08. septembra 2007

Kvalifikácia ME 2008 - Slovensko - Írsko 2:2

Slovenská futbalová reprezentácia remizovala v sobotňajšom kvalifikačnom stretnutí D-skupiny o postup na ME 2008 s Írskom 2:2 (1:1). Skóre duelu na bratislavskom Tehelnom poli otváral už v 7. min ...

BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská futbalová reprezentácia remizovala v sobotňajšom kvalifikačnom stretnutí D-skupiny o postup na ME 2008 s Írskom 2:2 (1:1). Skóre duelu na bratislavskom Tehelnom poli otváral už v 7. min hosťujúci Ireland, na radosť domácich priaznivcov vyrovnal v 37. min po rohovom kope Saparu a nadvihnutí lopty Jánom Ďuricom hlavou zblízka Klimpl. Po zmene strán bol najskôr strelecky úspešný v 58. min Doyle, v prvej minúte nadstaveného času potom zariadil aspoň remízu pre tím trénera Jána Kociana Marek Čech. Slovákom, ktorý už v stredu 12. septembra o 18.30 h nastúpia v Trnave na ďalší zápas kvalifikácie proti Walesu, tak patrí v tabuľke D-skupiny naďalej štvrtá priečka so ziskom 10 bodov, postup na záverečný turnaj európskeho šampionátu je však už len v teoretickej rovine.

Kľúčové kvalifikačné stretnutie, v ktorom si Slováci chceli zachovať postupové šance na ME 2008, malo pre Kocianových zverencov katastrofálny úvod. V 7. min vyšla Írom, ktorých prišlo na Tehelné pole povzbudiť niekoľko tisíc fanúšikov, hneď prvá vážnejšia akcia. Kilbane z ľavej strany odcentroval cez Krajčíka, Robbie Keane loptu jemne tečoval a osamotený Ireland ju už nemal problém z piatich metrov dostať do siete ponad bezmocného Seneckého. O tri minúty mali zaskočení domáci opäť na mále, keď spomínaný brankár Ankarasporu podbehol rohový kop, no Doyle hlavou z hranice šestnástky mieril vedľa pravej žrde. Hráčov zo "zeleného ostrova" strelený gól viditeľne povzbudil, mali viac z hry, mužstvo okolo kapitána Mareka Mintála sa naopak vôbec nedokázalo dostať do tempa. Na konci prvej dvadsaťminútovky si znovu po ľavom krídle nabiehal Kilbane, Senecký však pohotovo vybehol. V 23. min sa snažili pohroziť aj Slováci. Greško výborne zakrútil rohový kop, ale Robbie Keane hlavou odvrát
il. Po tridsiatich minútach hry sa konečne zobudili aj v modrých dresoch hrajúci domáci a do konca úvodného dejstva už nepustili Írsko k ničomu. Najskôr vyprášil rukavice gólmana Givena strelou z 20 metrov Sapara, ktorý vzápätí poslal výborný center na hlavu Hološka, ten však loptu len jemne pohladil. Nasledovali chvíle Hamšíka, ktorý to spoza šestnástky skúsil hneď dvakrát. Jeho prvú strelu pod brvno brankár hostí s námahou vyrážal na roh, s druhou si však už bez problémov poradil. Vytúžený vyrovnávajúc gól napokon prišiel v 37. min. Saparov rohový kop na bližšiu žrď nadvihol hlavou Ján Ďurica a jeho stopérsky kolega Klimpl svojím premiérovým presným zásahom v najcennejšom drese zblízka rovnako hlavou poslal loptu do siete - 1:1. Brankár Given potom "zavaril" svojim spoluhráčom v 43. min, keď na päťke napálil loptu do Hološka, tá sa našťastie pre neho odrazila mimo jeho svätyne. Tesne pred odchodom do kabín to po pošmyknutí sa Jána Ďuricu predsa len skúsil na druhej strane Doyle, jeho pokus po zemi však Senecký zneškodnil.
Po zmene strán Slováci pokračovali naďalej v aktívnom prístupe, ožili však aj hostia. V 50. min sa snažil technicky ľavačkou približne z 18 metrov obstreliť Givena výborne hrajúci Hamšík, no nebol úspešný. Na druhej strane však stredopoliar Neapolu nedočiahol na center do domácej šestnástky a Ireland nechal vyniknúť Seneckého. Obrovskú šancu na vedúci gól mal v 55. min po centri Krajčíka kapitána Mintál, ale hlavou zblízka netrafil a vzápätí sa opäť potvrdilo známe pravidlo "nedáš - dostaneš". Domáca obrana nechala pred pokutovým územím manévrovať Doyla, ktorý ľavačkou trafil nádherne do pravého horného rohu - 1:2. Dejiny zápasu sa snažil zvrátiť Greško, ktorého výborný prízemný strieľaný center do päťky najskôr s námahou odvrátil Dunne a o dve minúty neskôr mieril ľavák v službách Leverkusenu vo výhodnej pozícii mimo tri žrde. Aktívny Greško bol v akcii aj v 64. min, keď hlavou usmernil priamy kop Mareka Čecha, no skúsený Given loptu bezpečne vyboxoval. V 68. min Mintál ponúkol Hološka, ktorý prešprintoval svojho strážcu, no mieril len do nebies. Tréner Kocian poslal na trávnik ofenzívnych Obžeru a Šeba, z ihriska zišli Šesták a Sapara, no očakávaný tlak domácich neprichádzal. V 83. min si za hosťujúcu obranu výborne nabehol Greško, ale jeho prihrávku poslal tiesnený Šebo vysoko nad. Íri sa v záverečných minútach stiahli pred svoju šestnástku a sústredili sa na bránenie náskoku, v 85. min však vystrčili rožky Robbie Keane, O´Shea a Doyle. Slováci sa napokon dočkali remízy v prvej minúte nadstaveného času, keď sa k lopte dostal Marek Čech a popod Givena rozvlnil sieť.