07. februára 2015

Kráľom Beaver Creeku Švajčiar Küng, zjazd vyhral bláznivou jazdou

Švajčiarsky lyžiar Patrick Küng sa stal kráľom 43. MS v alpských disciplínach, keď v sobotu vyhral zjazd. V najsledovanejšej z 11 súťaží šampionátu zdolal ...

Patrick Küng Foto: TASR/AP
Vail/Beaver Creek 7. februára (TASR) - Švajčiarsky lyžiar Patrick Küng sa stal kráľom 43. MS v alpských disciplínach, keď v sobotu vyhral zjazd. V najsledovanejšej z 11 súťaží šampionátu zdolal konkurenciu na pohľad rozhádzanou až bláznivou jazdou a podobné parametre mal aj výkon strieborného Američana Travisa Ganonga (+0,24 s). Bronz získal ďalší Švajčiar Beat Feuz (+0,31), Slovák Andreas Žampa sa na štart chystal ako posledný s číslom 48.

Alpská veľmoc číslo jeden až vo štvrtých pretekoch MS zostala bez medaily. Rakúski reprezentanti, podobne ako Nóri, až príliš poslušne držali "optimálnu" líniu a keď sa k tomu pridružili chyby, zlatému zo super-G Hannesovi Reicheltovi to nevyšlo ani na prvú desiatku, napokon sa do nej nedostal nik z najsilnejšieho tímu. Ešte horšie dopadol nórsky topfavorit Kjetil Jansrud, ktorý neurobil viditeľnú chybu, po prvom náročnejšom úseku mal dokonca skvelý medzičas, ale postupne nenápadne strácal tempo. Küngova jazda sa vyvíjala opačne, v ťažkých prelomoch a na ľadových previsoch išiel do tiahlych zákrut razantne a jeho kaskadérstvo mu vynieslo po dvoch víťazstvách v pretekoch Svetového pohára prvý veľký úspech na vrcholnom podujatí. Pred dvoma rokmi bol na MS siedmy, vlani na ZOH v Soči pätnásty.

Charizmatický rutinér Aksel Lund Svindal išiel dobre, ale v hornom sklze sa mu zaplietla palica medzi nohy a bolo z toho napokon 6. miesto. Teda rovnaké ako v super-G a 5-násobný majster sveta po operácii vo svojich prvých dvoch súťažiach celej sezóny rozhodne nesklamal.

Výsledky:

1. Patrick Küng 1:43,18, 2. Travis Ganong (USA) +0,24 s, 3. Beat Feuz (Švaj.) +0,31, 4. Steven Nyman (USA) +0,34, 5. Guillermo Fayed (Fr.) +0,39, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,45.

Karate: Na ME juniorov a kadetov pribudli Slovákom ďalšie dve medaily