Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. januára 2019

Kurz eura vzrástolSpoločná európska mena v piatok posilňuje a je na najlepšej ceste pripísať si najvyšší týždenný zisk za viac ako štyri mesiace. Dolár, naopak, oslabil po opatrných signáloch americkej ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
Londýn 11. januára (TASR) - Spoločná európska mena v piatok posilňuje a je na najlepšej ceste pripísať si najvyšší týždenný zisk za viac ako štyri mesiace. Dolár, naopak, oslabil po opatrných signáloch americkej centrálnej banky Fed o ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb.


Kurz eura sa v uplynulých troch mesiacoch pohyboval v pásme 1,12 - 1,15 USD/EUR v reakcii na spomaľovanie hospodárskeho rastu eurozóny a rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) ukončiť v decembri 2018 svoj masívny program stimulov.

Ale uverejnenie zápisnice zo zasadania Fed tento týždeň, ktoré odhalilo, že jej predstavitelia zaujali umiernený "holubičí" postoj, naštartovalo výpredaj dolárov. To podporilo euro a jeho kurz sa v piatok do 10.40 h SEČ zvýšil na 1,1522 USD/EUR, pričom nakrátko sa vyšplhal až na 1,1581 USD/EUR, čo bola jeho najvyššia úroveň za vyše tri mesiace.

Kurz jednotnej meny pred oslabením dolára negatívne ovplyvnili slabšie ako očakávané ekonomické údaje, najmä z Francúzska a Nemecka.

Ďalším možným dôvodom aktuálneho posilnenia eura je výsledok americko-čínskych obchodných rokovaní, ktorý vyvoláva nádej na ukončenie ich sporu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SR sa počas OBSE pokúsi obnoviť dialóg medzi Kyjevom a Moskvou
<< predchádzajúci článok
Španielska priemyselná produkcia klesla najviac za sedem mesiacov

Kurz eura vzrástol - diskusné fórum čitateľov