11. marca 2006

Kosteličová má malý glóbus, Zuzulová do Are nepôjde

Švédka Anja Pärsonová sa stala víťazkou už druhého slalomu žien Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní vo fínskom Levi. Pärsonová viedla po prvom kole, v druhom pred Janicou Kosteličovou svoj náskok ...

LEVI 11. marca (WN/SITA) - Švédka Anja Pärsonová sa stala víťazkou už druhého slalomu žien Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní vo fínskom Levi. Pärsonová viedla po prvom kole, v druhom pred Janicou Kosteličovou svoj náskok ešte o jednu desatinu sekundy zvýšila na konečných 29 stotín. Švédka si s Chorvátkou vymenila miesta z piatkového nočného slalomu. Tretia skončila Rakúšanka Nicole Hospová, ktorá strácala na Pärsonovú už vyše sekundy. V druhom kole predviedla sympatická Rakúšanka najrýchlejšiu jazdu, ktorá ju posunula na bronzový stupienok zo 6. priečky. Slovenka Veronika Zuzulová tentoraz zvládla obe súťažné kolá a celkovo obsadila 18. miesto.

Kosteličovej druhé miesto stačilo k zisku malého krištálového glóbusu za slalom. Dvadsaťštyriročná rodáčka zo Záhrebu vyhrala hodnotenie SP v slalome tretíkrát v kariére, predtým aj v sezónach 2000/2001 a 2002/2003. Vo svojej zbierke má z týchto sezón aj celkové prvenstvá v SP, o ktoré bojuje aj teraz. Pärsonová po víťazstve znížila stratu na Kosteličovú o 20 bodov na rozdiel 254 bodov a v domácich podmienkach sa vo finále SP v Are bude snažiť ohroziť líderskú pozíciu. Kosteličová bola ešte štyrikrát najlepšia v hodnotení SP v kombinácii, pre nízky počet odjazdených pretekov však glóbus nedostala.
Pärsonová sa v Levi radovala z 33. víťazstva v pretekoch Svetového pohára, z toho sedemnásteho v klasickom slalome. Dvadsaťštyriročná rodáčka zo Stenmarkovho Tärnaby sa podobne ako súperky nevyhla menším chybám. Oproti piatku bola trať trocha jednoduchšia, čím sa aj zvýšil počet slalomárok v cieli. Medzi pretekárkami však boli veľké rozdiely.
Slovenka Zuzulová bola na najsevernejšom svahu Svetového pohára po prvom kole na 21. mieste, keď na Pärsonovú strácala 2,31 sekundy. V druhom kole začala dobre, mala jeden z najrýchlejších prvých medzičasov, v spodnej pasáži však stratila, jej celková strata na Švédku narástla na 4,08 sekundy a napokon obsadila konečné 18. miesto. Z ôsmich tohtosezónnych slalomov SP dokončila 21-ročná Bratislavčanka štyri a v Levi zaznamenala druhý najlepší výsledok sezóny. Lepšia bola len pred Vianocami v Špindlerovom Mlyne, kde skončila šestnásta. Zuzulová vďaka zisku 13 bodov sa v hodnotení SP v slalome posunula na konečné 28. miesto. Vo finálovom slalome SP vo švédskom Are v piatok 17. marca bude chýbať, keďže sa v ňom predstaví len najlepších 25 pretekárok v tejto točivej disciplíne.

Výsledky:

Ženy - slalom: 1. Anja Pärsonová (Švéd.) 1:38,86, 2. Janica Kosteličová (Chorv.) +0,29, 3. Nicole Hospová +1,14, 4. Marlies Schildová (obe Rak.) +1,60, 5. Chiara Costazzová (Tal.) +1,95, 6. Lindsey C. Kildowová (USA) +2,04, 7. Tanja Poutiainenová (Fín.) +2,05, 8. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +2,20, 9. Ana Jelušičová (Chorv.) +2,45, 10. Therese Borssenová (Švéd.) +2,64,... 18. Veronika Zuzulová (SR) +4,08.

Aktuálne poradie vo Svetovom pohári (po 32 z 36 pretekov): 1. Janica Kosteličová (Chorv.) 1720 bodov, 2. Anja Pärsonová (Švéd.) 1466, 3. Michaela Dorfmeisterová (Rak.) 1228, 4. Lindsey Kildowová (USA) 947, 5. Nicole Hospová 902, 6. Marlies Schildová 852, 7. Kathrin Zettelová 801, 8. Alexandra Meissnitzerová (všetky Rak.) 721, 9. Julia Mancusová (USA) 688, 10. Nadia Stygerová (Švajč.) 542,... 77. Veronika Zuzulová (SR)

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 8 z 9 pretekov): 1. Janica Kosteličová (Chorv.) 640 bodov, 2. Marlies Schildová (Rak.) 470, 3. Anja Pärsonová (Švéd.) 425, 4. Kathrin Zettelová (Rak.) 370, 5. Nicole Hospová (Rak.) 307, 6. Tanja Poutiainenová (Fín.) 270, 7. Therese Borssenová (Švéd.) 226, 8. Lindsey C. Kildowová (USA) 214, 9. Laure Pequegnotová (Fr.) 207, 10. Chira Costazzová (Tal.) 191,... 28. Veronika Zuzulová (SR) 45.

FOTO : SITA/AP