19. februára 2016

Košice otočili zápas s Nitrou, Žilina vyhrala v Martine

Na snímke hráč HC Košice Matej Češík, vľavo brankár HK Nitra Michal Valent v zápase 48. kola hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - HK Nitra 19. februára 2016 v Košiciach. Foto: TASR/Roman Hanc
Košice 19. februára (TASR) - Prvú streleckú príležitosť mal útočník hostí Slovák už v 20. sekunde, ale Melicherčík si s jeho pokusom poradil. Košičania odpovedali viacerými strelami z väčších vzdialeností, ale aj Valent podržal svoj tím. V 8. minúte hrali hostia presilovku, no najväčšiu šancu v nej mali paradoxne domáci. V prečíslení dvoch proti jednému Jenčík uprednostnil strelu pred prihrávkou Cebákovi. Bezgólové skóre platilo do 12. minúty. V nej Slovák z rohu klziska nahodil puk do bránkoviska domácich a dôsledný Laliberté využil nedôraz košickej obrany - 0:1. Vyrovnať mohol počas signalizovaného vylúčenia hostí Chovan, ale spomedzi kruhov trafil len Valenta.

Aj v prvých sekundách druhej časti bola k videniu sľubná príležitosť. Košičan Varga však zblízka nedostal puk do nitrianskej bránky. V 23. minúte mali domáci aj kus šťastia, keď puk podskakoval na bránkovej čiare a Melicherčík ho dostal do bezpečia v poslednom momente. Domáci sa nevedeli dostať do zvyčajného tempa, hostia naopak podnikali viacero nebezpečných útokov. V 35. minúte využil ideálnu prihrávku Bakera Pupák, ktorý svojím prvým gólom v sezóne upravil na 0:2. Zníženie mal v 38. minúte na hokejke Varga, ale v ideálnej pozícii ležiaceho Valenta neprekonal. Kŕč domácich strelcov potvrdil o minútu na to aj Jenčík, ktorý zblízka pohŕdol odkrytou bránkou.

Domáci sa kontaktného gólu dočkali v 45. minúte. Po Kutálkovom zaváhaní sa k puku dostal obranca Cebák, ktorý pred bránkou našiel nepokrytého Hrnku a ten zblízka pohodlne upravil na 2:1. Košičania v záverečných minútach tretej tretiny vystupňovali svoj tlak. V 58. minúte vybojoval Bartoš puk pre Spilara, ktorý strelou spoza hráča prekvapil Valenta - 2:2. Nitrania sa z vyrovnávajúceho gólu ani nestihli spamätať a inkasovali aj tretíkrát. Po akcii Jenčíka sa puk dostal za Valentov chrbát a o neprehľadnej situácii sa hlavný rozhodca Jonák poradil s videorozhodcom. Napokon bol z toho tretí gól Košíc, ktorého autorom bol opäť Spilar. Víťazstvo domácich poistil gólom do prázdnej bránky Varga. V gólovo bohatom závere zápasu sa do listiny strelcov zapísal aj Piačka, ktorý dorazil strelu Beneho - 4:3.

HC Košice - HK Nitra 4:3 (0:1, 0:1, 4:1)
45. Hrnka (Cebák, Suja), 58. Spilar (Bartoš), 59. Spilar (Jenčík, Bartoš), 60. Varga - 12. Laliberté (Slovák, Blackwater), 35. Pupák (Baker, Beca), 60. Piačka (Bene). Rozhodovali: Baluška, Jonák - Rovenský, Výleta, vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky a oslabenia 0:0, 4373 divákov.
.

Na snímke v popredí hráč HC Košice Martin Dudáš strieľa na bránku, vľavo brankár HK Nitra Michal Valent v zápase 48. kola hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - HK Nitra 19. februára 2016 v Košiciach. Foto: TASR/Roman Hanc
.

XXX

MHC Martin - MsHK DOXXbet Žilina 1:2

V susedskom derby, pred rekordnou návštevou, mal Martin úvod ako z rozprávky a už po 27 sekundách viedol, keď pri útoku dvoch na jedného po prihrávke Galamboša sa trafil Surovka. Aj ďalšie minúty sa hrali pod taktovkou domácich a Tomek bol viackrát namieste. Hostia sa dostali do tretiny Martina až v 9. minúte a Škoda prvýkrát ohrozil Dzubinu. Potom to bol boj o každý puk s množstvom osobných súbojov. Hralo sa raz na jednej raz na druhej strane. Českí rozhodcovia vylučovali ako na bežiacom páse a v prvom dejstve sedelo na testnej lavici päť martinských a päť žilinských hráčov. V 16. minúte prešiel Valášek cez obranu domácich ako nôž maslom, ale Dzubina svoj tím podržal. O minútu neskôr sa vyznamenal Tomek po pokuse Cipulisa.

Úvod druhého dejstra patril pre zmenu Žiline. Už po 16 sekundách sa tešili z vyrovnania, keď chybu domácich pri rozohrávke potrestal Konečný. V 24. minúte nevyužil tutovku Rzavský. V 27. minúte vyskúšal Dzubinu Zaťko, vzápätí Galambošovu strelu a Surovkovu dorážku chytil Tomek. Obe mužstvá príkladne bojovali, ale aj pozorne bránili a tak sa strelci len ťažko presadzovali. Hralo sa vo fantastickej atmosfére, ktorú vytvárali fanúšikovia oboch táborov. V závere druhej tretiny Žilina nezúžitkovala 32 sekundovú výhodu o dvoch hráčov.

Aj úvod tretieho dejstva sa vydaril hosťom. Po individuálnej akcii sa presadil v 43. minúte mladý Rogoň a otočil výsledok. Od tohto momentu sa takticky výborne pripravení žilinskí hokejisti už nehrnuli do útoku, prenechali iniciatívu domácim, ale tí nenašli recept na prekonanie výborného Tomeka. Opäť sa potvrdilo, že Martin po odchode Špirka, Tibora Vargu a Skladaného nemá strelca a dať gól je pre jeho hráčov veľkým problémom. Nepodarilo sa im to ani pri takmer 2-minútovej hre bez brankára v závere. A tak sa z víťazstva tešili hostia už piatykrát v tejto sezóne.

MHC Martin - MsHK DOXXbet Žilina 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
1. Surovka (Galamboš) - 21. Konečný (Novotný), 43. Rogoň (Ondruš). Rozhodovali: Polák, Úlehla (obaja ČR) - M. Orolin, J. Tvrdoň, vylúčení: 10:8, navyše: Jáchym. Murček (obaja Martin) obaja 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0 4000 divákov