bojovný taktický hokej. Oba tímy čakali skôr na chyby súpera a keď sa dostali do šancí, vynikli brankári alebo ich hráči nevedeli premeniť. V úvode mohli ísť do vedenia Banskobystričania. Sabol sa rútil na Hudáčka, no nedovolene ho zastavil Kmiť a v presilovke sa nepresadil zoči-voči košickému gólmanovi Tománek. V 11. min Bartoš poplietol hlavy domácim, no Petríka neprekonal. Až o dve minúty neskôr vyšiel hosťom rýchly protiútok. Po pravej strane potiahol puk Huna, našiel rýchleho Sýkoru, ktorý bez prípravy vystrelil a skóroval. V 16. min sa nepresadil pred hosťujúcim gólmanom Češík. Až v 19. min v hre 4 na 4 ťažili domáci z práve skončenej presilovky, keď Jánoš strelou spoza kruhov poslal po ľade puk a Špelda ho nešťastne tečoval za brankára Hudáčka - 1:1.
V druhej tretine preplnený štadión gól nevidel. Svoje šance zahodil najprv domáci Dian, na opačnej strane neskôr Miklík a v 36. min v prečíslení domáci hráči neprekonali Hudáčka ani Jánošom. Hostia si vytvárali tlak Húževkovým útokom, no Petrík svoj tím podržal. V tretej tretine bolo šancí minimum. Petríka zamestnával Kmiť, no najväčšiu šancu nevyužil v 54. min Dian, ktorému nevyšla kľučka pred Hudáčkom. V predĺžení mohol rozhodnúť Bartoš, keď sa dostal uličkou medzi dvoma hráčmi až pred Petríka, ale neprekonal ho. Do rovnakej možnosti sa mohol dostať na opačnej strane Frühauf, ale v páde mal puk na dlhú hokejku. Rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch. V nich viedli najprv Bystričania zásluhou Diana 1:0, Faith neskôr vyrovnal a o dôležitom treťom košickom víťazstve v sérii napokon rozhodol rýchlym blafákom Kmiť.

Slováci vo dvojhre bez bodu, prehrali v Taliansku 1:4