Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. februára 2006

Kremnica nesúhlasí s ťažbou zlata vo svojom okolíBANSKÁ BYSTRICA 9. februára (WN/SITA) – Mesto Kremnica odmieta povrchovú ťažby zlata vo svojom okolí. Na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstvo odsúhlasili všetci 11 prítomní poslanci k projektu kanadskej spoločnosti ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 9. februára (WN/SITA) – Mesto Kremnica odmieta povrchovú ťažby zlata vo svojom okolí. Na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstvo odsúhlasili všetci 11 prítomní poslanci k projektu kanadskej spoločnosti Tournigan Gold Corporation nesúhlasné stanovisko. Zároveň schválili uznesenie, ktorým žiadajú premiéra a ministra životného prostredia, aby podľa vzoru Českej republiky iniciovali zmenu legislatívy tak, aby neumožňovala používať pri získavaní zlata a striebra z rudy metódu kyanizácie.

Zamietavé stanovisko k zámeru ťažby zastupiteľstvo zdôvodnilo najmä obavou zo zhoršenia kvality životného prostredia a kvality bývania a života obyvateľov a návštevníkov mesta. Celoročná povrchová ťažba by tiež bola v rozpore s rozvojom cestovného ruchu, o ktorý sa mesto dlhodobo usiluje, znemožnila by aj možnosť zápisu mesta do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, o ktorý má Kremnica záujem. „Za najväčšiu hrozbu považujeme navrhovanú metódu kyanizácie, ktorá bude znamenať pre široké okolie dlhodobú ekologickú záťaž,“ uvádzajú mestskí poslanci vo svojom stanovisku a dodávajú, že realizáciou zámeru ťažby by bolo ohrozené ústavné právo občanov na kvalitné životné prostredie.

Dnešné rozhodnutie zastupiteľstva Kremničania uvítali. Ako pre agentúru SITA uviedla Zuzana Balážová z občianskeho združenia Kremnica nad Zlato, je dôkazom dobrej spolupráce obyvateľov s vedením mesta. Ocenila tiež žiadosť o zákonný zákaz metódy kyanizácie. „Hoci neviem, ako bude teraz pred predčasnými voľbami vláda a parlament pracovať, mali by zabezpečiť, aby sa ani v budúcnosti hrozba vážneho poškodenia prírody neopakovala. Stačí na to pridať, tak ako v Česku, jeden paragraf k banskému zákonu,“ dodala Balážová.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poľská tlač sa venuje slovenskej politickej situácii
<< predchádzajúci článok
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda do Turína